Delikli Koy

Delikli Koy Alaçatı ve Çeşme’nin kalabalık ortamından kaçmak ama çok da uzaklaşmak istemeyenlerin uğrak noktalarından. 🙂 İzmir’in en güzel koylarından bir tanesi desek yanlış olmayacaktır.

Son yıllarda oldukça popülerleşen Delikli Koy, gürültüden olabildiğince uzak, manzarasıyla, verdiği huzurla insanda farklı bir etki bırakan bir nokta.

Manzaraya bakmak için tepeye doğru çıktığınızda beyaz kayalarla buluşan maviliğin ihtişamına şahit olacaksınız. Delikli Koy isminin nereden geldiğini anlamak için ise deniz seviyesine inmeniz gerekiyor.

Kayaların aşınmalarına ve oluşturdukları deliklere şahit olduğunuzda hem isminin nereden geldiğini anlayacak hem de oluşan bu yapılara hayran kalacaksınız. Koyun bu kadar özel olma sebeplerinden birisidir bu delikler.

delikli koy nerede

Delikli Koy’da Neler Yapılır?

Öncelikle belirtmekte fayda var alana ulaşım sağlayabileceğiniz herhangi bir toplu taşıma aracı yok. Kendi şahsi aracınız, bisikletiniz ya da motorunuzla gelebilirsiniz.

Yapılaşma olmadığı için restoran, büfe, market gibi alışveriş ya da yiyecek içecek temini sağlayabileceğiniz herhangi bir imkan da yok. O yüzden hazırlıklı gitmeniz gerekiyor.

Portatif sandalye ve masanızı getirip günü burada batırabilirsiniz. Günbatımı kesinlikle harika !

Delikli koy alaçatı

Fotoğraf: https://www.instagram.com/Furkankumkaya/

Suyu biraz soğuk ve çakıl sahili var. Denizin dibinde de çakıl olasından dolayı eğer olur da gelmeye karar verirseniz yanınızda deniz ayakkabınızı getirmeyi unutmayın. Bizim için baya önemli çünkü plajı kum sevenlerdeniz 🙂

Bu arada denizin derinliği bir anda arttığı için plaj yüzme bilmeyenler için tehlikeli olabilir.

Burada yapabileceğiniz en güzel şey bol bol güneşlenmek, denizin tadını çıkarmak ve çokça fotoğraf çekmek olacak. Muhtemelen fotoğraf çekimi yapılan gelin ve damatlara da rastlayacaksınızdır 🙂

Delikli Koy ve Kamp

Delikli Koy kamp ve karavan tatilcileri için oldukça güzel bir alternatif. Kamp alanı için ayrılmış özel bir yer yok ve herhangi bir ücret ödemeden bu sakin yerin tadını çıkarabilirsiniz.

İlgili İçerik:  Kamp Alanı Seçimini Yaparken Dikkat Etmemiz Gerekenler

Bakir bir bölge olduğu için tuvalet bulunmuyor. Yukarıda da belirttiğimiz gibi yiyecek içecek açısından hazırlıklı gelmeniz gerektiğini özellikle hatırlatmış olalım.

Konaklama için diğer bir alternatif ise Alaçatı’daki butik oteller, bungalov ya da pansiyonları tercih ederek koya günübirlik gelmek.

Delikli Koy Nerede ?

Koy Ovacık, 35930 Çeşme/İzmir adresinde bulunmaktadır. Çeşme ilçesine olan uzaklığı 13 km olan Çeşme Delikli Koy’a ulaşmak biraz çetrefillidir. 🙂 Toplu taşıma olmadığını belirtmiştik.

Aracınız bulunmuyorsa Alaçatı Port’a kadar geldikten sonra sonraki 4 kilometrelik alanı yürümeniz ya da geçen herhangi bir aracın sizi alması için dua etmeniz gerekiyor.


Çeşme Delikli Koy, seyahat edip yeni yerler keşfetmeyi sevenler için en güzel duraklardan biri olacaktır.

Leave a Reply

X
X