kamp çantası seçimi

Kamp Çantası Seçimi Kabus Olmasın! Gelin Birlikte Seçelim :)

Kamp Çantası Seçimi

Öncelikle şunu söyleyelim. Eğer ilk kez kamp yapıyorsanız ve sürekli olacağından emin değilseniz önerimiz hemen kamp çantası seçimi konusunu düşünmek yerine çevrenizden ödünç almanızı öneririz. Biz de ilk kampa çıktığımızda sevgili ailem @gezmeninkaravancasi ndan ekipmanlarını ödünç almıştık. Sonrasında sürekli hale getirmeye karar verdiğimizde ekipman seçiminde tüm deneyimlerimizi göz önünde bulundurmamıza büyük faydası olmuştu. Eğer sürekli olacağından eminseniz, ekipmanları alırken dikkat etmemiz gerekenlere değinelim. Kamp için hazırlıklarımızı yaparken cevaplandırmamız gereken sorular bize eşya seçiminde kolaylık sağlayacaktır. Öncelikle çantamız.

 • Kaç günlük bir kamp planlıyoruz?
 • Yemeğimizi kendimiz mi hazırlayacağız? Kendimiz hazırlayacaksak konaklayacağımız yerde manav,market vs bulunuyor mu?
 • Hava durumu nasıl olacak?
 • Ulaşımı nasıl sağlayacağız?

Bu sorular sayesinde çanta seçimimizi kolaylıkla yapabiliriz. Çantanın ağırlığı her zaman önemlidir, ancak eğer yürüyüşü bol bir kamp rotamız varsa çanta ağırlığı ekstra önem kazanıyor. İçerisine koyacağımız her malzemeyi hafif seçmeye dikkat etmeliyiz. Birde decathlon vs gibi yerlerden aldığımız kıyafet, çadır vs bir çok ürün katlanış şeklinden dolayı çok az yer kaplamak üzere dizayn ediliyorlar. Bu yüzden ilk aldığınızda bi heyecanla ürünü açar nasıl katlandığına dikkat etmezseniz, bir daha asla o haline geri getiremeyebilirsiniz bizden söylemesi 😄 Bu soruları cevapladıktan sonra dikkat etmemiz gerekenler neler peki?

Kamp Çantası Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

 1. Çantanın sırtımıza uyması çok önemli evet ama üst kısmı da boyumuzu aşmamalı. Uzun boylu ya da geniş sırtlı biri için çanta bele oturmuyorsa ne kadar kaliteli olursa olsun yaptığı seçim yanlış olacaktır. Bir de mağazada çantayı denerken içini doldurmanız tavsiyemizdir. Boşken her çanta rahattır 😀
 2. Çantayı dikiş konusunda garantili seçmeniz çok faydalı olacaktır.
 3. Kışın kamp yapmayı düşünüyorsanız yağmurluğunun olmasına dikkat edin.
 4. Hacim konusunda ise biz duraklamadan yaptığımız 15 günlük kamplarımızda iki adet 50 lt çanta kullanıyoruz. Genel önerilere baktığımızda bir kişi için 50-60 lt çantanın yeterli olacağını görüyoruz. Ancak bilmenizi isteriz ki çanta ne kadar büyük olursa yanınıza o kadar eşya alacağınızı unutmayın. Ne kadar küçük çanta o kadar az eşya anlamına geliyor. 🙂
 5. Çantanın fermuarları ve cepleri çok önemli. Kampçılık gezdikçe deneyim kazanılan bir aktivite. Hangi ekipmanın bir an da lazım olabileceğini önceden kestiremeyebilirsiniz. Bir şey lazım olduğunda ve o şey çantanın ta en arkasında kaldığında, çantayı tamamen sökmeniz gerekmeden ona ulaşmanız çok önemli. Bu sebepten cepler ve bölmeler hayat kurtarıcı. Tabii hangi göze neyi koyduğunuzu unutmamakta önemli bir detay 😄 Bizim 50 litrelik çantalarda biri ortasından dikine fermuarlı. Bu yüzden bir şey gerektiğinde direk en alta bile direk ulaşabiliyoruz. Büyük rahatlık!
 6. Çadır, uyku tulumu ve matlar çantanın içine koyulduğunda muhteşem bir yer kaplıyor. O yüzden çantanın dışında bunların asılabilmesi için birbirinden farklı yerler olduğundan emin olmanızı tavsiye ederiz. Mat için yer zaten tüm kamp çantalarında mevcut, ancak çadır ya da mutfak ekipmanları için yer bazı çantalarda olmuyor.
 7. Çantanın fermuarlarının dişlerini kontrol etmeyi unutmayın. Birbirlerine iyi oturduklarından emin olun. Dikişlerin çift olup olmadığına dikkat edin, çünkü ağırlık çok olduğunda dikişler atabilir. Garanti varsa sorun etmezsiniz tabii ama seyahat sırasında açık fermuar hiç hoş olmayacaktır 🙂
 8. Sırt kısmı delikli olan çantalar terlemeyi engellediği için yaz aylarında sizi çok mutlu edecektir.
 9. Gelelim fiyatlara. Sıklıkla seyahat etmek istiyorsanız 50 litrelik bir çanta için gözden çıkarmanız gereken fiyat 300 TL ve üstü olmalı. Büyük markaların çok yüksek ücretlere de çantaları var, ancak çanta konusunda 1000 liralık bir lükse kamp ortamında inanın ki ihtiyacınız yok. Özelliklerine göre fiyatı uygun olan bir çanta seçmeniz yeterli olacaktır.
İlgili İçerik:  Haydi Kampa! Çadır Seçimini Nasıl Yaparız?

Kısaca bir özet yaparsak hafif, vücuda iyi oturan, cep ve bölmeleri ile fermuar yerleri ile fonksiyonel özelliklere sahip, fiyatları çok uçuk olmayan bir kamp çantası seçimi yapmalıyız.

Kamp ekipmanlarınızı alırken, aldığınıza pişman olmak istemeyeceğiniz en önemli iki şeyden biri olan kamp çantası seçimi konusunu deneyimlerimiz doğrultusunda geliştirmeye devam edeceğiz. Diğer önemli şey olan çadır konusundaki önerilerimizi ise bu yazıya tıklayarak okuyabilirsiniz. Öneri ve tavsiyelerinizi yorumlarda belirtmek isterseniz yazımızı birlikte geliştirebilir, sizlerinde imzasını bu yazının altına atabiliriz 🙂 Sevgiler 🙋🏼‍♀️🙋🏻‍♂️

2 Comments

 1. Oğuzhan 31/03/2021

Leave a Reply

X
X