Konya Göksu Şelalesi ( Yerköprü Şelalesi )

Göksu Şelalesi ( Yerköprü Şelalesi ) Hadım ilçesine selam vererek Akdeniz’e doğru yola koyulan Göksu Nehri‘nin bizlere harika bir hediyesi diyebiliriz. Hem görsel bir şölen sunuyor hem de doğanın muhteşemliğine bir kez daha tanık olmamızı sağlıyor. Bu güzellik haftasonu kaçamakları için iyi bir alternatif olabilir.

Konya Göksu Şelalesinin farklı bir jeolojik yapısı var. Travertenin alüvyon üzerine çökmesi sonucunda alttaki alüvyon eriyerek doğal bir köprüyü oluşturuyor. Karasu Çayı bu köprüden Göksü Nehrine karışıyor. Yerköprü Şelalesi olarak da bilinmesinin sebebi bu hadise. Esasen Göksu Nehri Göksu Şelalesinden yaklaşık 1 km gerisinden kayboluyor. Farklı noktalardan çıkan su şelaleden akarak 25 metre yükseklikten akan Karasu Çayı ile birleşerek akmaya devam ediyor. Nehir kurusa bile Şelalenin yer altından gelen su ile birlikte akmasından dolayı asla kurumayacağı düşünülüyor.

Hadim ilçesine 23 km uzaklıkta bulunan Konya Göksu Şelalesi sadece doğaseverleri değil fotoğraf tutkunlarını da cezbediyor. Özellikle sonbaharın renkleriyle birlikte şelale ve oluşturduğu gölet doğal bir stüdyo gibi.

Yerköprü Şelalesi olarak bilinmesinden dolayı ufak bir kafa karışıklığı oluyor aman akıllı telefonların çizdiği rotaya dikkat edin 🙂 Göksu Nehrinin Akdenize akarken Mersin Mut ilçesini de ziyaret ediyor ve burada da bir Yerköprü Şelalesi var 🙂 Yani aynı nehir üzerinde iki şelale var bizce ikisi de birbirinden güzel ve mutlaka görülmeli.

Kente değer katan ve içme suyu şebekeleri arasında yer alan şelale sadece güzelliğiyle değil ölüm vakaları ile de ünlü. Belediyenin Göksu Şelalesi projesi ile piknik alanı, seyir terası gibi iyileştirmeler yapıldığından dolayı durum eskisi gibi değil. Büyüklerden aktarılan hikayeye göre şelalenin çok can almasından ötürü seneler öncesinde can kayıplarının önüne geçmek için canlı canlı koyun atılmış.

İlgili İçerik:  Kampa Giderken Yanımıza Almamamız Gerekenler!

Göksu Şelalesi Nerede, Nasıl Gidilir?

Göksu Şelalesi Konya’nın Hadim İlçe’sinde yer alıyor. Göksu Şelalesi Konya arası uzaklık 110 km olsa da gidilip görülmeye değer bir güzellik. Konya Karaman istikametinde giderken yoldan içeriye Güneysınır tarafına doğru Konya Bozkır Yoluna giriyorsunuz. yaklaşık 20 km sonra Habiller Köyü istikametine doğru sola sapın. Habiller Köyüne vardıktan sonra şelaleye ulaşmak için 7-8 km daha ilerledikten sonra alana varmış olacaksınız.

 

 

Leave a Reply

X
X