Uyku Tulumu Seçimi

Uyku Tulumu

Kamp ekipmanları arasında kuşkusuz çadırdan sonra en önemli ekipman uyku tulumu. En pahalı çadırı da alsanız tek başına sizi soğuktan korumaya yeterli değildir. Doğru uyku tulumu keyifli ve rahat bir uyku çekmenizi sağlayacaktır. Yanlış uyku tulumu kamp esnasında size ızdırap olur sakın unutmayın.

Piyasada bulunan onlarca, yüzlerce uyku tulumunu göz önünde bulundurduğumuzda doğru ekipmanı seçmek yeni başlayanlar için oldukça kafa karıştırıcı ve bunaltıcı bir konu. Boyutları, alt limit, üst limit, dolgu malzemesi, şekli, fiyatı vs işin içinden çıkılmaz hal alıyor. Bu yazımızla birlikte uyku tulumu seçimi konusunda merak ettiklerinizi gidereceğiz. Bizde kendimize alırken çok kafamız karışmıştı, tereddüt etmiştik bu sebeple yazıyı basit, net ve kafa karıştırmadan anlaşılır bir şekilde hazırladık.

Uyku Tulumu Dolgu Malzemesi

Uyku tulumlarında sıklıkla kaz tüyü ve sentetik dolgu olmak üzere iki dolgu maddesi kullanılmaktadır. Kaz tüyü sentetik dolguya göre daha pahalıdır. Bu konuya çok takılmanız gerekmiyor sentetik dolgular sizin için yeterli olacaktır. Her ne kadar birebir olmasa da artık yeni teknoloji sentetik dolgular da kaz tüyüne yakın verim verebilmektedir. Yine de farkları ve artıları eksilerine kısaca değinelim.

Kaz tüyü uyku tulumları sentetik dolguya göre daha hafif ve daha dayanıklıdır. Uzun süreli seyahat ediyor ya da kamp yapıyorsanız sentetik dolgulu uyku tulumlarına göre daha az yer kaplaması ve hafifliği açısından daha avantajlı olabilir. Dikkat edilmesi gereken husus ise ıslanmaması zira ıslandığı taktirde izolasyon özelliğini kaybeder ve kuruması da daha geç sürer. Bu aşamada uyku tulumunun dış kumaşı çok önemlidir. Islak ve nemli ortamlarda bulunuyorsanız sentetik dolgu tercih edebilirsiniz.

Sentetik uyku tulumları kaz tüyü uyku tulumları gibi suyu çekmez bunun yerine tam tersi bir etki ile suyu itici özelliğe sahiptir. Sentetik tulumunu tamamen ıslatsanız da sıcaklığınızı korumaya devam eder. Aynı zamanda çok kısa sürelerde kuruyacaktır. Alerjik olmaması ve çoğu sentetik uyku tulumunun çamaşır makinesinde yıkanabiliyor olması da yine kaz tüyü dolgulu uyku tulumlarına göre diğer avantajlarıdır.

Kaz tüyü uyku tulumlarının avantajlarında kullanım açısından daha uzun ömürlü olması var. Sentetik uyku tulumlarında elyaf kullanılmakta ve bakımlarını yaparak kullansanız dahi zamanla özelliğini yitirir bu hususu da göz önünde bulundurmanızda fayda var. Konfor açısından da pek tabiki kaz tüyü uyku tulumları daha rahat bir uyku sağlar. Temizlik işi daha zahmetlidir ve çamaşır makinasında yıkanması mümkün değildir.

İlgili İçerik:  Kampa Giderken Yanımıza Almamamız Gerekenler!

Kısaca son noktayı koyacak olursak, bütçeniz kısıtlı ve doğa sporlarını çok çok sık yapmıyorsanız, sentetik bir uyku tulumu size yeterli olacaktır. Burada önemli olan içindeki dolgu miktarıdır. İçindeki dolgu miktarı ne kadar fazla olursa sizi o kadar sıcak tutacaktır.

Uyku Tulumu Sıcaklık Değerleri

Alacağımız uyku tulumunun dolgu malzemesine karar verdiysek ikinci aşamaya geçelim hemen. Sıcaklık değerlerinin bizi en çok zorlayan konu olduğunu düşünüyorum. Öncelikle uyku tulumunun çalışma mantığını bilmenizde fayda var. Uyku tulumu size ekstra bir ısı vermez var olan ısınızı muhafaza ederek vücudunuzun sıcak kalmasını sağlar.

Doğru limitlerde bir uyku tulumu seçmek için burada önemli olan sizin uyku tulumunu hangi mevsimde kullanacağınız, kim tarafından kullanılacağı (kadın/erkek) vs. Ek olarak araştırdığınız uyku tulumlarının ısı değerleri belirlenirken içlik giydiğiniz, uyku tulumu ile yer arasına izolasyon için mat koyduğunuz ve hava koşullarına dayanıklı bir çadırda olduğunuz varsayılır bunu unutmayın.

2009 yılı itibariyle uyku tulumu üreticileri Avrupa Standartı EN 13537 testlerine geçiş yaptılar. Öncesinde her firmanın kendi testleri ve değerlendirmeleri varken artık çoğu firma ürünlerini aynı testten geçiriyor.

EN testine göre sıcaklık değerleri ise şöyledir;

Üst Limit (Tmax):  Bir erkeğin aşırı derece terlemeden, kolları dışarıda olacak şekilde uyuyabildiği sıcaklıktır.

Konfor Limit (Tcomfort): Bir kadının konforlu bir sıcaklıkta, kapalı başlıkta, içlik ve kolları içeride uyuyabildiği sıcaklıktır.

Alt Limit(Tlimit): Bir erkeğin ortalama 8 saat boyunca, cenin pozisyonu tabir edilen kıvrık vücut formu ile uyanmadan uyuyabileceği ısı değerini gösterir.

Ekstrem Limit (Textreme): Bir kadının hipotermi olmadan ortalama 6 saat boyunca uyuyabileceği sıcaklıktır. Bölgesel donmalar olabilir.

Not: “Standart erkek” 25 yaşında, 1,73 mt boy ve 73 kg ağırlıkta; “Standart kadın” ise 25 yaşında, 1,60 mt boy ve 60 kg ağırlıkta olduğu kabul edilir.

EN 133537 testlerine göre uyku esnasında kadınlar erkeklerden daha düşük vücut ısılarına sahiptir. Dolayısıyla sıcaklık değerlerini belirleyip uyku tulumunuzu seçerken bu durumu göz önünde bulundurun. Bir diğer önemli nokta ise vücut ısınızı korumak adına mutlaka uyku tulumunuz ile yer arasında izolasyon sağlamak için mat bulunsun.

İlgili İçerik:  Kamp Ekipmanı Seçimi Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Bu kısımda çok fazla kafanızın karışmaması için şöyle birşey yapabilirsiniz. Sadece baharda değil kışın kamp yapacaksanız. Kış mevsimi içinde kendinize bir lokasyon seçerek  meteorolojiden eski dönemlerdeki ısı değerlerine bakın ve bu sorunu halledin.

Ekstrem derecelerine göre değil Comfort derecelerine göre satın alın tulumlarınızı. Ekstrem değerler bazen aldatıcı olabiliyor.

Uyku Tulumunun Şekli

Isı değerlerini belirlediysek eğer uyku tulumunun şekline geçebiliriz. Genelde iki çeşit üretilir uyku tulumları mumya tipi ve dikdörtgen. Ağırlıklı olarak mumya tipi uyku tulum üretilmesinin sebebi ısı kaybını en aza indirmektir. Uyumak için tulumunuzun içine girdiğinizde boşlukların çok olması ısınmak için sizi zorlayabilir. Kalan boşlukları polarla veya yedek kıyafetlerinizle vs. doldurabilirsiniz.

Dikdörtgen tarzda olanlar kış için genelde çok tercih edilmezler. Daha rahat bir alan sağlar o yüzden genelde ilkbahar ve yaz ayları için bu tarz bir tulum kullanabilirsiniz.

Tulumun boyuna ve fermuarlarına da değinerek çok kafanızı karıştırmadan tamamlamak istiyorum yazıyı. Boyunu uzun almayın arkadaşlar mümkünse tam olarak boyunuza uygun bir tulum bulun. Yukarıda değindiğim gibi ne kadar çok boşluk o kadar zor ısınma.

Çok aşırı bir fark yaratmasa da fermuarlar da yine yalıtımı etkileyen bir unsurdur. Tam boy fermuarlar uyku tulumunuzu daha rahat havalandırmanızı sağladığı gibi girip çıkarken de kolaylık sağlar. Yarım boy fermuarlarda biraz daha solucan gibi olsak da ısı yalıtımı açısından daha faydalıdır. Ayrıca iki tulumun birleştirilebildiği uyku tulumları mevcut. Onlardan alırken de zıt fermuarlar olmasına dikkat edin.

NOT:

  • Uyku tulumu ile zemin arasına muhakkak mat koyun konforu arttırdığı gibi ısı kaybını azaltır.
  • Uyku tulumunun içine girmeden önce sıcak sıvı tüketerek daha az üşüyebilirsiniz.
  • Termal içlik kullanın, inanılmaz fark ediyor kışın. Isı kaybını önlemeyi ve uyku tulumunda çabuk ısınmanızı sağlar.
  • Tulumunuzun baş kısmını doğru bir şekilde geçirin. Isı kaybınızı minimuma indirmek için ağzınızı ve burnunuzu kapamayacak şekilde büzmeniz gerekmektedir.
  • Bir de muhakkak uyku tulumuna girmeden evvel çişinizi yapmayı ihmal etmeyin 🙂 gülüp geçmeyin ısındıktan sonra çıkmak zulüm oluyor 🙂

 

Leave a Reply

X
X