Doğa Katliamı : Dipsiz Göl talan edildi

Çoğumuz Dipsiz Göl‘ü Sunay Akın’ın instagramdan sert eleştirisiyle ve medyadaki bir kaç haber ile duydu. Görebilselerdi keşke ama en az 12 bin yıllık Dipsiz Göl tamamen talan edildi. Gümüşhane Dumanlı Köyü sınırları içerisinde yer alan Dipsiz Göl bir buzul göldür. Evet yanlış duymadınız bir buzul göl ve son buzul çağından kalma ! idi ! Bu buzul göllerin yaşı en az 12 bin yıllık. Buzul göl diyip geçmeyin dünyadaki en temiz sulardan birisinden bahsediyoruz.

Talan edilmesinin sebebi ise define arama. Daha da acı olanı ise yasal izinleri alınarak. 12 bin yıllık Dipsiz Göl‘ü tamamen tahrip etmek 5 gün sürüyor sadece. Gümüşhane Valiliği ise yasal prosedürü basın açıklamasıyla duyuruyor. İsmi saklı 2 kişi 23.05.2019 tarihinde verdikleri dilekçe ile 2140 metre yükseklikteki Dipsiz Gölü’ün bulunduuğu Gümüşhane ili merkez ilçesi Dumanlı köyü İstovrama mevki 137 ada 98 nolu parselde define araması için izin talebinde bulunuyorlar. Trabzon Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Müdürlüğü ve Gümüşhane Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, kazı yapılması talep edilen alanın doğal ve tarihi sit alanları dışında olduğu tespitinde bulunuyorlar !

Bahsi geçen kurumlardan alınan görüşler sonrasında, 2863 Sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu kapsamında ve buna bağlı olarak çıkarılan Define Arama Yönetmeliği çerçevesinde müracaatçılardan biri adına Gümüşhane Müze Müdürlüğünce 14.10.2019 tarih ve E.843325 sayılı define arama ruhsatı düzenlenmiştir. Hazırlanan ruhsata istinaden 06.11.2019 tarihinde belirtilen alanda İçişleri Bakanlığı temsilcisi, Maliye Bakanlığı temsilcisi ve Müze Müdürlüğü temsilcisi ile jandarma ekipleri gözetiminde define kazısı yaptırılmıştır. 12 bin yıllık bir ekosistemin parçası olan Dipsiz Göl bakanlıkların, müze müdürlüğünün ve jandarmanın gözetiminde 5 günde yok edildi !!

İlgili İçerik:  En Komik Doğa Fotoğrafları (Comedy Wildlife Photography Awards)

KTÜ Deniz Bilimleri Fakültesi öğretim üyesi ve Doğal ve Tarihi Değerleri Koruma Derneği Başkanı Doç. Dr. Coşkun Eruz DHA’ya yaptığı açıklamada;

Bölgemizin tarihi açısından çok kötü oldu. Böyle bir değeri kaybettik. Dipsiz Göl’ün tahrip edilmesi ulusal kayıp. Dipsiz Göl’de define olması mümkün değil. Böyle bir cehalet olamaz. Bugünkü çağda dahi zorla boşaltılan bir gölü ya da yararak boşaltılan bir göl alanının, nasıl altına bir şey gömüp üstüne suyla doldurdular? Bunu anlamak, böyle bir şeyi düşünmek, kabul etmek bilime, hukuka, insanlığa çok da yaraşır bir durum değil. Yazık ettik o göle” diye konuştu.

Apollinaris lejyonunun hazinesi arandı

Yaz döneminde Sadak Köyü Satala Antik Kenti’nde yapılan kazı çalışmaları sonucunda bir kaleye ait büyük duvar ve yapılar keşfedildi. Bu antik kent Roma İmparatorluğunun doğudaki en önemli üssü konumunda. Öyle ki Roma’nın anadoludaki 4 büyük lejyonunundan birisi 15’inci Apollinaris burada yaşadı. Yani keşfedilen antik kent 15’inci Apollinaris lejyonunun kalesi. Aranan hazine ise ona ait olduğu düşünülen hazine. Netice olarak akla ve mantığa aykırı bir şekilde talan edilen Dipsiz Göl‘ün altından herhangi bir altın vs bulunamadı.

Gümüşhane Valiliği Dipsiz Göl‘ün rehabilitasyonu için akademisyenlerle, teknik elemanlarla irtibat halinde planlamalar yapıldığı gerekli rehabilitasyonun yapılacağını açıkladı. Yani ruhsat izni verilirkenki görüş alış verişinden fazlası yapılıyor. Çünkü bir daha ekosistemin o parçasını geri getiremeyecekler. Sosyal medyadan bu kadar baskı gelmese veya bu kadar gündeme gelmeseydi belki de üzeri sadece toprakla kapatılıp bitirilecekti.

Bununla birlikte Valilik, Define Arama Yönetmeliği’nin 9. maddesi çerçevesinde tespit yapan ve bu tespiti uygun bularak define arama ruhsatı düzenleyenler hakkında, mevzuat kriterlerine uygunluk tespiti ve kazının yapılmasında herhangi bir sakınca olmadığına dair düzenlenen raporun hazırlanmasındaki özensizlik ve ruhsat düzenlenmesi nedenleriyle valiliğimizce ve ilgili bakanlığımızca soruşturma başlatılmıştır” duyurusu yaparak ilgili kişiler hakkında da soruşturma başlattığını duyrmuş oldu. Dileriz ki hakettiklerini bulurlar.

12 bin yıllık bir miras olan Dipsiz Göl, bulabilme ihtimalleri olan altından çok daha değerliydi oysa ki.

 

Leave a Reply

X
X