Doğa Harikası Valla Kanyonu

Valla Kanyonu

Kastamonu il sınırları içerisinde bulunan Valla Kanyonu görsel bir şölen sunuyor. Küre Dağlarının arasından akan Devrekani çayı ile enfes bir görüntüye sahip. Valla Kanyonu, Pınarbaşı ilçesinin 26 km kuzeyinde bulunan Muratbaşı köyü yakınlarındaki Devrekani çayı ile Kanlıçayın kesiştiği yerden başlayarak 10 km boyunca uzanmaktadır. Kanyonun 800 -1200 metre boylarında kayalıkları uçurumları bulunuyor. Kayalıklar üzerinde kartal, şahin, akbaba gibi yırtıcı kuşlar da bulunuyor.

Dünyanın En Derin 2. Kanyonu

Valla Kanyonu geçişi en zor kanyonlardan olup barındırdığı risklerden dolayı rehbersiz geçmeniz mümkün değil. 1200 metreyi bulan derinliği ile aynı zamanda dünyanın en derin ikinci kanyonu olma özelliği taşıyor. Seyir terasından baktığınızda önce korkutan sonra da kendine hayran bırakan kanyon aslında korkuttuğu kadar var. Kanyona yan taraflardan girmek ve çıkmak imkansız olup, tırmanma imkanınız da yok. Ekip olarak yaklaşık 2 gün sürüyor bitirmek. Giriş yaptıktan sonra geri dönmeniz bir daha mümkün değil. Ancak 12 kilometre yürüdükten sonra Cide’ye bağlı Loş Vadisi Hamitliköyden çıkabilirsiniz.

Valla Kanyonu’nda Doğal Tuzaklar

Bölgedeki rehberlerden olan Cemal Kayanın Valla Kanyonu‘nda akla gelmeyecek kadar doğal tuzaklar olduğu yönünde AA’ya röportajı var;

“Küçüklü büyüklü 40’ı aşkın şelale var. Kayalar arasında girdaplar bulunuyor. Bunlar insanı vakumlayarak içine çekiyor. Ne yazık ki bir daha çıkamazsınız. Geçmiş yıllarda böyle bir olay yaşanmıştı. Duvarlardan dökülen kayalar bazen yürümenizi etkiliyor. Sel ve yağışlar nedeniyle tabanda değişimler oluyor. Suyun altında görünmeyen kayalar olabiliyor. Bu nedenle sezon başında ilk kez giriş yaparken nerede ne olduğunu tespit etmeden suya dalamıyoruz. Önce suya girip içinde herhangi bir tuzak olup olmadığını kontrol ediyoruz. Bir şey yoksa göletlerden yüzerek geçişi hızlandırıyoruz. Geriye dönüşü olmayan bu kanyonun yüzde 60’ını göletlerden yüzerek geçiyorsunuz”

İlgili İçerik:  Yeşil Vadi Doğa Park - Fethiye

Kanyon Aktiviteleri İçin Resmi İzin Gerekiyor

Kastamonu Valla Kanyonu 1994 senesinde İTÜ’lü dört öğrencinin kaybolarak 14 gün sonra Cide ilçesinden çıkmalarıyla gündeme gelmişti. Kanyonda aktivite yapmak için izin almanız gerekiyor. Bölgenin daha çok tanınmasıyla dağcılık faaliyetleri için vazgeçilmez yerlerden birisi olacağı şüphesiz.

Kanyon aktiviteleri konusunda resmi izinler alınması gerekirken seyir kulesine çıkmak için buna gerek kalmıyor. Valla mahallesine ulaşıp  ormanın içinden yaklaşık olarak 1,5 km’lik bir patika yolu takip ettikten sonra seyir kulesine ulaşıyorsunuz.

Rehbersiz sadece seyir terasından izlemek veya giriş ve çıkışlarında kısa bir gezinti yapabilmekle yetinmek zorundasınız maalesef. Rehberle çıkacak olanlar da kısa bir eğitim alarak hazır hale geldiklerinde çıkıyorlar.

Valla Kanyonu Seyir Terasına Nasıl Gidilir ?

Valla Kanyonu’nu ziyaret etmek istiyorsanız öncelikle Kastamonu’nun Pınarbaşı ilçesine giderek oradan Muratbaşı Köyü’ne doğru yol almanız gerekiyor. Muratpaşa Köyü’ne ulaştıktan sonra 5 kilometre daha giderek kanyona adını veren ya da kanyondan adını alan 🙂 Valla Mahallesi’ne varıyorsunuz. Aracı burada bırakarak yukarıda bahsettiğimiz orman yolundan  Valla Kanyonu Seyir Terası’na ulaşabilirsiniz.

Leave a Reply

X
X