Ormanya Doğal Yaşam Parkı

Son dönemin en popüler doğa harikalarından birisi. Doğal yaşam parkları arasında Avrupa’nın en büyüğü olan Ormanya, BKM’nin Güldüy Düldüy Show Çocuk Ekibi’nin çektiği Gamonya: Hayaller Ülkesi filmine de ev sahipliği yaptı.

Bu yazıda Ormanya hobbit evleri konaklama yapılabiliyor mu? Ormanya tabiat parkı nerede ? Kısacası Ormanya Doğal Yaşam Parkı hakkında merak ettiğiniz her bilgiyi sizler için toparladık.

Ormanya Doğal Yaşam Parkı

Uzun yıllarca planlaması süren Ormanya 2014 yılında yapılmaya başlanmış ve 2018 yılında hizmet vermeye başlayarak avrupanın en büyük, dünyanın ise üçüncü büyük doğal yaşam parkı olmuştur.

4000 dönümlük alana sahip olan Ormanya’da canlıların doğal yaşamı korunurken turistik ziyaretler açısından da her detay düşünülmüş olup içerisinde kamp ve karavan alanı dahi barındırmaktadır.

Kuşkusuz Türkiye’nin en önemli turizm noktalarında birisi olacaktır. Hem il merkezinden hem de Türkiye’nin diğer lokasyonlarından oldukça fazla ziyaretçi çekmektedir. Açıldıktan sonraki 6 ayda yaklaşık 2 milyon ziyaretçi ağırladı.

Hafta sonu gitmenizi pek tavsiye etmiyoruz inanılmaz kalabalık olduğunu söyleyelim 🙂 Tadını çıkarmak ve rahat rahat dolaşmak için hafta içi gidebilirsiniz.

Ormanya Doğal Yaşam Parkı kendi içerisinde 6 bölümden oluşuyor. Hayvanat bahçesi, vahşi yaşam alanı, çadır ve karavan kamp alanı, yürüyüş ve bisiklet parkurları, yaban hayat rehabilitasyon merkezi ve son olarak doğa okulu bulunmaktadır.

Mavi, Sarı, Turuncu, Yeşil Parkurlar ile totalde 26 km’lik yürüyüş parkuru bulunan Ormanya ‘da bisiklet kiralama hizmeti de verilmektedir.

Ormanya Hobbit Evleri

Hobbitler kısa boylarda olan tüylü büyük ayaklara sahip, kıvırcık saçlı, pek keyif düşkünü bir ırktır. Orta Dünyadaki maceraları Gandalf ile başlar ve Merry, Pippin, Sam ve Frodo Baggins bu ırkta en bilinen hobbitlerdir. 🙂

İlgili İçerik:  Datça Aktur Kamping - Marmaris

Hobbit köyü ya da hobit evleri hemen alttaki haritada 4 numaralı alandadır. Ormanya hobbit evleri konaklama için uygun değildir. Maalesef sadece gidip fotoğraf çekilmekle yetinmek durumundasınız.

Ormanya Hobbit Köyü

Hobbit evlerinde konaklama deneyimi yaşamak istiyorsanız Sivas Hobbit Yamaç Evleri var. Sivas Paşabahçe Mesire Alanı’nda bulunan hobbit evleri 1+1 65 metrekare büyüklüğünde ve mutfak, banyo, tuvalet, yatak odası mevcut. Frodo’nun da Sivaslı olduğu iddiası bu günlerde sık dillendiriliyor. Konaklama için güzel bir alternatif.

Ormanya Hayvanat Bahçesi

Hayvanat bahçesi önemli bölgelerinden bir tanesi. Büyüklere değil de daha çok çocuklara hitap ettiğini söylemekte fayda var.  Hayvanları yakından inceleme fırsatı elde edecekler.

Koyun, keçi, tavuk, ördek benzeri hayvanlardan ibaret Ormanya hayvanat bahçesinde at binme imkanları da mevcut. Alanda yaklaşık 67 türden 768 adet canlı bulunmakta ve hayvanların beslenmesi, üremesi ve tedavi hizmetleri için de üniteler mevcut.

Son olarak çocuklarınız hayvanlar ya da oyun alanlarında vakit geçirirken sizler de gölet ve kafede vakit geçirebilirsiniz.

Ormanya Kamp Alanı ve Karavan Parkı

Avrupanın en büyük doğal yaşam parkında çadır ve karavan kampı sevenler de düşünülmüş. Yalnız şöyle bir durum var baştan belirtelim maalesef evli değilseniz alanda konaklayamıyorsunuz. Dileriz ki bu problem(!) de zaman içerisinde çözülür.

Kampçılar için hazırlanmış olan alan 30 karavan ve 50 çadır kapasitesine sahip. Duş, tuvalet, elektrik, su imkanları mevcut. Ailelere hitap eden kamp alanının etrafı çevrili olup güvenlik problemini dert etmenize gerek kalmıyor. Konaklama yapmak istediğimiz zamanlarda herhangi bir ücret alınmıyordu. Ancak ateş yakma olanağınız yok maalesef bu da yasak. Hava serin olduğundan dolayı biz de Seka Park ‘ta çadırımızı kurmuştuk. Çadır kampı için orası da düşünülebilir.

İlgili İçerik:  Kamp Alanı Seçimini Yaparken Dikkat Etmemiz Gerekenler

Ormanya kamp ve karavan alanında konaklamak için güvenlikten form doldurmanız isteniyor. Giriş çıkışlarda da bilgi vermeniz gerekiyor. Yüksek sesle müzik ve televizyon yasak, bununla birlikte kamp alanında alkollü içecek tüketmenize izin verilmiyor.

Kamp kuralları arasında gördüğümüz en büyük SAÇMALIK alanda konaklamak istiyorsanız ruhsatınızda karavan ibaresinin geçmesi zorunluluğu. Yani konaklanabilir hale getirdiğiniz T2, T3, transporter ya da ducato tarzı araçlarınızın ruhsatında mutlaka bunun yazması gerekiyor. Korsan karavan ya da araç üstü çadır ile konaklama imkanınız yok.

Ormanya Nerede ?

Uzuntarla Mahallesi 309. Sokak No:99 Kartepe/Kocaeli adresinde bulunan Ormanya Doğal Yaşam Parkı ulaşım açısından oldukça rahat. Adapazarı İzmit Yolu D100 karayolu üzerinde bulunmaktadır. 02623316611 numaralı telefon üzerinden iletişim sağlayabilirsiniz.

Leave a Reply

X
X