Perşembe Yaylası Gezi Rehberi

Bugün sizlere masmavi gökyüzünün altında uzanan yemyeşil görüntüsüyle Perşembe Yaylası’ndan bahsedeceğiz. Yazarken bile gözümüzü gönlümüzü açan Perşembe Yaylası, yakından nasıl gözüküyordur varın siz düşünün.

1991 senesinde Bakanlar Kurulu kararı ile Turizm Merkezi kabul edilen Aybastı Perşembe Yaylası, şimdilerde Dünya Mirası Listesi’ne girmek için gün sayıyor.

Ziyaretçi sayısının her geçen gün artması ise, masallardan fırlama duran inanılmaz manzarasından kaynaklı. Yayla üzerinde kıvrım kıvrım duran menderesler, yaylanın güzelliğine güzellik katıyor.

“Menderes nedir?” diye soracak olursanız kısaca şöyle özetleyelim: Menderesler, nehir yatağında ortaya çıkan S harfini andıran kıvrımlardır. İşte, Perşembe Yaylası’nın çekiciliğini arttıran da yüzeydeki bu kıvrımlar oluyor.

Ordu Aybastı Perşembe Yaylası sanki bilgisayar programlarında özenle çizilmiş gibi duruyor. Özellikle bahar aylarının gelişiyle doğa uykusundan uyanıyor, yemyeşil bir örtü örtülüyor Perşembe Yaylası’na.

O kadar güzel bir manzara çıkıyor ki ortaya, “Sonsuza kadar burada yaşamak istiyorum” diye haykırmamak için zor tutarsınız kendinizi. Haydi gelin birlikte Perşembe Yaylası’nı yakından inceleyelim.

Karadeniz’in bir diğer yaylası için aşağıdaki linke tıklamayı unutmayın!

Perşembe Yaylası’na Gitmeden Önce

Perşembe Yaylası’na gitmeye karar verdiyseniz öncesinde birtakım hazırlıklar yapmanızda fayda var. Kamp yapacaksanız ekipmanlarınızı hazırlamalı, otelde kalacaksanız rezervasyonunuzu önceden yaptırmalısınız. Zira, Perşembe Yaylası turistlerden yoğun ilgi gördüğü için son ana bırakırsanız yer bulamayabilirsiniz.

Aybastı Perşembe Yaylası hava durumu nasıl gitmeden önceden kontrol etmeyi unutmayın. Yaylanın olduğu bölge çok sık yağış aldığı için tırmanırken sıkıntı yaşayabilirsiniz. Aynı zamanda 1500 metrelik rakıma sahip olan Perşembe Yaylası, ağustos ayında dahi gitseniz üşümenize yol açabilir.

Yüksekliğinden dolayı Perşembe Yaylası hava durumu genelde değişkenlik gösteriyor. Bu nedenle yanınıza ceket, yağmurluk gibi kıyafetler almanızı öneriyoruz.

Perşembe Yaylası Konaklama

Ordu’ya gittiğinizde kalmayı düşünüyorsanız Perşembe Yaylası otel seçeneklerini değerlendirebilirsiniz. Yürüme mesafesinde bulunan otellerde kalabilir, güzel yayla manzarasının keyfini çıkarabilirsiniz. İnternet üzerinden bulabileceğiniz otelleri arayarak Perşembe Yaylası Konaklama fiyatları hakkında bilgi alabilirsiniz.

İlgili İçerik:  Delikli Koy

Yıldız Tepe Otel Pansiyon’da konaklama için 250 TL fiyat ile konaklayabilirsiniz.  Yine bölgede bulunan Taş Konak Butik Otel de alternatif olarak konaklama için değerlendirilebilir.

En güncel fiyatları otelleri arayarak öğrenmenizde fayda olacaktır, dönemsel olarak fiyatlar değişkenlik gösterebilir.

Perşembe Yaylası Araç Kiralama

Perşembe Yaylası’na giden şehir içi otobüs, minibüs bulunmadığı için kişisel aracınızla gitmeniz gerekiyor. Eğer yaşadığınız şehir Ordu’ya uzaksa uçakla gelebilir şehir merkezinde araç kiralayabilirsiniz. İsterseniz binek araç yerine karavan kiralaması yoluna giderek, Perşembe Yaylası’nda konaklayabilirsiniz.

Karadeniz bölgesine gelen turistler yaylaları keşfetmek istedikleri için çok fazla karavan kiralanıyor. Bu nedenle yola çıkmadan önce internette araştırma yaparak Perşembe Yaylası karavan kiralama  fiyatları hakkında bilgi almanız gerekiyor.

Karavan kiralaması yapmak isterseniz firmamızı arayıp rezervasyon ve kiralama koşulları için bilgi alabilirsiniz.

Ordu Perşembe Yaylası Gezilecek Yerler

Perşembe Yaylası yakınlarında gezerken güzel vakit geçirebileceğiniz birçok güzel yer bulunuyor. Çayırlıklarda yürüyüş yapabilir, Perşembe Yaylası Göleti’ni keşfedebilirsiniz. Karga Tepesi’ne çıkabilir, Danişment Şehitliği’ni ziyaret edebilirsiniz.

Aynı zamanda Perşembe Yaylası restaurant gibi mekanları da içinde barındırıyor. Güleç Izgara Perşembe Yaylası şubesine giderek kendinize ziyafet çekebilirsiniz.

Ordu Perşembe Yaylası Yapılacak Aktiviteler

Perşembe Yaylası öyle bir büyülü güzelliğe sahip ki, hiçbir şey yapmasanız bile canınız sıkılmıyor. Ancak tabii ki burada eğlence hiç bitmiyor. Evliya Çelebi yazdığı kitabında Perşembe Yaylası’nda düzenlenen etkinliklerden bahsetmiş. Aynı şekilde 1876 Trabzon Salnamesi’nde de Perşembe Yaylası panayırları yer alıyor.

O zamanlardan beri her temmuz ayında Perşembe Yaylası şenlikleri devam ediyor. Gezinizi şenlik takvimine göre ayarlarsanız yağlı güreş, spor müsabakaları ve konserler gibi birçok eğlenceye tanıklık edebilirsiniz. Gölette deniz bisikletiyle gezebilir, yaylada piknik yapabilirsiniz.

Perşembe Yaylası Kamp Alanları

Perşembe Yaylası’nın ortasında bulunan masmavi göl çayırlık alanda mendereslerin oluşmasını sağlıyor. İşte bu rüya gibi manzaranın olduğu çayırlıkta dilediğiniz yerde kamp yapabilirsiniz. Gıda ihtiyaçlarınızı civardaki marketlerden karşılayabilirsiniz. Kasaptan alışveriş yapabilir, göl kenarında yiyeceklerinizi afiyetle yiyebilirsiniz.

İlgili İçerik:  Bartın'da 80 milyon yıllık bir doğa harikası: Güzelcehisar Lav Sütunları

Perşembe Yaylası Nerede?

Perşembe Yaylası Ordu ilinin Perşembe ilçesinde değil, Aybastı ilçesinde bulunuyor. Adı sizi yanıltmasın, perşembe günleri kurulan meşhur pazarından dolayı bu isim verilmiş. “Ordu Perşembe Yaylası kaç km uzaklıkta?” derseniz; Ordu şehir merkezine 110 kilometre, Sivas’a 250 kilometre ve Ankara’ya 500 kilometre uzaklıkta yer alıyor.

Aybastı ilçe merkezine 17 kilometre uzaklıkta olduğu için şehir türünde bir yapılanma görülüyor. Turizm merkezi olarak geçmesi, her ülkeden turistin gelmesini sağlıyor. Özellikle şenlik zamanları cıvıl cıvıl olan Perşembe Yaylası’nı “Gidilmesi Gereken Yerler” listenize eklemeyi unutmayın.

Perşembe Yaylası’na Nasıl Gidilir?

Ordu merkezden Perşembe ilçesine giden yolu takip etmeniz gerekiyor. Perşembe’yi geçtikten sonra Aybastı tabelalarının gösterdiği yöne doğru gidin. Perşembe Yaylası yolları bozuk olduğu için dikkatli gitmeye özen gösterin. Biraz daha tepeye tırmandıktan sonra “Canik Dağları’nın Kabine Hoş Geldiniz.” yazılı bir tabela göreceksiniz.

Köy merkezinden de geçtikten sonra Perşembe Yaylası’nın bulunduğu tepe noktasına ulaşacaksınız. Artık manzaranın keyfini çıkarabilirsiniz. Bol bol fotoğraf çekmeyi, fotoğraflarınıza bizi etiketlemeyi unutmayın!

Leave a Reply

X
X