Yedigöller Kamp Rehberi 2019

Beni paylaş!

Yedigöller Milli Parkı

Sonbaharda kamp denince akla ilk gelen, doğasıyla, gölleriyle, renkleriyle insanı kendine hayran bırakan bir yerdir Yedigöller Milli Parkı. Sonbahar ile bu kadar özdeşleşmiş başka bir yer olduğunu pek sanmıyoruz.

Zengin bitki örtüsüyle sizi büyüleyecek olan Yedigöllerin geneli Kayın ağacıyla kaplı olsa da Meşe, Göknar, Kızılağaç, Ihlamur, Sarıçam, Gürgen, Karaağaç, Karaçam ve Porsuk gibi çeşitli ağaçların da kokusunu içinize çekeceksiniz. (Ağaçlara sarılmayı ihmal etmeyin.)

1636 hektarlık bir Yedigöller havzası var karşımızda. Yedigöller Milli Parkı 1965 yılında koruma altına alınmış olup 7 gölü içinde barındırıyor. Hatta ve hatta şaşıracağınız bir bilgi verelim Yedigöller Milli Parkı içinde Köyyeri mevkiinde Bizans döneminden kalıntılar dahi bulabilirsiniz.

Yedigöller Milli Parkı içerisindeki 7 göl iki plato üzerinde olup, Büyükgöl, Seringöl, Deringöl, Nazlıgöl, Küçükgöl, İncegöl ve Sazlıgöl‘dür. Bu göller içerisinde en büyük olanı adı üstünde Büyükgöldür ve en derin yeri 15 metredir. Büyükgöl’ün güneydoğusunda bulunan Deringöl 20 metre uzunluğunda akan kısmı ile birlikte Büyükgöl’e bağlanır. Nazlıgöl’ün de dibinden sızdırdığı su, gölün kuzeydoğusunda yüzeye çıkar ve ufak bir şelale görüntüsü verir bu sebepten ötürü adı “Şelale Gölü” olarak da geçer.
Bu genel birkaç bilgiden sonra Yedigöller Milli Parkı‘na nasıl gidilir, kamp yaparken nelere dikkat ederiz ve milli park içerisinde neler yapabiliriz kısmına geçelim.

Yedigöller Milli Parkı Nerede Nasıl Gidilir ?

Ankara-İstanbul karayolunun 152. km’sinden Yeniçağa ve 190. km’sindeki Bolu il merkezinden kuzeye ayrılan yollarla ulaşım sağlanır. Bolu’ya olan uzaklığı 42 km’dir. İstanbul’dan yaklaşık olarak 4 saat sürmektedir. Eskiden yolları oldukça bozuk olduğu için zamanında gidenler bir daha para verseler gitmem derken, şuan yollar tamamen asfalt olduğu için rahat gidiliyor ve oldukça kalabalık oluyor.

Arabanız için park yeri problemi yaşama imkanınız yok Yedigöllerin orta kısmında otopark mevcut. Bu yazı sonbahar için, havalar ısındığında bitmek bilmeyen araba ve özellikle günübirlik otobüs kuyrukları var. Yazın gitmek istiyorsanız keyif alabilmek adına muhakkak hafta içi gitmenizi öneririm.

Aracınız yoksa Bolu Otogarına ulaşarak oradan kalkan Yedigölleri Milli Parkı minibüslerine binebilirsiniz. Sadece belirli saatlerde araçlar var. Kaçırmamaya gayret edin.

Yedigöller Kamp Alanı

Yedigöller içerisinde belirli bölgelerde kamp kurmaya izin verilmiştir. Zaten gittiğinizde bazı yerlerde kamp kurmak yasak tabelalarıyla karşılaşacaksınız. Göllerin etrafında izin verilen ve beğendiğiniz bir yerde kamp kurabilirsiniz. En beğenilenler arasında Büyükgöl ve Nazlıgöl var buraların etrafını tercih edebilirsiniz. Kalabalık zamanlarda diğer göllerin etrafına giderek daha sakin yerler bulabilirsiniz. Erkenden gidip bir keşif sonrası dilediğiniz yerde kamp yapmaya karar verebilirsiniz. Bu arada karavanınızla da gelip rahatça konaklayabilirsiniz.

Yedigöllerde çalışan personel mesaili çalıştığı için akşam giderseniz ücret vermeden girebilirsiniz. Ücret vermeden de konaklayanlar olsa da paranızı hazırda tutmanızda fayda var. Ücret çadır başı alınıyor ve 34 TL. Karlışığında fiş alıyorsunuz ve konaklamayı bu şekilde yapıyorsunuz.

En önemli ve en çok dikkat etmeniz gereken husus ateş konusu. Yedigöller yazın dahi yağmur alan ve bir hayli serin olan bir bölge. Geceleri sıcaklık düşüyor ve tedbirsiz olursanız soğuktan uyuyamayabilirsiniz. Yedigöllerde kamp yaparken ateş yakmak gündüzleri kesinlikle yasak. Akşam 19.00’dan sonra sabah 08.00’e kadar yakabiliyorsunuz. yanınızda kuru çıra ve biraz odun getirmenizde fayda var. Büfede çuvalla odun satılıyor fakat kalmamış olması ihtimaline karşı hazırlıklı olun. Gittiğiniz döneme göre etraftan bulabileceğiniz odun parçaları da nemli olabilir. Yer ateşi yakmanız akşam dahi mümkün değil yasak olup kamp yapanlar varilleri kullanıyor. Geçe kalmadan bölgeye varıp kendinize varil kapmanızda fayda var. Kalabalık olduğu zamanlarda bulamayabilirsiniz.

Yazın dahi yağmur bastırabildiği için gölün hemen önüne çadır kurmayın. Rüzgar pek olmasa da yağmurdan dolayı çadırınızı sağlam bir şekilde kurun. Hatta arabanız varsa çadırın altına ve üstüne sermek için branda bulundurabilirsiniz.

Yedigöller Milli Parkı içerisinde tuvalet, mescit ve bol bol içme suyu için çeşmeler mevcut ancak elektrik yok. Powerbank bulundurmanızda fayda var. Çok elzem olduğu durumlarda mescitte elektrik var orayı kullanabilirsiniz. Yedigöller kamp alanında mangal yakmak, semaver yakmak, tüp yakmak yasak. Kampçıların küçük tüplerine birşey diyeceklerini sanmam ama yine de göze batmadan yakın ocağınızı 🙂

Yedigöller neticede tabiat parkı olduğu için güvenlik sorununu düşünmenize gerek yok. Ancak hayvanlar konusunda temel önlemlerinizi almalısınız. Yedigöller Milli Parkında geyik, karaca, ayı, domuz, kurt, tilki ve sincap gibi yaban hayvanları bulunmaktadır. Dolayısıyla yiyecekleriniz açıkta bırakmak gibi bir hata asla yapmayın. Durduk yere hiçbir hayvan yanınıza yanaşmayacaktır.

Yedigöllerde kamp çadırı kiralama gibi bir imkanınız yok dolayısıyla kendi çadırınızla gelmeniz gerekmekte. Ekipman kiralamak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Her halükarda eğer kamp yapacaksanız ekipmanınızı tamamlayarak Yedigöllere gitmeniz gerekmekte. Alternatif olarak eğer kamp yapmak istemezseniz Yedigöller Milli Parkı‘nda bungalovlar var oralarda da ücreti mukabilinde konaklayabilirsiniz.

Yedigöller Milli Parkında Aktivite

Yedigöller kampçılık başta olmak üzere olta balıkçılığı, günübirlik doğa yürüyüşleri (iki saatlik bir parkuru bulunmakta), amatör ya da profesyonel fotoğrafçılık için bulunmaz bir nimettir. Oldukça fazla alternatifiniz bulunmaktadır. Yine dağ bisikletiniz ile de harika vakit geçirmeniz mümkündür.

Ağaçlarla bezeli göllerin etrafında harika vakit geçirebilir, Kapankaya manzara seyir terasından iki göl eşliğinde doğa manzarasının tadını çıkarabilirsiniz. Karaçam Anıt Ağacını ziyaret edebilir, Bizans kalıntılarının görüldüğü Köyyeri tepesindeki dinlenme yerinde vakit geçirebilirsiniz. Yine Geyik üretim alanını da ziyaret edebilirsiniz. Araç yolu üzerinde olan Pisagor Ağacını da inceleyebilirsiniz. Yedigöllere giderken ya da dönüş yolundayken Atmaca Seyir Terasında da mutlaka vakit geçirin. Kapankaya Seyir Terası için biraz merdiven çıkmanız gerekiyor ancak Atmaca Seyir Terası hemen yol üzerinde bulunmakta.

Yedigöller her mevsimde muhteşem olsa da özellikle Sonbaharda gelmenizi tavsiye ederiz.

Yeme İçme

Yedigöller’de yeme içme konusunda pek alternatifiniz yok. Yedigöllerde sadece Habitat Restaurant var. Oradan yemek ihtiyacınızını giderebilirsiniz. İçecek su bulmak kadar kolay birşey yok zira parkın her yerinde çeşmeler bulunmakta bu konuda sıkıntı çekmeyeceksiniz.

Yedigöller Milli Parkı Bilinmesi Gerekenler

1- Yedigöller Milli Parkında bulunan alabalık üretim istasyonu 1969 yılında kurularak bu alanda ilk istasyon olmuş ve örnek teşkil etmiştir.

2- Bölgenin jeolojik yapısı serpantinlerden ve volkanik kayaçlardan oluşmaktadır.

3- Park içindeki göller yer hareketleri sonucunda kaymış olan kitlelerin vadilerin önünü kapatması sonucu meydana gelmiş olan heyelan gölleridir. Bir kısmı Büyükgöl ve Dipsizgöl’de görüldüğü üzere birbiri ile bağlantılıdır.

4- Yedigöllerde geyik üretim alanı mevcut olup, milli park ayı, domuz, kurt, tilki ve sincap gibi yaban hayvanlarını da barındırmaktadır.

Yedigöller Milli Parkı Ücretler

Şahıs 6 TL

İndirimli Şahıs 3 TL

Bisiklet 6 TL

Motorsiklet ve ATV 9 TL

Otomobil Kamyonet ve Pickup 18 TL

Minibüs 54 TL

Midibüs 90 TL

Otobüs 162 TL

1 ünite Çadır (günlük) 34 TL

1 ünite Karavan (günlük) 40 TL

Kır Evi – 3 yataklı (günlük) 335 TL

Kır Evi – 4 yataklı (günlük) 405 TL

Kır Evi – 5 yataklı (günlük) 470 TL

Kır Evi – 6 yataklı (günlük) 525 TL

Misafirhane (günlük) 100 TL

Not: Gölün hemen önüne çadır kuran bir arkadaşımız talihsizce suda uyanmak durumunda kaldı 🙂 Gidenler kampla ilgili tecrübelerini ve anılarını, gitmeyi düşünenler ise kafasına takılanları yoruma yazmayı unutmasın 🙂 Doğa ile kalın !

Kazdağları Projesi Durduruldu

Karavana Artan İlgi