Akyaka Kamp ve Gezi Rehberi

Akyaka Nerededir?

Muğla’nın Ula ilçesine bağlı olan Akyaka, Gökova Körfezi’nn doğu ucunda deniz ve yeşilin içiçe olduğu bir turizm merkezidir. Bu kadar çok sözünün geçmesinin sebebi ise tartışmasız en iyi orman kampına sahip olması, tazeleyici ve büyüleyici kadın azmağı ve civarında koylara tekne turları ile kolayca ulaşılabiliyor olmasındandır.

Gitmeden Önce!

Eğer ki tatil olanağınız kısıtlıysa ve her sene başka yerler görmek istiyorsanız, mutlaka araştırma yapılıp gidilmeli. küçücük bir kasaba olmasına rağmen civarında kolayca ulaşabileceğiniz güzel koylar, manzaralar, ağaçlı yollar ve aktiviteler var. Bu yüzden gün gün planlamalarınızı yaparak gidin ki dönüşte başka yerlerde olduğunu gördüğünüzde üzülmeyin. Biz spontane bir şekilde gittik ve tamamen akışına bıraktık. karşımıza ne çıkarsa onun peşine takıldık 😀 İstedik ki eksik kalanlar daha sonra gelmek için bize bahane olsun 🙂

Ağustos ve Eylül ayında Muğla özellikle Akyaka’da çok fazla sivrisinek var. Giderken kutu kutu sinek kovucu almanız şiddetle tavsiye olur. Ama korkmayın, ısırıklar ve kaşıntılarla başa çıktığınız sürece keyfinizi kaçıracak bir detay değiller.

Eğer 3 günden daha uzun süre kalmayı planlıyorsanız kamp alanı için aşağıda tavsiyelerde bulunacağız. Ama 1-2 gece konaklamayı düşünüyorsanız ücretsiz konaklayabileceğiniz bir bölge var. Sadece dikkat etmeniz gereken şey çadırınızı sabah erkenden kaldırmak. Biz çadırımızı iki gece burada kurduk, sabahları çantamıza toplayıp turumuzu yaptık ve gece gelip tekrar çadırımızı açtık. Hiç bir sorun yaşamadık. Göründüğü kadar zor değil merak etmeyin, zaten tüm gün gezdiğiniz için çadırın açık olmasının bir anlamı olmuyor 🙂 Ücretsiz kamp alanının haritadaki yerine şuradan ulaşabilirsiniz : Akyaka Ücretsiz Kamp Alanı

Haydi bölgenin gezilmesi gereken yerlerine geçelim!

Akyaka Kamp Alanları

Akyaka Orman Kampı

Türkiye’nin tartışmasız en güzel orman kampı burada bulunuyor. Denize sıfır, 300 çadır ve 70 karavan kapasiteli dev bir ormanlık kendi içinde 8 adet koya sahip. Her biri birbirine yakın yürüyüş mesafelerinde. Alan o kadar çok ağaçla kaplı ki, tekne turu yaparken karşıdan alana baktığınızda çadır göremiyorsunuz 😀

Alana giriş yaptığınızda görevliler size yardımcı oluyor. İstediğiniz yeri seçiyorsunuz ve size bir kart veriliyor. Kaç gün kalacağınızı söyleyip, ödemenizi yapıyor ve kartınızı çadırınıza asıyorsunuz. Böyle kaçak çadır kuranları ayırt edebiliyorlar. Uzun süre konaklayacaksanız çadırınıza elektrik çekebiliyorsunuz, kullanımınız kadar ücreti ödüyorsunuz. İçeride otopark, bulaşıkhane, çamaşırhane (elde yıkanıyor), banyo, WC ve sezonda açılan bir restoran ile büfe var. Bu alanların tümü gayet temiz, çünkü kullananlar ekstra özen gösteriyorlar. Orman kampını yazlık gibi kullanan ve tüm yaz tatilini burada geçiren büyük çadırlar var. Böyle bir planınız varsa alandan buzdolabı bile kiralayabiliyorsunuz.

Orman Kampı Akyaka’nın merkezine ve sahiline sadece 150 m uzaklıkta. Eksiklerinizi giderebileceğiniz her şey, hastane, eczane vs. tüm imkanlar yakınınızda mevcut.

Akyaka’da Neler Yapılmalı?

Akyaka Kadın Azmağı

 

Yerlilerin akvaryum diye de sıkça bahsettiği kadın azmağı adını çok eskilerde kadınların toplanıp burada çamaşır yıkanmasından alıyormuş. 350 farklı kaynağın suyu dağlardan iniyor ve burada birleşip Gökova Körfezi ile buluşuyor. Suyunun serinliği de buradan geliyor. Nehrin suyunun %60 ı mineralli su. Akyaka’da yaşayanlar diyor ki, bu suya bir kez giren o kış hasta olmazmış 😀 Suyu bir akvaryum kadar berral olan azmağın 12 m yi bluan derinliklerinde bile en dibi görebiliyorsunuz. Suyun içindeki bitki örtüsü sanki elinizle tutabilecekmişsiniz gibi bir his yaşatıyor. 1200 metre uzunluğunda, doğal akvaryum görünümündeki Kadın Azmağı Deresi’nde tekne ve kanolarla turlar yapabiliyorsunuz. Tekne turu yaklaşık 35 dakika sürüyor ve inanılmaz bir deneyim yaşatıyor. Kano deneymini yaşamak için ise tavsiyeler Akçapınar Köyü‘nde, Akçapınar Tostçusu’nun hemen ilerisinde kano kiralayan işletmeye gitmeniz yönünde. Böylece uzun ve keyifli bir rota ile azmağı keşfedebilirsiniz. Eğer merkezin kalabalık olduğu bir zaman diliminde orada olursanız tekne turu içinde Akçapınar civarını tercih edebilirsiniz. Burası çok bilinmediğinden merkeze göre daha tenha oluyor 😉

Akçapınar tarafına geçerseniz mutlaka eski ağaçlı yola uğrayın. Bu yol Sakar Geçidi’ nin bitimindeki Gökova’ nın çıkışından başlayan ve artık kullanılmayan, yaklaşık 2,5 km uzunlukta olup, sağlı sollu 75 yıllık okaliptüs ağaçlarından oluşan tünel görünümünde nefis bir yoldur. Bir çok Yeşilçam Türk filminden bu yolu hatırlayacaksınız. Artık araç trafiğine kapalı olup, yeni yol tam yanına yapılmıştır. Tam olarak lokasyonuna şuradan ulaşabilirsiniz : Akyaka – Gökova Eski Ağaçlı Yol

KiteZone & PaddleBoard

Akyaka rüzgarının verimliliği sebebiyle kitesurf yapanların uğrak yeridir. Ve adına KiteZone dedikleri bir bölgede toplanırlar. Yukarıda bahsettiğimiz Akçapınar’da başlayan tekne turu da bu bölgede sonlanır. Eğer uzun bir tatil planladıysanız ve deneyimlemek isterseniz (ki bu fırsatı kaçırmamalısınız) bu bölge de mini eğitimler alabilir ve bir başlangıç yapabilirsiniz. Gerekli ekipman burada kiralanıyor.

Gün batımında paddleboard keyfi, hiç bir deneyim gerektirmeyen ve oldukça keyif veren bir aktivite. Gün batımında yapmak ise en güzeli. Sadece siz, deniz ve gün batımının eşsiz güzelliği… Ekipmanlar için yine KiteZone’da ki okullardan kiralama yapabilirsiniz.

Tekne Turu

Azmak Deresi’nde yapılan kısa turun dışında Akyaka sahilinden başlayan ve civar koyları gezen tekne turları var. Biz Akyaka’nın merkezinde restorantların arasında stand açmış firmalardan birine kayıt yaptırdık. Turun içinde Sedir Adası ( Kleopatra Plajı burada yer alıyor ), Lacivert koy ( Suyu derin ve tertemiz ) ve Akbük koylarına ziyaret vardı. Bize gün ve saati söyledi, zamanı gelince de orada buluştuk 🙂 Tekne çok hoştu. Yemekler gayet lezizdi. Aç kalmadık yani 😀 Koylara yanaşan tekne, orada vakit geçirmeniz için duyurusunu yapıyor, vakit bitene kadar bölgede dilediğinizce yüzebiliyorsunuz. Teknenin üzerinden suya atlamayı unutmayın, harika bir his 🙂 Bizim turumuz saat 10:30 da başladı ve 17:30 civarında sona erdi. Dilerseniz daha uzun olanı ve farklı koylara gidenleri de mevcut. Ancak bir gününüzü mutlaka buraya ayırmalısınız.

Akyaka’da Ne Yenir, Ne İçilir?

Biz Akyaka’da bulunduğumuz süre içinde bolca balık yedik. Akyaka’nın balığı ayrı bir lezzetli çünkü 🙂 Nergiz sokakta yan yana bulunan Mahalle Fırın’ı ve hemen yanındaki balıkçı orada olduğumuz süre boyunca sıkça yemek yediğimiz iki yer oldu. Fırının farklı lezzetlerini denemeli, oturup sakinliği izlemelisiniz. Birde Migros’un hemen karşısında Oya’nın mutfağı geç saatlere kadar açık ve yemekleri gayet lezzetli.

Bir sonraki gidişimiz için aklımızda yer eden yer ise kesinlikle Halil’in yeri. Burayı azmakta tekne turu yaparken görmüştük. Derenin içindeki masalar, suyun içinde servis yapan garsonlar, mis gibi balık kokusu bizi mest etti <3 İlk akşamdan burada olacağımız kesin 😀

Bisiklet Kiralama

İkinci kez geldiğimizde yapmak üzere ayırdığımız şeylerden biri paddleboard diğeri ise bisiklet turu. Bisikletinizi orman kampından kiralayabileceğiniz gibi merkezde bulunan Delta Bisiklet’ten de kiralayabilirsiniz. Civarda hem yürüyüş hemde bisiklet rotaları mevcut. Dilerseniz azmak civarını bisikletiniz ile gezebilirsiniz.

Akyaka Evleri

Akyaka’da tek tip mimariye izin veriliyor. Şaka gibi geliyor kulağa ama bu doğru bir bilgi 🙂 Ve tek tip evlerin oluşturduğu görüntü sadeliği ile sizi kendine hayran bırakıyor. Nail Çakırhan tarafından tasarlanan meşhur Muğla tarzı bahçeli ve ahşap detaylı evlerin her biri pembe-mor begonvillerle bezeli. Bu evler arasında oda kiralayanlar, pansiyon olanlarda mevcut. Dilerseniz bu evlerde de konaklayabiliyorsunuz.

Son Notlar

Kadın azmağı ile denizin birleştiği noktada (liman bölgesi) lütfen suya girmeyiniz. Bu noktada tuzlu ve tatlı su birbirine karıştığı için ciddi bir alabora oluyor. Kendinizi koruyabilmeniz çok çok zor.

Kadın azmağına mutlaka girmelisiniz. Ancak bunu lütfen dere kenarında sığ bölümlerde yapın. Suya girdiğinizde muhtemelen yanınızdan suyun akıntısına kendini verip denize doğru yüzen insanlar geçecektir. Genelde bunu yapanlar çocukluğundan beri burada olan ve bu konuda deneyim edinmiş olan kişiler. Su çok kuvvetli. Ve tutunacak bir yeriniz yoksa akıntıya kapılmanız muhtemel bir durum.

Limanın hemen yanında kurulu olan el işi stantlarını gezmeyi unutmayın. Kullanılmış cam şişeleri özel fırınında eriterek anılarınızı güzel hediyeliklere çeviren @sonsisebukucu nün stantına uğramayı unutmayın. Onlarla sohbet edin. Gerçekten çok cana yakın insanlar. Ve eğer olur da stantların birinde Seher Abla’yı görürseniz mutlaka bizden kucak dolusu sevgiler iletin!

Bu sene mutlaka görülmesi gerektiğini düşündüğümüz Fethiye Yeşil Vadi Doğa Park ile ilgili hazırladığımız yazıya göz atmayı unutmayın. Unutulmaz bir deneyim yaşadık, siz de yaşamalısınız. Yazı şurada : Fethiye Yeşil Vadi Doğa Park

Sevgiyle Kalın 🙂

Sende Yorum Bırak

X
X