kamp ekipmanı

Kamp Ekipmanı Seçimi Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Kampçılığa başlarken taze kaşiflerin kimine ıyyyyk dedirten kiminin aklını başından alan ancak işin içinden çıkması bir hayli zor görünen malum konu “Kamp Ekipmanı Seçimi”. Çadır ve çanta gibi tek tek başlık altında incelemiş olsakta özet olarak kamp ekipmanı seçimi konusunda dikkat edilmesi gerekenleri bu başlıkta toplayalım dedik. Bence zaten çok seçenek olması sebebiyle zorlaşan bu konuya fazlaca teknik değil de ihtiyaçlar açısından bakmaya çalışalım. İlk yol ayrımımız uzun bir kampçılıkla mı yoksa hafta sonu kaçamaklarıyla mı ilgilendiğimiz.

Hafta sonu kampçısı: Burada da iki koldan birini seçmek gerekecek. Hareket halinde mi olacağız (yürüyüş aktiviteleri ya da otostopla seyahat gibi) yoksa araç ile belirli bir yere gidip tatili burada mı geçireceğiz? İki seçeneğinde ihtiyaçları ortak olsa da yürüyüşü bol bir kamp planında en önemli detay hafifliktir. Ekipmanlarımızı alırken her malzemenin az yer kaplamasına ve hafif olmasına dikkat ettiğimiz sürece kış kampı dışındaki tüm kamp aktiviteleri için hazır olabiliriz.

Hadi ikisini birleştirerek ihtiyaçlarımızı belirleyelim. Kamp yeri seçimlerimizi ana kamp ve yürünecek yerler olarak seçelim. Mesela Adrasan’ı ana kamp olarak belirleyelim. 3 gün 2 gecemiz var. Ana kampa yerleştik ve bir gün Musa dağına ve Olimpos’a , bir gün de Gelidonya fenerine yürüyelim. Nelere ihtiyacımız olacak?

Temel Kamp Ekipmanı Listesi

ÇADIR

Çadır seçerken konaklayacak kişi sayısından bir fazla kişilik çadır seçmenizi öneririm. Çünkü, yattığınız yer haricinde sırt çantanızı, ayakkabılarınızı ve açıkta durup hızla erişmek istediğiniz malzeme için bir alana ihtiyacınız olacak. Yani iki kişi için 3, üç kişi için 4 kişilik çadır daha uygundur. Çadır seçimi için boyutu belirlediğimize göre diğer bir önemli konu mevsimlik çadır mı seçilmeli yoksa çok mevsimlik çadır mı? Biraz realist olalım ve yeni başlayan bir kişinin Adrasan da kamp yapması için beş mevsimlik çadıra ihtiyacı asla olmaz. Ama dilerseniz bahar aylarında da kamp yapabilmek adına 4 mevsimlik çadır tercih edebilirsiniz.

İlgili İçerik:  Kamp Malzemeleri Listesi

Ülkemizde kamp yapacak birinin (-) hava sıcaklığından daha çok yağmur ve güneşi düşünmesinde, daha çok fayda görüyorum. Daha fazlasına gerek olmadığı kanaatindeyim. Teknik bilgiler için bu konuyla ilgili hazırladığımız yazıyı okumak isterseniz buraya tıklayın.

SU

Kampta ya da yürüyüşte gıdadan önce ihtiyacımız olan su konusu gerçekten önemli. Benim gibi elinizde bir şey taşımaktan hoşlanmayanlar ve bir kampçıda olmazsa olmazlardan biri olduğunu düşündüğüm sırt çantası içi sulukları çok önemli buluyorum. Farklı boyutlarda üretilmiş olsalar da ben hep 2 litrelik modelleri seçiyorum. Yürüyüşte de yürüyüş sonrası ana kampta da gerekli olan suyu bana sağlıyor.

ÇANTA

Sırt çantası seçimindeki ihtiyaçlara gelelim. Normal bir insan sırtında, kendi ağırlığının ¼ ünü rahatça taşıyabilir ve bu ağırlığı tırmanırken de, otostop çekerken de rahatlıkla kontrol edebilir. 180 cm boyunda 80 kilo ağırlıkta bir erkek 50 litrelik sırt çantasını, 170 cm boyunda 60 kilo ağırlıkta bir hanımda 30 litrelik bir sırt çantasıyla rahat hareket edip içine ihtiyacı olabilecek tüm malzemeyi sığdıra bilecektir.

Sırt çantanızda asıl dikkat etmeniz gereken suluk cebi olup olmadığı, gizli cebi olup olmadığı ve ağırlık kontrol mandallarının sağlıklı çalışıp çalışmadığıdır. Artı olarak büyük sırt çantamızın dışında yürüyüş yapacağımız için günlük yürüyüşler için ikinci bir 10 litrelik bir sırt çantası çok faydalı olacaktır. Bazı 50 -60 litrelik çantaların 10-20 litrelik kısmı çıkarılabilir olarak tasarlanmıştır. Yürüyüşleri bol kamplarınız için bu çantalar çok verimli olmaktadır. Çanta ile ilgili daha fazla detay ve bilgi için buraya tıklayarak yazımızı okuyabilirsiniz.

OCAK

Ülkemizde ve dünya da tüm milli park, doğal park ve orman alanlarında ateş yakmak yasaktır. Ayrıca valilik kararıyla da ateş yakılmayacak alanlar belirlenebilir. Bu konuda hiçbir istisna yoktur. O yüzden kampçının mutlaka kamp tipi bir gaz ocağına ihtiyacı su götürmezdir. Kamp ekipmanı seçimi yapılacaklar listesinde zorunlu olabilecek bir madde olduğunu düşünmekteyim. Mutlaka bir tane edininiz.

İlgili İçerik:  Kamp Masası Seçimi

AYAKKABI

Yürüyüş için uygun, bolca hava alabilen dayanıklı ayakkabılar. Burada en önemli uyarı YÜRÜYÜŞE DAHA ÖNCEDEN DENEMEDİĞİNİZ AYAKKABIYLA YOLA ÇIKMAYINIZ.

Son olarak çantada olmazsa olmaz KÜÇÜK DETAYLAR

Yara bandı, iğne iplik, ateşleyici (çakmak, kibrit vs.) en az bir yedeğiyle, kamp bıçağı (özel kılıfında), 6 mm kadar kalınlıkta en az boyunuz uzunluğunda yedek ip (Ben 3 metre hep yanımda bulundururum) olmadan kampa çıkmayın.

Ayrı paragraflar halinde kendi tecrübelerimden yola çıkarak hazırladığım bu ihtiyaç listesi sadece çok gerekli gördüklerimdir. Öncelikle bu sorulara cevap vermeniz, hangisi olursa olsun kamp ekipmanı seçimi konusunda seçeneklerinizi daraltacak ve bu sayede daha kolay ve daha doğru seçimler yapacaksınız. Tabii ki ihtiyaç duyduğunuz konfora göre liste sonsuza kadar uzayabilir. Bir de yola çıkarken yanınıza almamanız gerekenler listem var ama onları kamp sohbetlerine ayırıyorum…

Ayağınıza taş değmesin, yolunuzun hep açık ve kolayınıza olması dileğiyle.

Fatih Aytürk – Gezmenin Karavancası

Leave a Reply

X
X