Ağva Kamp Alanları

Ağva kamp

Ağva kamp

İstanbul’a yakın kamp alanları düşünürken hemen hemen birçok kişinin aklına ilk sırada Şile ve Ağva kamp alanları geliyor. İstanbul’un Karadeniz sahili olan tarafı, hem yeşiliyle hem mavisiyle muhakkak sizi kendine çekecektir. Bu yazıda sizlere ücretli veya ücretsiz gidebileceğiz kamp alanlarından bahsedeceğiz.

Ağva Green Park

Doğayı Keşfet temalı kampımızın ilkini Ağva Green Park ‘ta yapmaya karar vermiştik. Günübirlik gelebileceğiniz gibi kendi çadırlarınızda ya da işletmenin bungalovlarında konaklayabilirsiniz. Karavan ile gelenler için de yerleri mevcut sahile yakın bir noktaya karavanınızı çekebilirsiniz. Denize sahili olan işletmede restoran imkanı bulunmakta ve ortalama fiyatlarla yeme içme ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Denizin tadını çıkartabileceğiniz gibi patika yollardan ormanın içinde gezintiye çıkabilirsiniz. Biz kamp organizasyonu yaptığımız dönemde nisan ayındaydı ve sakince kamp yapabildik ancak yaz aylarında alanı çok kalabalık bulabilirsiniz. Yaz ayları haricinde serin zamanlarda gitmeyi düşünürseniz ormanlık alandan toplayacaklarınızla yakacak ihtiyacını karşılayabilir ve kamp alanında ateşinizi yakabilirsiniz. Alanın içerisinde market bulunmamaktadır. Eğer aracınız varsa kamp alanından Ağva merkeze uzaklık sadece 3 km. Alışverişlerinizi Ağva merkezden yapabilirsiniz. Migros, BİM gibi süpermarket alternatifleriniz var. Sahilinden yürüyerek Ağva’ya kadar gidebilmeniz de mümkün 🙂

Seferoğulları Camping

Ağva kamp alanları tercihlerinizden birisi de Seferoğulları Camping olabilir. Ağvada uzunca zamandır hizmet vermekte olan aile işletmesidir. Ağva Green Park gibi Seferoğulları Camping alanı da ücretli. Güncel ücretleri için iki kamp alanını da arayarak bilgi alabilirsiniz ancak fiyatların makul olduğunu söyleyebiliriz. 30-40 TL civarlarında. Oldukça geniş bir alana sahiptir. 5-6 dk yürüyerek sahile varabilirsiniz ( İnterrail burada yanlış hatırlamıyorsak 4000 kişilik kamp yaptı ). Alanda tuvalet banyo olsa da biz bu kısmı hiç beğenmedik. Özellikle titiz olanlar için ciddi problem teşkil edebilir. Kimi kapıları arkasından taşla vs kapatmanız gerekiyor. Yine Ağva Green Park ‘ta olduğu gibi burada da yemek ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Voleybol sahası mevcut olup keyifli vakit geçirebilirsiniz. Kendi çadırınızla gelebileceğiniz gibi ağaç evde, işletmenin kendi çadırlarında ve bungalovlarda konaklayabilirsiniz. Yiyecek içecek ihtiyaçlarınız için yine Ağva merkeze 2,5 km uzaklıkta oradan temin edebilirsiniz.

İlgili İçerik:  Datça Aktur Kamping - Marmaris

Kilimli Koyu Kamp

Ücretli seçeneklerin yanında Ağva kamp alanları arasında ücretsiz alternatifleriniz de bulunmaktadır. Tadına doyum olmayacak bir kamp için Ağva Kilimli koyu kamp alanı isabetli bir tercih olacaktır. Denize sıfır bir noktada oluan kilimli koyu harika manzarası ile sizleri büyüleyeceğine eminiz. Alanda herhangi bir kamp işletmesi bulunmuyor bu sebepten ötürü duş, tuvalet, çeşme imkanınız yok. Sadece yakında restoran mevcut olup tuvalet ihtiyacınızı rica ederek buradan karşılayabilirsiniz. Yiyecek, içecek ve özellikle suyunuzu merkezden temin ederek tedarikli gelmeniz gerekiyor. Yanınızda mutlaka kafa lambası ya da fener getirmeyi ihmal etmeyin zira aydınlatma da mevcut değil. Genelde tepelik kısımda çadır atılıyor ancak tepe fazlasıyla rüzgarlı olabiliyor. Dolayısıyla çadırınızı kurarken yere iyice sabitlemeniz ve ipleri gergin tutmanız gerekiyor. Ormanlık kısımda hayvan dostlarımız olabilir bu sebepten ötürü yiyecek ve içeceklerinizi ağzı açık şekilde çadırının yakınlarında bırakmayın. Aynı hassasiyeti çöpleriniz için de göstermelisiniz. Gerekli tedbirler alındığı taktirde hiçbir canlının durduk yere sizlere yaklaşmayacağını düşünüyoruz 🙂 Telefon çekiyor, şebeke sorunu yaşamayacağınızı düşünüyoruz. Ateş yakmanızı gerektirecek bir havada kamp yapıyorsanız güvenli ateş yakmaya özen göstermelisiniz. Rüzgar şiddetini ve yönünü muhakkak göz önünde bulundurun. Ağva Kilimli Koyu kamp alanının çevresinde keşfedebileceğiniz ve fotoğraf çekilebileceğiniz güzel yerler de mevcut. Göksu Nehri ‘nde sandalla keyif yapabilir ya da Hacıllı Şelalesi gezisi yapabilirsiniz.

Hacıllı Şelalesi

Hacıllı Şelalesi biraz tecrübeliyseniz tercih edilebilecek en güzel Ağva kamp alanlarından birisidir. Hatta çitayı yükseltip İstanbul kamp alanları arasında en iyilerinden desek yanlış olmaz. Trekking, mağara, yanınızdan akan bir nehir, harika bir yeşillik kısaca isteyebileceğiniz herseye Hacıllı Şelalesi kamp alanında mevcut. Nehrin hemen yanında genişçe düzlükler var engebeli değil çadır kurarken çok rahat edeceğinize eminiz. Alanda herhangi bir işletme yok, tuvalet ve çeşme gibi imkanlar bulunmamakta. Yine Kilimli Koyu gibi buraya da giderken tedarikli gitmeniz gerekiyor. Hacıllı Köyü içinde bakkal olsa da her ihtiyacınızı bulamayabilirsiniz. Şileden alışverişinizi yaparak geçmenizi tavsiye ederiz. Yanlış hatırlamıyorsak alanda telefon çekmiyor ya da çok çok az çekiyor. Bunu da kenara not almanızda fayda var. Alanda çöp tenekesi gibi imkanlarınız yok çöp poşetinizi alarak gidin. Doğal bir kamp alanı olduğu için lütfen çöplerinizi orada bırakmayın biz bir hayli bırakılmış çöp gördük. Hacıllı Şelalesi için 1-1,5 km’lik bir yürüyüş rotanız var. Merak etmeyin kesinlikle sizi hiç zorlamayacak ve inanılmaz keyifli. ortalama 30 dakikada şelaleye varıyorsunuz. Hacıllı Şelalesi ‘nin hemen önünde suyun içinde bir çadırlık yer var. Dilerseniz orada da kamp atabilirsiniz ancak suyun yükselme ihtimalinden dolayı biz tavsiye etmiyoruz. Meşhur Hacıllı Şelalesi ‘ne ulaştıktan sonra devam etmeyi ihmal etmeyin 🙂 hemen üstündeki şelaleyi ve mağarayı da görebilirsiniz. 100 küsür metre uzunluğunda bir mağara. Mağaraya tırmanmak ve gezmek isterseniz yanınızda muhakkak kafa lambası bulundurmanızı tavsiye ederiz.

İlgili İçerik:  En iyi 4 Urla Kamp Alanları

Ulaşım

Ağva Green Park ‘a ya da Seferoğulları Camping ‘e gitmek istediğiniz taktirde Üsküdar’dan kalkan 139A otobüslerine binerek İmamköy Sapağı durağında inip kamp alanlarına ulaşım sağlayabilirsiniz. Otobüs ile yaklaşık 4 saat gibi bir zaman almaktadır. Arabası olanlar için ortalama 1,5 saat sürecektir. Ağva Kilimli Koyu kamp alanı için Ağva son durakta indikten sonra Kilimli Koyu’na yürüyerek ya da taksiyle gitmeniz gerekiyor. Yürüyerek mesafe 5 km ancak yol engebeli olduğu için yorucu olabilir. Taksi seçeneğini kullanarak makul fiyatlara direk alana ulaşabilirisiniz. Hacıllı Köyü ‘ne ulaşım için ise eğer aracınız yok ise bildiğimiz kadarıyla Şileden taksiye binmek ya da otostop çekmek dışında alternatifiniz yok.

 

 

Leave a Reply

X
X