Yeşil Vadi Doğa Park – Fethiye

Yeşil Vadi Doğa Park Nerede?

Fethiye, Yanıklar Köyü’ndeki gizli cennet Yeşil Vadi Doğa Park ‘ı gelin hep birlikte keşfedelim! Her ne kadar gün geçtikçe adı daha çok duyulsa da doğanın sunduğu eşsiz güzelliği kaybetmesi mümkün değil. 2019 kampınız için mutlaka gitmenizi tavsiye ettiğimiz yerlerin başında geliyor 🙂

Gitmeden Önce!

Gitmeden önce onlarca olumsuz eleştiri okuduk ama yine de vazgeçmedik. Yorumlar genel olarak işletme etrafında yoğunlaşmıştı. Fiyatların çok yüksek olması, yemeklerin geç gelmesi vs. Yine de doğasının böyle muhteşem olması, dere üstündeki o harika salıncak bizi çok heyecanlandırdığı için biz gitmeyi göze aldık. İyi ki de almışız çünkü karşılaştığımız manzara okuduğumuz gibi değildi. Yeşil Vadi Doğa Park’ın işletmesi gerçekten harika. Sahibi Mustafa Bey’in sohbeti, sıcaklığı sizi de etkileyecek eminiz. Yorumlardaki sıkıntılar muhtemelen eski işletme müdüründen kaynaklanıyor. Ama artık kendisi burada çalışmıyor. O yüzden gördüğünüz olumsuz yorumları gönül rahatlığıyla görmezden gelebilirsiniz.

Eğer çok yoğun biz sezonda giderseniz, personeli yoğun ve yorgun görme ihtimaliniz var. Zaten bizim net tavsiyemiz burayı sakin zamanda görmeniz ve kesinlikle 1 yada 2 gece kalmanız. Sabah uyanıp sadece size ait olan o derede yüzmenin keyfine varmalısınız. Hafta sonu giderseniz günübirlik gelenleri ve bunun yaratacağı kalabalığı göze almalısınız. Özetlersek, sezon dışında ( Mayıs, Ramazan, Eylül gibi ) mümkünse hafta içi kamp yapmak üzere giderseniz keyfini %100 çıkarırsınız.

Son olarak Yeşil Vadi’ye yakın bir market bulunmamakta. Bu yüzden merkezden tüm alışverişinizi yaparak yola çıkmalısınız. Su, sigara, içecek gibi ihtiyaçlar önceden alınmalı. Ancak telaşa gerek yok. Her sabah Mustafa Bey’in çocukları kendileri için şehre iniyorlar. Akşamdan onlara sipariş verirseniz gitmişken sizin ihtiyaçlarınızı da alıp getireceklerdir. Yeşil Vadi’ye dışarıdan yemek sokabiliyorsunuz. Bu yüzden biz yemeğimizi de marketten alıp gittik. Ancak burada dikkat etmeniz gereken içeride mangal yakmak yasak. Alışverişinizi buna dikkat ederek yapmalısınız. Ve unutmadan, alışveriş yaparken ekmek depolama ihtiyacı duymayın. Hatta özellikle ekmek almadan gidin! Yeşilvadi’nin kendine has bir köy ekmeği var. Ve öyle lezzetli ki… Hiç köy ekmeği yemeyen İdil bile tadına doyamadı. 🙂 Haydi diğer detaylara geçelim.

İlgili İçerik:  Ağva Kamp Alanları

Fethiye Yeşil Vadi’ye Nasıl Gidilir?

Biz Fethiyeli dostlarımızdan aldığımız tavsiye üzerine, merkezden yanıklar köyüne giden dolmuşlara bindik. Yeşil Vadi Doğa Park, D-400 yolundan içeri giren yolda kalıyor. Dolmuş bizi yol ayrımında bıraktı. Ancak bu yol yürünebilecek bir yol değil bizim için. Yeşil Vadi bu yolun 8 km içerisinde kalıyor. Bu yüzden hafif tempo yürüyerek otostop için araç bekledik 🙂 Yol çok ağaçlı bir yol olmasına rağmen yolun kenarı çok ağaçlık olmadığından güneş altında epey bir ter döktük ancak çabucak araç bulduğumuz için şanslıydık her zamanki gibi. Yine de eğer otostop çekecekseniz, yanınızda su olması şart.

Eğer kendi aracınızla gitmeyi düşünüyorsanız doğru konumuna buradan ulaşabilirsiniz : Yeşil Vadi Doğa Park – Yanıklar Köyü – Fethiye

Yeşil Vadi’ye Neden Gidilmeli?

Yeşil Vadi, doğanın tadını çıkarabileceğiniz harika bir yer olmasının yanı sıra muazzam emek harcanmış bir yer. Bu bölgede her kış bastıran yağmurlar ile o üzerinde keyif yaptığımız uslu uslu duran dere yükseliyor ve haşin, yıkıcı bir afete dönüşüyor. Ve buna rağmen bu işletme her sezona sapasağlam başlıyor. Nasıl mı? Çünkü bir babanın çocukları ile tek tek, ilmek ilmek işlediği her köşe zeka ve çaba ile bezenmiş. Sezon sonu ağaçlara asılan her çadır yerinin yükseklere çekilmesini sağlayan bir düzenek var. Bu sayede kışı sorunsuz atlatabiliyorlar. Gittiğinizde mutlaka Mustafa Bey ile sohbet etmeye vakit ayırmalısınız. Verdiği emek, buraya duyduğu sevgiden geliyor. O ışıltıyı gözlerinde göreceksiniz 🙂 Bu arada söylemeden edemeyeceğim, işletmenin elektrik ihtiyacı da girişte bulunan dereden karşılanıyor. Kendi elektriğini kendi üretiyor 🙂

Gerçek bir vadinin içinde bir kamp alanı düşünün. Doğal güzellikleri hiç bozulmamış. Öyle ki kamp alanını çoğaltmak için ağaçlar kesilebilecekken, tercih edilmemiş. Ve suyun üzerine çadır atma seçeceği üzerine düşünülmüş, çözümler üretilmiş. Ve ortaya çıkan sonuç her birimize huzur getirmiş. Derenin üzerinde salıncaklar, ağaçlarda çadırlar, hatta balıklarla birlikte yüzebilme keyfi… En yüksek salıncaktan dereye atladıktan sonra bir sal ile dereyi takip edebilir, dilerseniz sonrasında karaya çıkarak yürüyüş yapabilirsiniz.

İlgili İçerik:  Gürleyik Şelalesi

Vadideki tavuklara şaşırmaya hazır olun. Dinlenmek ve yemek için dere üzerine yapılmış köşkler var. İşte buradaki tavukların bazıları bazı köşkleri sahiplenmiş. Siz yemek yerken geliyor kendi minderine oturup uyuyor 😀 Diğer tavuklar ise uyku saatinde meydandaki ağacın üstüne çıkıyor ve dallarına tünüyor. Gerçek bir kuş gibi. Ağzınız açık kalacak 😀 Etrafta serbestçe dolaşan atlar ise sizi korkutmasın. Çok cana yakınlar. Üzerine binmeye çalışmazsanız bir sorun yaşatmayacaklardır 😀 Bir minik not daha. Giderken yanınızda küçük bir olta yada misina olta götürmenizi tavsiye ederiz. Ufak salıncağın olduğu kısımda balıkların biriktiği bir bölge var. Minimal sayılarda balık tutmanıza izin veriyor Mustafa Bey 🙂

 

Yeşil Vadi Doğa Park Kamp Ücretleri

Fiyatlar aslında değişken. Mekanın çadırları kahvaltı dahil kişi başı 60 TL olarak belirtilmiş. Kendi çadırınızı kurup kahvaltı hizmetini almak istezmeseniz işletme kişi başı 40 TL alıyor.

Sıradışı bir kamp deneyimi yaşamak için en kısa zamanda görülecek yerler listesine eklenmeli. Huzur, sizi çağırıyor! <3

Gidince bizi anmayı unutmayın,

Sevgiler 🙂

Leave a Reply

X
X