pürenli yaylası kamp

Pürenli Yaylası Kamp ve Gezi Rehberi

Pürenli Yaylası, sakin yapısı, doğal güzellikleri ve kamp yapmaya elverişli ortamı ile muhteşem Karadeniz yaylaları arasında yer alıyor. Düzce ’de yer alan Pürenli Yaylası, estetik yapısıyla ön plana çıkan yayla evleriyle görenleri adeta büyülüyor. Bu yazımızda, kamp tutkunlarının bir numaralı adresi olacak bu güzel yaylayı sizlere tanıtacağız. Pürenli yaylası kamp alanları hakkında sizlere bilgi verecek, bu bölgeye geldiğinizde mutlaka gezip görmeniz gereken yerleri belirteceğiz. İstiyorsanız lafı çok uzatmadan yazımıza geçelim ve yeşil doğasıyla Düzce Pürenli Yaylası ’nı tanıtmaya başlayalım.

düzce pürenli yaylası

@mehmetaltie

Düzce Pürenli Yaylası

Pürenli Yaylası, Düzce’de yer alan ve Gölyaka ilçesinde bulunan oldukça etkileyici, doğal ve kamp için oldukça uygun bir yayla. Düzce halkının sıklıkla yazlık olarak kullandığı bu bölge, yaz döneminde oldukça kalabalık oluyor. Güzel bir kamp deneyimi yaşamak ve gezinizin daha keyifli olmasını istiyorsanız, yaz sezonunda bu bölgeye gitmenizi tavsiye etmiyoruz. Sizlere önerimiz sonbahar sezonunda ya da kış bitiminde ilkbahar aylarında bu bölgeye gelmeniz yönünde olacaktır.

Pürenli Yaylası rakım olarak 1400 metre yükseklikte bulunuyor. Yüksek rakımdan dolayı hava devamlı serin. Sıkı giyinmenizi öneririz. Adını, bölgede sıklıkla rastladığımız bir nevi yabani çalı olan pürenlerden alıyor. Bölgeye ilk kez girdiğinizde zaten o büyüleyici atmosferine kapılıp gidiyorsunuz. Arabanızla yayla yolunda ilerlerken sık sık durup fotoğraf çekme ve manzarayı seyretme arzularıyla baş başa kalacaksınız.

Her köşesinde ayrı bir güzellik yakalayabileceğiniz, çam ormanlarının güzelliğiyle sizi büyüleyecek, şirin yayla evleriyle sizlere huzur verecek Pürenli Yaylası, kamp meraklıları için kesinlikle önerdiğimiz bir adres.

Pürenli Yaylası Kamp

Öncelikle belirtmeliyiz ki daha önce kamp deneyimi yaşamamış kişiler için ilk defa bu bölgeye gelmeniz pek uygun değil maalesef. Çünkü sezon içinde buraya gelseniz bile kamp yapabileceğiniz uygun alanlar, yaylalık kesimin biraz dışarısında kaldığı için sadece doğayla baş başa kalıyorsunuz. Issızlığa alışkın olmayanlar biraz zorluk çekebilirler. Bunu dışında, yaylaya varmadan görebileceğiniz geniş düzlüklerde rahatlıkla çadır kurup kamp yapabilirsiniz.

İlgili İçerik:  Kamp Alanı Seçimini Yaparken Dikkat Etmemiz Gerekenler

Bölgede akan su kaynaklarından su ihtiyacınızın büyük bir kısmını karşılayabilirsiniz. Düzce Pürenli Yaylası, kamp tutkunlarına, harika doğa manzaraları ve eşsiz bir tatil imkanı sunuyor. Kamp yaptığınız bölgelerde güzel gezintilere çıkabilir, karşınıza çıkacak orman manzaraları, göller ve çok nadir de olsa rastlayabildiğimiz yaban hayvanlarını gözlemleyerek, sizleri tatmin edecek zamanlar geçirebilirsiniz.

Pürenli Yaylasında Ne Yapılır?

Bölgede turizme dayalı hiçbir tesis bulunmuyor. Bu da Pürenli Yaylası otel ve kalacak yer bakımından bizlere hizmet veremiyor demek. Fakat işin iyi yanı, kamp yapmaya gelecek olan kişiler muhteşem doğa manzaralarının keyfini tek başlarına çıkartıyorlar. Kalabalık ortamdan uzak bir gezi için oldukça ideal bir bölge burası.

Öncelikle bölgeye düzenleyeceğiniz gezide kesinlikle Güzeldere Şelalesi’ne uğramalısınız. Yaylaya yakın bir mesafede olan bu şelale daha başlamadan sizlere güzel anlar yaşatacaktır. Ayrıca yakında bulunan Balıklı Yaylası ve Balıkdere Şelalesi de görülmeye değer yerler arsında yer alıyor.

Bu alanlara yapacağınız doğa yürüyüşlerinde, gerçek kamp deneyimini tadacak ve oldukça eğlenebileceksiniz. Geziniz sırasında karşınıza çıkan göletleri fotoğraflayabilir, ara ara rastladığınız yayla evlerinin doğal ortamla uyumunu keyifle seyredebilirsiniz. Yaylaya giderken yol üstünde bulunan Karamurat Gölü’nünün güzelliğinde bir kahve molası verebilirsiniz. Kesinlikle buraya da bayılacaksınız.

düzce karamurat gölü

@mehmetaltie

Kamp yapacağınız yeri, ateş yakılan bölgelere yakın olarak seçmeniz en doğrusu olacaktır. Bölgeye gittiğinizde, ateş yakılan yerler dışında sizin ayrı bir ateş yakmanız hem doğal ortama zarar verecek hem de sizin için zorlayıcı olacaktır. Bu yüzden doğal güzellikleriyle bizleri büyüleyen Pürenli Yaylası’nı bulduğunuz şekilde bırakmak en doğru karar olacakmış gibi gözüküyor.

Ulaşım

Pürenli Yaylası ulaşım konusunda kamp tutkunlarına hiçbir zorluk çıkartmıyor. Öncelikle Pürenli Yaylası’na ulaşabilmek için bulunduğunuz ilden Düzce’nin Gölyaka bölgesine gelmeniz gerekiyor. Bu aşamadan sonra, tabelaları takip ederek Güzeldere Şelalesi yoluna girmeniz gerekiyor. Bu yolda ilerlerken karşınıza çıkan patikaya yani yayla yoluna girmelisiniz. Bundan sonra Balıkdere, Pürenli ve Kardüz yaylalarına tabelaların yardımıyla ulaşabilirsiniz.

İlgili İçerik:  Çubucak Orman Kampı

Sizler de doğayla baş başa kalmayı seviyor; şelaleler, çam ormanları, yaban hayatı, göletler ve harika yayla evlerinin manzarasını izlemekten ve fotoğraflamaktan keyif alıyorsanız Pürenli Yaylası sizlere önerebileceğimiz en iyi adreslerden bir tanesi. Sizler de sonbahar sonu veya kış mevsiminin bitişinde, cennetten bir köşe olan bu yaylaya gelip büyüleyici bir kamp macerasına atılabilirsiniz.

Düzceye 100 km mesafede bir başka önereceğimiz yer ise Ormanya.

Karavan kiralama yaparak bölgede konaklamak isterseniz linke tıklayarak karavan kiralama firması sayfasından talep formu doldurabilirsiniz.

Leave a Reply

X
X