Gürleyik Şelalesi

Eskişehir Gürleyik Şelalesi

Gürleyik Şelalesi Eskişehir’in az bilinen saklı cennetlerinden. Yaz aylarında anadolunun bağrında serinlemek için nereye kaçalım diye düşünürseniz harika bir alternatif olabilir 🙂 Şimdilik talan edilmemiş olan bu şelale Mihalıççık’a bağlı olan aynı isme sahip Gürleyik Köyü’nde. Köye olan uzaklığı yaklaşık 300 metre kadar, ilçeye olan uzaklığı ise 27 km. Köy de şelale de ismini gürül gürül akan Gürleyik Çayı’ndan alıyor. Köyde su zenginliği sayesinde 31’i endemik olmak üzere 331 bitki türüne rastlanmıştır.

Sit alanı ilan edilen bölge için çok mücadele edildiğini belirtmekte fayda var. Zamanında, Gürleyik Doğal ve Tarihi Varlıkları Koruma ve Geliştirme Derneği adı altında dernek kurularak HES’e direnen köylerden oldular. Neticede bazı bölgeler 1. Derece arkeolojik sit alanı ilan edilirken köyün tamamı ise doğal sit kapsamına alındı.

Gürleyik Şelalesi Nasıl gidilir

Gürleyik Şelalesi Giriş Ücreti Ne Kadar ?

Piknik alanını kullanmak istiyorsanız giriş ücreti 10 TL, kamp için konaklama yapmak istiyorsanız ücreti 20 TL. Şelale için herhangi bir ücret vermiyorsunuz. İşletme ve bakımları köy halkına ait dolayısıyla ücretler oldukça makul.

Gürleyik Şelalesi Yeme İçme

Buraya gelirken özellikle de civarda kamp yapmak istiyorsanız hazırlıklı gelmenizde fayda var. Her ne kadar turizm noktası olarak görülse de hala restoran açısından pek alternatifiniz maalesef yok. Köy girişinde bir lokanta var ancak ona güvenerek hareket etmeminizi tavsiye ederiz. Lokantada köfte, menemen gibi alternatifleriniz var ve fiyatlar oldukça uygun.

Gürleyik Şelalesi Konaklama

Bölgede henüz bir konaklama yeri bulunmamaktadır. Kalmayı planlayarak gelecekseniz çadır getirmenizde fayda var 🙂 Gürleyik Şelalesi kamp için uygun olup alanda wc ve soyunma kabini olduğunu belirtelim.

Eskişehir kamp alanı

Gürleyik Şelalesi’nde Yapılabilecekler

Gürleyik Şelalesi etrafında her ne kadar piknik ve kamp alanı olsa da Mihalıççık Kaymakamlığının sitesinde gördüğümüz bilgilendirmeye göre Kültür Varlıkları Koruma Genel Müdürlüğü çayın yatağında mangal, semaver, piknik, kamp çadırı ve yatağın tersine yürüyüşleri yasaklamıştır. Son durum hakkında gidenler yorum bırakıp bizi de bilgilendirebilirse seviniriz.
Günübirlik gidenler yüzme, doğa yürüyüşü, fotoğrafçılık gibi aktiviteler gerçekleştirebilir. İnsanlar genelde serinlemek için tercih ediyor :). Çay üzerinde oluşan doğal havuzlar (5-6 adet var) oldukça keyifli ve serin vakit geçirmenizi sağlayacak. En büyük doğal havuz en başta olanı. Suyun derinliği çok olmasa da büyük havuzun en derin yerinin 6 metre kadar olduğunu söylüyorlar.
Gürleyik Çağlayanı

kaynak: https://www.instagram.com/_sinandogan_/

2007’den beri yana düzenenlenen Gürleyik Deresi Geleneksel Su Yürüyüşü sonrasında su festivaline dönüştü ve bu isimle anılıyor. Mihalıççık Belediye Başkanlığı tarafından düzenlenen Gürleyik Su Festivaline yaklaşık 8-10 bin katılım olmakta ve Eskişehir Büyükşehir Belediyesi il merkezinden ücretsiz servisler kaldırmaktadır.
Gürleyik Şelalesi ‘ne 3 km uzaklıkta nispeten çok da bilinmeyen yine bir başka doğa harikası güzelliğe sahip olan Subaşı Şelalesi bulunmaktadır. Gürleyik Subaşı Şelalesi ‘ni de görmeden dönmeyin !

Gürleyik Şelalesi Nerede ? Nasıl Gidilir ?

Her ne kadar Eskişehir sınırları içerisinde olsa da Eskişehir’den de Ankara’dan da hemen hemen aynı mesafede 🙂 Mihalıççık ilçe sınırları içerisinde bulunan Gürleyik Şelalesi ile Ankara arası 180 km, Eskişehir ile arası ise 120 km.
Eğer kendi aracınız ile Ankara üzerinden geliyorsanız Beypazarı-Nallıhan istikametinde seyrederken Nallıhan Kuş Cenneti’ni geçtikten sonra Yunus Emre Türbesi yoluna sapmanız gerekiyor. Yaklaşık 30 km virajlı bol inişli çıkışlı yol sonrasında Gürleyik Köyü’ne varmış olacaksınız.
Eskişehir istikametinden geliyorsanız Eskişehir-Alpu-Mihalıççık yolunu takip ederek köye varabilirsiniz. Yine bu yönden de ek düzgün bir yolun sizi beklemediğini belirtmekte fayda var 🙂
Kendi aracınız yoksa eğer Eskişehir otogardan Eskişehir-Gürleyik Köyü minibüslerine binebilirsiniz. Yaklaşık 2.5 saat gibi bir zaman alıyor yolculuk. Ya da Mihalıççık ilçesinden hareket eden arabalar ile Gürleyik Köyü’ne ulaşıp buradan yürüyerek şelaleye varabilirsiniz.

Notlar

  • Gürleyik Şelalesine 400 metre mesafede otopark bulunuyor. Şelale Park Otopark‘ın internet sitesi mevcut. Onlarla iletişime geçerseniz merak ettiğiniz konuda yardımcı olurlar diye düşünmekteyiz. 🙂 Jandarma’nın cezai işlem uygulayabilme ihtimalinden dolayı hafta sonu ya da resmi tatillerde ziyaret edeceksiniz aracınızı otoparka bırakmanızda fayda var.
  • Alanda telefon çekse de internetinizin çekmeme olasılığı yüksek.
  • Kamp yapacak arkadaşlar için elektrik imkanınızın olmadığını belirtelim. Belki marketten rica ederek telefonlarınızı şarj edebilirsiniz.
  • Ola ki kendi başınıza kamp kurmaya karar verir ve sakin bir yer ararsanız dere yatağına çadır kurmayın. Olası bir yağmurda kötü sonuçlarla karşılaşmanız çok muhtemel.
İlgili İçerik:  Doğa Harikası Valla Kanyonu

Leave a Reply

X
X