karavan güneş paneli seçimi

Karavan Güneş Paneli Bölüm 1 | Karavan Yapımı


Karavan Güneş Paneli Bölüm 1:

Monokristal vs. Polikristal

Karavan güneş paneli seçimine odaklanmadan önce konuya uzak olanlar için öncelikle ufak bir giriş yapalım. Sonra derinleşip, karavanımız için en uygun olana birlikte karar verelim.

Yenilenebilir enerji  ne demek?

karavan güneş paneli

Enerji kaynağından alınan enerjiyi bu kaynağın tükenme hızından daha çabuk bir şekilde kendini yenileyebilmesi ile tanımlanır. Mesela, güneşten elde edilen enerji ile çalışan bir teknoloji bu enerjiyi tüketir, fakat tüketilen enerji toplam güneş enerjisinin yanında çok küçük bir miktardır ve güneş tarafından çabucak yenilenir. En çok kullanılan yenilenebilir enerji şekli güneş enerjisidir. Siz de eviniz ya da karavan yapımı için bu kaynaklardan biri olan güneş enerjisini kullanmaya karar verdiyseniz karşılaşacağınız kafa karıştırıcı sorulardan biri Monokristal Güneş Paneli mi seçilmeli, Polikristal Güneş Paneli mi?

Karavan Güneş Paneli Monokristal mi olmalı Polikristal mi?

monokristal mi polikristal mi

Yenilenebilir enerji kaynağı olan güneşten aldıkları güç ile çalışan güneş panelleri, tasarımlarında faydalanılan hücrelerin kullanım durumu bakımından Monokristal Güneş Paneli ve Polikristal Güneş Paneli olacak şekilde ikiye ayrılırlar. Ortak özellikleri; her ikisi de güneşten aldığı enerjiyi elektriğe çevirmeye yarar ve her ikisi de dayanıklı ve bol bulunan bir madde olmasından dolayı silikondan yapılır.

İki teknoloji arasındaki temel fark kullandıkları silikon güneş pili türüdür: Monokristal güneş panelleri tek bir silikon kristalinden yapılmış güneş hücrelerine sahipken, Polikristal güneş panelleri birlikte eritilmiş birçok silikon parçasından yapılmış güneş hücrelerine sahiptir. Öncelikle panellerin çalışma prensiplerine bakalım.

Monokristal Güneş Paneli

Monokristal güneş panelleri genellikle birinci sınıf bir ürün olarak düşünülür. Monokristal panellerin ana avantajları daha yüksek verimlilik sağlaması ve estetik açıdan daha şık görünmeleridir. Monokristal Güneş Paneli, tek kristalli silikon çubuklar üzerinden çekilen fotovoltaik hücreler ile meydana getirilir. Bu sistemle tüm hücrelerin tek bir yöne bakacak şekilde hizalanmaları sağlanır. Hücre tek bir kristalden oluştuğu için, elektrik akışı oluşturan elektronların hareket etmesi için daha fazla alan vardır. Sonuç olarak, monokristal paneller, polikristal muadillerine göre daha verimlidir.

İlgili İçerik:  Datça Aktur Kamping - Marmaris

Polikristal Güneş Paneli

Polikristal güneş panelleri genellikle monokristal seçeneklerden daha düşük verimliliğe sahiptir, ancak daha düşük bir fiyata sahip olduğu için avantajlıdır. Ek olarak, polikristal güneş panelleri, monokristal panellerin siyah tonu yerine mavi bir renk tonuna sahip olma eğilimindedir. Polikristalin güneş panelleri de silikondan yapılır. Bununla birlikte, üreticiler tek bir silikon kristali kullanmak yerine, panel için birçok silikon parçasını eritirler. Her hücrede çok sayıda kristal olduğundan, elektronların hareket etmesi için daha az alanı vardır. Sonuç olarak, polikristal güneş panelleri, monokristal panellerden daha düşük verimlilik oranlarına sahiptir.

Kısacası görüyoruz ki, aradaki fark verim ve renk konusudur. Renk konusu tamamen tercihe bağlı olduğundan verim konusunu netleştirelim. Monokristal panellerin daha verimli olduğunu söyledik, ancak bir yanlış anlaşılmanın önüne geçelim. Verimden kastedilen panelin verimliliği değil hücrelerin verimliliğidir. Örneğin; 60 hücrelik polikristal 270W güç üretirken, 60 hücrelik monokristal panel 290W güç üretecektir. Görüldüğü gibi monokristal panel daha küçük alanla daha fazla güç üretebilmektedir. O halde karavan güneş paneli tercihimizi belirleyecek konulardan biri panelleri koyacağımız alandır.

Güneş enerjisi sistemini eviniz için düşünüyorsanız ve çok fazla tavan alanınız varsa ya da yere monte edilen güneş enerjisi kuruyorsanız, daha düşük verimli polikristal daha ekonomik bir seçenek olabilir. Bu sistemi karavan yapımı için düşünüyorsanız az alan ile  daha çok üretim yapabilmek için monokristal panel daha karlı bir seçenek olabilir.

Peki Polikristal ve Monokristal Güneş Paneli arasındaki temel farklar nelerdir?

Monokristal Panel; bulutlu havalarda ya da eğimli bölgelerde de güç üretebilmektedir. Hava sıcak olduğunda ise zaten yukarıda bahsettiğimz gibi polikristallere göre daha verimli çalışmaktadır. Ancak monokristal paneller gölgelenmelerden ve karla kaplı yüzeylerden daha çok etkilendiğinden temizliğine dikkat edilmelidir. Karla yüzeyi kapandığı zaman tüm yüzeyinin temizlenmesi oldukça önemlidir.

İlgili İçerik:  Çubucak Orman Kampı

Bu ikisi dışında hangi seçenekler var?

Flexible Güneş Paneli

flexible güneş paneli

Avantajları: Flexible türü güneş pilleri esnektir, son derece hafiftir ve daha büyük bir alana monte edilebilirdir. hafif olduğu için ürüne ek bir ağırlık vermezler. Geleneksel paneller kadar enerji üretebilirler.

Dezavantajları: Üzerlerinde yürümek küçük çatlaklar oluşturacağından ömrünü kısaltacaktır. Zaten biçilen ürün ömrü 10 yıl gibi bir süredir (ki bu diğerlerinin yaklaşık üçte birdir). Montajı yüzeye yapıştırılarak yapılır. Bu yapıştırma işlemi çıkarmak gerektiğinde çatıya,araca ve panellere zarar verecektir.

Taşınabilir (Portatif) Güneş Panelleri

Portatif güneş panelleri güneş ışığını en iyi şekilde almak için bir alternatiftir. Aracınız gölgedeyken, güneş panellerini güneşe koymak yazın sıcak günlerinde ferahlatıcı bir çözümdür. Bu yönüyle karavan güneş paneli için tercih edilebilirdir. Ya da daha büyük sistemlere ek olarak kullanılması da karavan yapımı için akıllıca bir seçenektir.

Karavan güneş paneli seçimini yaptıktan sonraki adım, karavanda kullanılacak elektrikli aletlerin ihtiyaç duyduğu enerjiyi belirlemek oluyor. Bu aletlerin ihtiyacı olan enerji bizim ne kadar panele ihtiyacımız olduğunu gösterecek. Bir sonraki adıma geçmek isteyenler listeyi hazırlamaya başlasın! 🤩

Karavan Güneş Paneli Bölüm 2 : Elektrikli Aletler

Son olarak yukarıdaki linkte manuel yaptığımız hesaplamayı hemencecik yapan, işleri kolaylaştıracak güzel bir hesap makinesi bulduk ve onu sizlerle paylaşmak istedik. Eğer ne kadar enerji üreteceğiniz ve buna bağlı olarak ne kadar panel, akü vs. ihtiyacınız olacağı ile ilgili kafanız karışık ise şu bağlantı da hızlı bir cevap bulabilirsiniz : https://www.wholesalesolar.com/solar-information/offgrid-calculator

One Response

  1. Kamp Organizasyonu 04/04/2020

Leave a Reply

X
X