Çambaşı Yaylası Gezi Rehberi

Karadeniz, doğal güzelliklerini çarpıcı şekilde önümüze sererek bizi büyüleyen bölgelerden biridir. Karadeniz’in yaylaları insanların gerçek 🙂 bir nefes almasını, temiz hava solumasını sağlar. İşte, Ordu Çambaşı Yaylası da tam olarak bu yaylalardandır.

Hem kış hem yaz aylarında turizm için oldukça elverişlidir. Kayak merkezi ve aktiviteleriyle turizmin cazibe merkezlerinden biri olarak karşımıza çıkar. Bu yazımızda sizlerle Çambaşı Yaylası’nı ziyaret ederek yakından tanıyacağız. Hazırsanız Ordu’nun yüksek tepelerine doğru yolculuğumuz başlasın!

Karadeniz’in bir diğer yaylası için aşağıdaki linke tıklamayı unutmayın!

Çambaşı Yaylası’na Gitmeden Önce

Çambaşı Yaylası’nda Konaklama

Karadeniz’in harika doğasını yansıtan Ordu Çambaşı Yaylası turistler için oldukça çekici bir bölgedir. Gelen turistler birçok etkinlik yaparak zamanlarını güzel geçirme fırsatı yakalar. Bu güzel zamanları uzatmak isteyenler için Çambaşı Yaylası’nda birçok konaklama olanağı mevcuttur. Otellerde kalabilir, dağ evinde konaklayabilirsiniz.

Ayrıca, Çambaşı Yaylası bungalov evleri de kaliteli bir konaklama hizmeti sunar. Bungalov evlerde kalarak doğayla iç içe huzurlu bir tatil geçirebilirsiniz. Çambaşı Yaylası konaklama fiyatları otel ve dağ evi için kişi başı 150 tl civarıdır. Çambaşı Yaylası otel fiyatları ise bungalov evlere göre daha uygun olup, Çambaşı Yaylası bungalov fiyatları 250 tl ile 750 tl arasında değişir.

Çambaşı Yaylası Araç Kiralama

Çambaşı Yaylası Ordu için vazgeçilmez turistik bölgelerden biridir. Doğal güzellikleri gezmek, görmek için Çambaşı Yaylası’nda araç kiralayabilir, gönlünüzün istediği gibi gezebilirsiniz. Ancak, gitmeden önce araştırma yapmanızda fayda var. Aksi takdirde uzun süre bekleyebilirsiniz.

Aynı zamanda Çambaşı Yaylası’na Ordu merkezden de gidebilirsiniz. Şehir merkezinden kalkan otobüs ve minibüsler sayesinde kısa sürede yaylaya ulaşmanız mümkün.

Çambaşı Yaylası Gezilecek Yerler

Hem kış hem yaz turizmi için eşsiz güzellikler barındıran Çambaşı Yaylası yemyeşil görünümüyle insanların gezdikçe içini açan bir özelliğe sahiptir. Bu yüzden gelen misafirler Çambaşı Yaylası’nı baştan sona gezmek ister. Çambaşı Yaylası’nın yamaçları oksijen seviyesinden ve manzarasından dolayı oldukça tercih edilen yerlerin başında gelir.

İlgili İçerik:  Kampa Giderken Yanımıza Almamamız Gerekenler!

İnsanlar yaylanın yılkı atlarını, alabalıklarını özel çiftliklerinde görmek için can atar. Ordu Çambaşı Yaylası kayak merkezi de kesinlikle uğranılması gereken yerlerden biridir. Burada kayak aktivitesi yaparak keyifli zamanlar geçirebilirsiniz.

Çambaşı Yaylası Yapılacak Aktiviteler

Çambası Yaylası’na gittiğinizde birçok farklı aktivite yapabilirsiniz. Çambaşı Yaylası’nın yeşilliklerle kaplanmış doğal güzelliklerini keşfedebilir, sevdiklerinizle fotoğraf çekinebilirsiniz. Yaylanın çarşısını gezebilir orda var olan farklı kültürleri tanıyabilirsiniz.

Aynı zamanda Çambaşı Yaylası rakım olarak 2000 olduğu için Ordu Çambaşı Yaylası hava durumu genelde kar yağışlıdır. Neredeyse yaz aylarının başına kadar kar yağışı alır. Ancak Çambaşı Yaylası hava durumu sizi korkutmasın. Çünkü eşsiz kar manzarasıyla kayak yapmanız mümkün. Yaylada bulunan kayak merkezine giderek sıranızı alabilirsiniz.

Çambaşı Yaylası’nda yazın ayrı kışın ayrı olmak üzere her çeşit doğa sporu yapabilirsiniz. Çambaşı Yaylası’nın kendine özgü yemeklerini yiyebilir, yayla üzerinde kamp kurabilirsiniz.

Çambaşı Yaylası Kamp Alanları

Çambaşı Yaylası kamp severlerin uğrak noktalarından biridir. Yaylanın her yerine kamp kurabileceğiniz gibi, Taşdelen Suyu mevkii de kamp yapabileceğiniz güzel noktalardandır. Yaylaya çadırınızla veya karavanınızla gidebilirsiniz. Sessiz sakin ortamıyla kafanızı dinlemeniz için birebirdir. Burada tamamen doğayla baş başa olursunuz.

Çambaşı Yaylası kamp alanında market, restoran, lokanta, tuvalet ve telefon gibi imkanlar bulunur. Aynı zamanda aydınlanma sorunu da yaşamazsınız. Eğer kendiniz kamp yapmak istemezseniz internette araştırma yaparak kamping alanları da bulabilirsiniz.

Çambaşı Yaylası Nerede?

Çambaşı Yaylası Ordu ilinin Kabadüz ilçesine bağlı Gümüşdere Köyü’nde yer alır. Deniz seviyesinden 1850 metre yüksekliktedir. 72 obası ve 100 bin dönümlük alanı ile ülkemizin en geniş ve en gelişmiş yaylarından biri olma özelliğine sahiptir.

Giresun sınırlarına yakın olan yayla, Ordu ilinin merkezine 55-60 km mesafededir.

İlgili İçerik:  Doğa Harikası Valla Kanyonu

Çambaşı Yaylası’na nasıl gidilir?

Kış veya yaz mevsimi fark etmeden her mevsim sorunsuz olarak ulaşılabilen Ordu Çambaşı Yaylası çokça turiste ev sahipliği yapar. Yılın 12 ayı boyunca yayla yolu ulaşıma açıktır. Yaylaya Ordu merkezden sıkça otobüs-minibüs seferi olduğundan kolayca ulaşım sağlanılır.

Kendi aracınızla gidecekseniz Ordu-Kabadüz-Çambaşı yolunu takip etmeniz yeterlidir. Kabadüz, Kirazdere ve Yokuşdibi ilçelerini geçtikten sonra yol boyunca göreceğiniz tabelalar sizi Çambaşı Yaylası’na ulaştıracaktır.

Leave a Reply

X
X