Karavan Vergisi, Karavan Sigortası ve Diğer Maliyetler | Karavan Yapımı

Karavan Vergisi

Motokaravan Vergisi

27 Aralık 2019 tarihinde resmi gazetede yayınlanan Motorlu Taşıtlar Genel Tebliğine göre 01/01/2020 tarihinden sonra geçerli olacak şekilde motor silindir hacmi 1901 cm3 ve yukarısı motorlu karavan vergisi;

 1. 1-6 yaş araçlar için 2324 TL,
 2. 7-15 yaş için 1536 TL,
 3. 16 ve daha yüksek yaşlarda 958 TL’dir.

motokaravan vergisi

1900 cm3 ve aşağısında motor silindir hacmine sahip olan motokaravanlar için;

 1. 1-6 yaş araçlar için 1536 TL,
 2. 7-15 yaş araçlar için 958 TL
 3. 16 yaş ve yukarısındakiler için 570 TL’dir.

Çekme Karavan Vergisi

750 kg altı ya da üstü farketmeksizin 0 TL’dir. Muayeneye giriyor olsalar da çekme karavanların vergisi bulunmamaktadır. Bu açıdan şanslılar 🙂 En azından bu konuda endişe etmenize gerek yok.

Karavan Trafik Sigortası

Karavan vergisi ile N1 kamyonet aracın vergisi arasında pek belirgin bir fark bulunmuyor. Asıl fark motokaravan trafik sigortasında kendini gösteriyor. Karavan ruhsatı yazımızda özel amaçlı taşıt ve kamp taşıtı ibarelerindeki farka ve neden kamp taşıtı olarak tescil edilemediğimize değinmiştik.

Karavanlar özel amaçlı taşıt olarak tescil edildiği ve haliyle özel amaçlı taşıtların da yüksek risk grubundaki araçlar olması nedeniyle karavan trafik sigortası bedelleri de yüksek çıkmaktadır.

Karavanlar trafikte diğer araçlara nazaran daha az bulunurlar. Genel olarak binek otomobilden daha az kişi taşırlar. Yaşanmış kaza sayısı oldukça nadirdir. Ne yazıkki bütün bunlara rağmen yüksek sigorta bedelleri çıkmaktadır.

2020 Yılı Karavan Trafik Sigorta Fiyatları

Motokaravan trafik sigortası için 2020 yılı tavan fiyatı 3.921 TL’dir.*  Tavan fiyat teklif alabileceğiniz en yüksek fiyattır. Karavan sigortanızını yaptırırken bu tavan fiyat belirlemesinde aracınızın plakası (ait olduğu il) ve sizin bulunduğunuz hasar basamağı belirleyicidir.

İlgili İçerik:  Webasto Isınma Sorunları

Hasar basamağı, sigorta ve kaskolarda uygulanan bir yöntem. Sigorta poliçeniz devam ettiği sırada hatalı olduğunuz herhangi bir kazaya karışmadığınız sürece bir sonraki poliçe yenilemenizde indirim alıyorsunuz. 7 basamak bulunmaktadır. 7. basamakta max. yüzde 45 oranında indirim alabiliyorken. En hasarlı grup olan 1. basamakta poliçelerde yüzde 150 oranında artış oluyor.

Plaka iline göre İstanbul plakalı bir karavanın trafik sigortası yüzde 6 oranında fazla olurken, Kocaeli, Ankara, Bursa illerine ait plakalar yüzde 3 artış oranına sahip. İzmir, Yalova, Erzurum, Kayseri illerine ait plakalarda ise indirim ya da arttırım mevcut değil. İndirim olan illere aşağıdaki listeden bakabilirsiniz.

Karavan trafik sigortası

*Fiyat ortalama olarak 4. hasar basamağına (trafiğe yeni çıkanlar) göre verilmiştir. 1. basamakta bulunanlar için fiyat 9803 TL iken 7. basamakta bulunanlar için 2.157 TL’dir.

Güncelleme : Ankara Sigorta’dan Karavanlara Özel İndirim

Karavan trafik sigortası konusunda müjdeli bir haber verelim istedik. Ankara Sigorta karavancılar için bir proje hazırlamış ve sonrasında Türkiye Kamp ve Karavan Federasyonu ile de görüşmeler gerçekleştirmiştir. Neticede normal sigorta fiyatları üzerinden %60’a varan indirimler sağlamıştır.

Karavancıların en büyük sıkıntılarından birisi olan sigorta fiyatları konusu da böylelikle çözüme ulaşmış oldu.  Üstelik standart bir zorunlu trafik sigortasına göre bir de bonusu var 🙂 Kaza sonrasında çekme ve çekilme teminatına da kavuşmuş oluyorsunuz. Karavancıların yanında olmak isteyen Ankara Sigorta, sigortada yakaladığı başarıyı kasko ile de sürdürmek istiyor. Bu konuda da çalışmalarını sürdürüyor.


Bütün bu masraflardan kaçınarak karavan kiralama firmamız aracılığıyla satın alma ya da karavan yapımı yerine kiralama yaparak bu keyfin tadını çıkarabilirsiniz.

6 Comments

 1. siyah sabun pompası 04/01/2021
 2. Murat 11/02/2021
  • Kamp Organizasyonu 11/02/2021
 3. Uğur 14/02/2021
  • Kamp Organizasyonu 26/04/2021

Leave a Reply

X
X