koronavirüs canlı blog

Koronavirüs Son Dakika | Türkiye | Canlı Blog

Sokağa Çıkma YasağıKoronavirüs salgını dünyayı olduğu gibi ülkemizi de olumsuz olarak etkilemeye devam ediyor. Türkiye’de koronavirüs salgınıyla ilgili günlük gelişmeleri bu sayfada bulabilirsiniz.

10 Nisan 2020

SON DAKİKA HABERİ: 31 ilde 2 gün sokağa çıkma yasağı getirildi. İçişleri Bakanlığınca bu geceden, 12 Nisan saat 24.00’e kadar 30 büyükşehirle Zonguldak’ta, il sınırları içerisinde sokağa çıkma yasağı getirildi.

 


3 Nisan 2020

Cumhurbaşkanı yeni önlemleri anlatıyor

20:28 – “Pazar yerleri ve marketler gibi insanların toplu şekilde bulunduğu tüm alanlarda herkesin maske takması zorunlu olacaktır.”
20:25 – “Gece yarısından itibaren 1 Ocak 2000 ve üstü tarihli doğumlularda tıpkı 65 yaş üstü gibi sokağa çıkamayacaktır.”

20:20 – “Bu gece itibariyle ülkemizin 30 büyük şehri ile akciğer rahatsızlıklarının sık görüldüğü Zonguldak ilimizi belirli isitisnalar haricinde araç giriş çıkışına kapatıyoruz. Gıda ilaç temizlik malzemesi gibi maddelerle, genelgeyle belirtilen sektörlerin lojistik araçları dışında giriş çıkış yapılamayacak.
Yük ve izinli yolcu taşımacılığı yapanlar ile uluslararası yük taşımacılığı yapan araçların bu şehirlerden transit görüşmeleri devam edecek. Bu yasak 15 gün sürecek.”


28 Mart 2020

11:55 – Türk Hava Yolları Genel Müdürü Bilal Ekşisefer yapılacak illeri sosyal medya hesabından açıkladı.

Sefer yapılacak iller şöyle:

İstanbul, Ankara, Samsun, Trabzon, Erzurum, Van, Diyarbakır, Malatya, Gaziantep, Kayseri, Konya, Adana, Antalya, İzmir.


Kredi kartı faizleri ve asgari ödeme oranı düşürüldü

11:50 – Merkez Bankası kredi kartı faizlerini düşürdü. Buna göre, 1 Nisan 2020’den geçerli olmak üzere, Türk lirası cinsinden kredi kartı işlemlerinde uygulanacak aylık en yüksek akdi faiz yüzde 1.40’tan yüzde 1.25’e çekildi. Döviz cinsi işlemlerde ise yüzde 1.12 olan oran yüzde 1 olarak değiştirildi.


27 Mart 2020

22:22 – Erdoğan yeni tedbir paketini açıkladı: Şehirler arası seyahatler valilik iznine bağlandı. Yurtdışı uçuşları tamamen sona erdirildi.Piknik gibi örenyerleri hafta sonu kapalı olacak. İllerde pandam kurulu oluşturulacak.


22:20 – Kamu ve özel sağlık çalışanları önümüzdeki 3 ay görevlerinden istifa edemeyecekleri açıklandı.


22:16 – İçişleri Bakanlığı’ndan yeni genelge : 65 yaş üstü ve kronik hastalığı olanların araç muayeneleri ertelendi.


19:49 – Sağlık Bakanı Koca: Son 24 saatte 17 hastamızı kaybettik, 2069 yeni vaka tespit ettik.


19:30 – İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, koronavirüsle mücadelede yeni tedbirleri açıkladı: Tüm otogarlardaki otobüs seyahatleri izne bağlı yapılacak, bu geceden itibaren cumartesi ve pazar günleri mesire alanları, ören yerleri, ormanlar, piknik alanları, sahil alanları, balık tutmak yasaklanacak.


12:15 – MEB Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı, ÖSYM Başkanlığına soru hazırlamada dikkate alması gereken müfredat kapsamını güncelleyen yazıyı gönderdi. 12’nci sınıf öğrencileri, 9, 10 ve 11’inci sınıf müfredatlarına ek olarak 12. sınıf öğretim programlarının sadece birinci döneminden sorumlu olacak.

İlgili İçerik:  Uçuş Yasağı Konulan Ülkeler

26 Mart 2020

23:50 – Kovid-19 salgını nedeniyle hayatını kaybedenler için İstanbul‘da ayrı mezarlık yerleri belirlendi. Anadolu yakasındaki mezarlık Beykoz’da, Avrupa yakasındaki Kilyos’ta yer alıyor.


22:41 – Türkiye’de koronavirüsten can kaybı 75’e yükseldi, bin 196 yeni tanı ile toplam vaka sayısı 3 bin 629’a ulaştı.


16:19 – Milli Eğitim Bakanı Selçuk: “LGS kapsamındaki merkezi sınav, sadece birinci dönem müfredatından yapılacak” açıklamasında bulundu.


YKS 25-26 Temmuz’da yapılacak

13:16 – YÖK Başkanı Prof. Yekta Saraç, “Bugün YÖK Genel Kurulu’nda bazı kararlar aldık. Bu sene bahar dönemini uzaktan eğitim ve dijital eğitimle sürdürmeye karar verdik. Bu dersler yaz aylarında tamamlanacak. Diğer bir husus da YKS. 25-26 Temmuz’da yapılmasını karara bağladık.“ dedi.


12:57 – Koronavirüse yakalanan ve rahatsızlığını Twitter’dan duyuran 33 yaşındaki hemşire Dilek Tahtalı, İstanbul’da tedavi gördüğü hastanede hayata gözlerini yumdu. 😔


Bakan Soylu’dan ‘sokağa çıkma yasağı’ sorusuna yanıt

12:25 – Soylu: Tam sosyal izolasyon her zaman gündemimizde; bugünkü tedbirlerle karşılayamazsak tedbirleri artırabiliriz. Eğer tedbirlerle salgının önüne geçemeyeceğimizi düşünürsek alabileceğimiz en yüksek tedbiri alabiliriz.


25 Mart 2020

23:45 – Bakan Fahrettin Koca tarafından koronavirüs salgını sebebiyle Türkiye’de yaşamını yitirenlerin sayısı 59, vaka sayısı ise 2433 olarak açıklandı.


21:00 – Cumhurbaşkanı ulusa sesleniş konuşması yapıyor.


20:55 – Fenerbahçe’de koronavirüs testi pozitif çıkan oyuncu Max Kruse !


Koronavirüs sadece insanlarda mı görülüyor?

Doç, Dr. Ebru Güzel : “Bu yazıyı yazmamdaki en büyük etken mahallemizdeki veteriner hekimlerin söylediği, özellikle de sokak kedilerinde sonbahardan bu yana gördükleri artan sayıdaki ölüm vakaları. Bunun öncelikli nedeni, çeşitliliği ve kolay bulaşma yollarıyla korkulu rüyamız, korona virüsü!” Detaylı yazı için


Wikipedia’daki Türkiye koronavirüs vakalarını gösteren harita !

20:48 –  Sosyal medyada ve diğer bazı platformlarda wikipedia’daki koronavirüs durumu kesinleşmiş ve şüpheli vakaların işaretlendiği harita paylaşıldığı konuşuluyor. Çeşitli kaynaklar gösterilerek işaretlemeler yapılmış olsa da devletin resmi kurumları il bazında herhangi bir açıklama yapmaktan imtina etmekte.


20:27 – İçişleri Bakanlığı, 65 yaş ve üstü ile kronik rahatsızlığı olanların emekli maaşlarını evlerinden alabilmeleri için valiliklere talimat verdi.


Fatih Terim’den Açıklama!

20:15 – Fatih Terim : O kadar güzel ve özel duygular içerisindeyim ki her duayı yüreğimde hissediyorum. bu hepimiz için bir sınav ve dualarınızla, güzel dileklerinizle aşacağız bu sınavı. iyiyim ve inşallah daha iyi olacağım. Elim kalbimde her birinize teşekkür ediyorum.


Türkiye’de Koronavirüs’ten iyileşen hasta sayısı 26!

20:03 – Bakan Koca, iyileşen hasta sayısının 26 olduğunu belirtti. İyileşen hastalardan, 60 ve 65 yaşındaki iki kişi dün ve bugün taburcu oldular.

İlgili İçerik:  Uçuş Yasağı Konulan Ülkeler

20:00 – Koronavirüs ile mücadele: Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: Maske üretimimiz yeterli, istismarcıların depolardaki mallarına el konuldu. Milli Eğitim Bakanı Selçuk: “Biz eğitimi telafi ederiz ama bir hastalığı telafi edemeyiz. Önemli olan çocuklarımızın sağlığı.”


19:52 – Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: Hiçbir test ücretli yapılsın istemiyoruz. Süreci istismar etmek isteyen laboratuvar olursa bize bildirin, gereği yapılır.


19:43 – Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: Yoğun bakımdaki 136 hastaya Çin’den gelen ilaç verilmeye başlandı.


Okulların tatil süresi uzatıldı mı? Okullar ne zaman açılacak?

19:20 – Yapılan açıklamada ilk dikkat çeken detay uzaktan eğitimin uzatılacağı oldu. Okullara 30 Nisan’a kadar ara verildi. Milli Eğitim Bakanı Selçuk: Bu uzun soluklu bir süreç, telafisi yapılacak, özel kursların da 30 Nisan’a kadar kapalı olacağını bildirdi …(Özel okul ücretleri) Özel okul temsilcileriyle görüşmemizde gündeme geldi, telafi edileceği için problem çıkacağını sanmıyorum.


Koronavirüs Bilim Kurulu, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un Toplantı Sonrası Açıklamaları Türkiye Geneli Koronavirüs Tablosu’na göre vaka sayısı 1872, yoğun bakım hasta sayısı 136, entübe hasta sayısı 102, iyileşen kişi 26.


18:30 – Cumhurbaşkanı Twitter hesabından destek paketleri ile yapılacak yardımları duyurdu.


13:00 – Koronavirüs Bilim Kurulu, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un katılımıyla bugün Ankara’da toplanıyor. Koca ile Selçuk, Bilim Kurulu Toplantısı’nın ardından saat 19.15’te sağlık ve eğitim alanındaki son duruma ilişkin açıklamalarda bulunacak.


12:40 – Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu: ‘Yurt dışında 32 vatandaşımız hayatını kaybetti, cenazeleri getiriliyor.’


11:00 – Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, yurtdışında eğitim gören ve koronavirüs nedeniyle Türkiye’ye geri dönmek isteyen 7 ülkeden 2 bin 721 öğrencinin, tahliye işleminin tamamlanarak Türkiye’ye getirildiğini duyurdu.


10:00 – İsviçre Federal Halk Sağlığı Ofisi (BAG) koronavirüs nedeniyle Türk vatandaşı olan 87 yaşında A.Ö. isimli bir erkek ve 82 yaşında S.V. isimli bir kadın hastanın yaşamını yitirdiğini açıkladı.

Uçuş Yasağı Olan Ülkeler

Leave a Reply

X
X