Karavana Artan İlgi

Dünya genelinde karavan ve özellikle motokaravana artan ilgi pek de gözardı edilebilir boyutta değil. Avrupada her 5 kişiden 3’ünde karavan bulunduğunu biliyor muydunuz? Kamp hayatına, karavan yaşamına karşı bu büyüyen ilginin Türkiye’yi de gittikçe içine çekmeye başladığını sosyal medyadan görüyoruz. Karavan sahibi olmak ve seyahat etmek sadece emeklilerin planı olmaktan çıkıp son 4 yıldır karavana özellikle 25-45 yaş grubu ve beyaz yakalı çalışanların ilgi gösterdiği görülmektedir.

Adria Türkiye Genel Müdürü Hüseyin Gencer ülkedeki içinde bulunduğumuz ekonomik durumun karavan sektörünü etkilemediğini ve önceki seneye göre taleplerde %30’luk artış olduğunu bununla birlikte Türkiye nüfusunun dörtte birinin potansiyel karavan müşterisi olduğunu  belirtiyor.

Somut olarak örnek vermek gerekirse 23 Şubat – 3 Mart tarihleri arasında İstanbul CNR Expo’da düzenlenen “Camp&Caravan Fuarı’na” 15 bin 216 doğa sever katıldı. Pek tabiki bizde oradaydık, bu etkinliği kesinlikle kaçıramazdık. Eskiden buluşma noktaları sosyal medya gibi mecralardan oluşan karavancıların bu fuar sayesinde ilk kez fiziki bir ortamda buluşmuş olmaları bu ilginin bir kanıtı niteliğindedir. Ciddi derecede katılım olması da ayrı sevindirici bir durumdu.

Karavanda tatil yapmak, seyahat etmek artık ciddi bir genç ve orta yaşlardaki kitleninde hayalidir ve bu hayal onların doğaya bir adım daha yaklaşmasına sebep oluyor. Karavanla tatil yapmak insanların kendilerini otellere, yazlıklara bağlamasını değil her gün değişen bir manzaraya uyanmayı vaat ediyor. Sabit bir yerde kalmamanın yolun götürdüğü yere gitmenin insanı daha da özgürleştirdiği ve mutlu ettiği gerçeğini de gözardı edemeyiz.

Yine ülkemizin bize hediyelerinden biri olarak karavan vergileri güzel bir duvar olarak karşımıza çıkıyor. Bununla birlikte belli firmaların yüksek fiyatlarda çıkardıkları maliyet de insanların biraz gözünü korkutuyor. Yüksek maliyetler olmasa belki insanlar kendi karavanlarını kendileri yapmaya girişmeyecekti. Avrupada insanların kendi motokaravanlarını kendilerinin yaptığı paylaşımlar göze çarpıyor. İnsanlar sahip oldukları panelvanı kendi zevklerine göre en minimal haliyle baştan aşağı tasarlayarak kendi yaşam alanlarına dönüştürüyorlar. Türkiye’de son bir iki yılda bu tarz panelvanları karavana dönüştürerek yola çıkan insanlar sosyal medyada ilgi görmekte ve izleyenlere ilham vermektedir. Dönüştürülen araç bazen bir ducato panelvan olurken bazen bir transporter hatta ve hatta bazen küçük ticariler bile olabiliyor 🙂 Renault Kangoyu dönüştürerek köpeğiyle gezeni de gördük. İnsanın içinde gitme arzusunun olması yeterli sanırım geriye kalan herşey bir aracı.

İlgili İçerik:  Neden Karavanda Yaşamaya Başladık - Felicia ve Niklas

TRT Yolaçık Belgesel serisinin karavanla alakalı bir bölümünü de buraya bırakıyorum. Deneyimleri dinlemenizde fayda olacaktır. Keyifle izleyin.

Karavan özgür ruhlu insanların sadece tatil biçimi değil aynı zamanda yaşam biçimidir. Hayatınıza daha da keyif katmanız dileğiyle.

Leave a Reply

X
X