Polydrop-çekme karavan

2021’nin En İyi 10 Çekme Karavanı

İzole tatil arayışında olanlar için karavan talepleri giderek artıyor. Daha çok rota keşfetmek isteyenler motokaravana yönelirken az noktada uzun süreli konaklamak isteyenler çekme karavan seçeneklerine yöneliyor.

Peki 2020 itibariyle araçlarınıza bağlayacağınız bu minik evlerin en iyileri neler? Mesela doğanın muazzam güzelliğinin içinde size evinizin hissiyatını yaşatacak büyük bir karavan mı istiyorsunuz ,  yoksa küçük, işlevli ve yol tutuşu sizi korkutmayacak daha kolay bir karavan mı ?

Bu listedeki serüveniniz damla çekme karavanlarından, hemen kurulan kamp römorklarına ordan ise paranın satın alabileceği en iyi çekme karavanlara kadar varacak. Çekme karavan modelleri ve fiyatlarını görmek için sabırsızlandığınıza eminiz 🙂

Not: Listemiz belli bir kalite ve fiyat sıralamasına göre ilerlemiyor.

1. Airstream Globetrotter 30RBQ – $120,000

çekme karavan-airstream-globetrotter-30rbq

© Airstream

Airstream dünya üzerindeki en iyi çekme karavan üreticilerinden biri. Film yıldızlarına sette çekme karavanları ile ev sahibliği yapma ününe sahip. Küçük alanları, dünyanın en uzak kamp alanlarına bile götürebilecek lüks saraylara çeviriyorlar.
The Airstream Globetrotter 30RBQ modeli , 2020’de sunulan en yeni ürünleri. Yaklaşık 9 metre uzunluğunda, dış tasarımı tabii ki bir klasik ve içi lüks. Arabanın şekline göre bükülen 15 koca pencere ile hem içi ferah hemde farklı manzaralar sunuyor. Pencerelerle beraber, sizi yağmurdan koruyan tenteleri de var. Yağmur çamur demeden istediğiniz gibi açabilirsiniz. Ana kapının yanındaki büyük tenteler ise güzel bir havada mangal yapıp gölgede rahatlamak için birebir.

çekme karavan-airsteam

© Airstream

İç dizayn harcadığınız paranın hakkını verecek güzellikler sunuyor. Airstream’in içine ilk girdiğinizde 10 kişinin sığabileceği bir yemek masası sizi karşılıyor. Raylı sistem sayesinde yemek alanı koltuğun çekilmesi ile yatak haline gelebiliyor. Beyaz deri koltuklara oturduğunuzda ise karşınızda duvara monteli bir 4k televizyon görüyorsunuz. Televizyonun karşısında ise geleneksel evlerden daha büyük bir mutfak alanı var. Lavabosu, fırını, ocağı, mikrodalgası ve diğer yemek mutfak ürünleri ile rüyalarınızı süslüyecek.

çekme karavan-airstream-globetrotter-30rbq-bed

© Airstream

Mutfak alanından birkaç adım ötedeki buzdolabı Dwayne Johnsnon’nın bile atıştırmalıklarını kaplayacak derecede büyük. Ayrıca baharatlar ve soslar için pek çok farklı bölmesi var. Karavanda yer alan duş ise hem Dwayne Johnsons’ı hemde yiyeceklerini aynı anda alacak derecede geniş ve rahat. 😀 Bununla birlikte kral boy yatak, hem Dwayne Johnson’ı hem de … Şaka şaka tamam 😀 😀 Yatağın etrafında yürümek için rahat bir alanı var. Yatak odasındaki pencereler boydan boya uzanıyor yani uyandığınızda göreceğiniz ilk şey güpgüzel manzaranız.. Listemizdeki fiyatı en yüksek ve en çılgın karavanlardan biri bu. Fiyatında klasik olmasınında etkisi var tabii.

2. Polydrops – $15,000

Polydrop-çekme karavan

© Gear Patrol

Polydrops en karizmatik görünen damla karavanlardan biri. Tesla CyberTruck ile çekilebilecek düzeyde bir tasarım değil mi ama 😀 Los Angeles’de yapılan Polydrops, tasarımdan hoşlananlar ve minimal yaşamayı sevenler için birebir.
Altıgen görünüşü, etkileyici yapım kalitesi ve çok sayıda depolama alanı ile istediği anda yola çıkmak isteyenler için çok uygun. Bir anda karar verdiniz ve en yakınızdaki sahile gitmek mi istiyorsunuz? Yolculuğunuz rüzgarda süzülür gibi hızlı ve sakin olacaktır. Çekme karavanın boyutu ve hafifliği sayesinde manevralarınız sorunsuz olacaktır. 521 kilo olan çekme karavanın dış kısmında alet edevatlarınızı koyabileceğiniz bir adet depolama kutusu var. Tavan rafında ise tente ve taşınabilir duşu depolayabiliyorsunuz. Böylece alan açılmış oluyor aracınızda. Portatif olduklarından kullanım dışı olduğunda alan kaplamıyorlar.

polydrops-çekme karavan

© Polydrops

Altıgen kapıları martı kanadı gibi yukarı doğru açılıyor. İçinde kral boy bir yatak ile depolama alanları ve altıgen bir hava sahası bulunuyor. Çekme karavanın içi beyaz ve ahşap rengi olduğundan oldukça doğal. İçinde prizler ve çekme karavanınızın etrafını gösteren küçük bir ekran var. Çekme karavanınızın etrafında olan 4 küçük güvenlik kamerası ile etrafınızın hakimiyeti elinizde oluyor ve neler olup bittiğini görüyorsunuz.

3. Romotow – $350,000

romotow-expanding-çekme karavan

© Romotow

Fiyatını ve Transfomers’a benzeyen halini bir yana bırakırsak gerçekten karizmatik görünen bir çekme karavan ile karşı karşıyayız. Romotow Expanding Trailer ile tanışın, düğmeye bastığınız anda yön değiştirerek kurulan ve size akşam yemeğini dışarıda yemek için zemin açan bir şaheser. Açılan zemin bir yat güzelliğinde, çünkü bu şaheserin yaratıcıları ayrıca teknelere de düşkün.

Romotow , sekiz kişinin uyuyabileceği kapasiteye sahip (dört kişi içerde ve 4 kişi şişen minderlerde dışarıdaki yat zemini alanında).

romotow-dış-çekim-çekme karavan

© Romotow

İçeri girdiğinizde 5 yıldızlı bir otele benzeyen minyatür bir ev ile karşılaşıyorsunuz. Mutfak alanı, fırın, mikrodalga ve pencere ile çevrelenmiş ön kısmı her imkana sahip. Arka tarafa doğru ilerlediğinizde duş ve tuvalet alanı karşınıza çıkıyor. Sıkışık olmanın aksine duş ve klozetin yerleştirilme düzeni gayet kullanışlı. Tuvalet bölgesinin dışını çıktığımızda led ışıklarla çevrelenmiş duble boy bir yatak görüyoruz. Yatağın üstünde ise ışık alacak şekilde bir pencere var. Yatağınızın etrafında ise teknolojik aletlerinizi şarj edebileceğiniz prizler mevcut.

4. Timberleaf – $15,000

Pahalı ve ucuz çekme karavanların olduğu bu listede orta noktayı burda bulabiliriz. Timberleaf Amerika Birleşik Devletler’inde, arazi dışı ve minimal bir şekilde tasarlanmış damla karavan örneğidir. Çoğunlukla macera tutkunlarının vazgeçilmezidir. Ülkemizdeki örneği ise Caretta Karavandır. Ve kendisi (Başoğlu Karavan) bu tasarımın tescilli sahibi olur B) As bayrakları as as as 😀

İlgili İçerik:  Caretta Karavan - Başoğlu Karavan

Timberleaf hem fiyatça uygun hem de kalitece iyi olmak konusunda başarılıdır. Öncelikle ağırlık olarak çok hafif , 450KG. Hafifliği ile her araca takılabilir, çim biçme makinenize bile! Bizim en sevdiğimiz versiyonu mat siyah , arazi dışı versiyonu. Yanında arazi dışı tekerlekler ile geliyor. Gövdesi biraz yüksek , böylece çakıllar tarafından çizilmiyor. Tavan bölmesine tente ve taşınabilir duş konulabiliyor.

timberleaf-çekme karavan-exterior

© Timberleaf

Timberleaf’in içine girdiğinizde çift kişilik bir yatak görüyorsunuz. Yatağın yanındaysa bitkinizi koyacağınız alandan , telefonunuzu şarj edeceğiniz alana kadar bölmeler ve geniş alanlar var. Yatağın üstündeyse yıldızlara doğru bakan bir pencereniz var. Yandaki kitaplık bölmenizden bir kitap alıp , yıldızların eşliğinde kitap okuyabilirsiniz. Ayrıca elektrikli pervane ile yıldız ve kitap sefanız bölünmüyor ve yazları sıcaktan bunalmıyorsunuz. Pek çok ışıklandırma seçeneği de mevcut.

timberleaf-çekme karavan-interior

© Timberleaf

Her damla karavan gibi dış kısmında arkada mutfak alanı var. Buzdolabında her türlü içeceğiniz ferah tutabilirsiniz. Taşınabilir ocak ile ise her türlü yemeği yapabilirsiniz. Ocak dışarı da olduğundan karavanın içi kokar mı endişesi yaşamamak güzeldir. 🙂

5. Bruder EXP 6 – $70,000

Bruder-Exp-6-çekme karavan

© Bruder

Bruder EXP 6 Avustralya’nın en iyi çekme karavanlarındandır. Star Wars filminden çıkmış görüntüsü ile Obi Wan Kenobi için hazırlanmış gibi görünüyor 😀 Bu dev karavan pek çok şeyi yapabilir ama en sevdiğimiz yanı karavanınızın açısının ve uzunluğunun ayarlanmasına yardımcı olan hidrolik süspansiyon.
Arka taraftaki büyük kapı bu dev geminize giriş noktanız. Arka taraftaki led ışıklar ile sanki bir UFO’ya ev sahipliği yapıyor gibi hissedebilirsiniz.

çekme karavan-bruder-exterior

© Bruder

Dış kısmın çevresinde siyah renkli pencereler , ışıklar ve mutfak alanınız var. Tuvalet ve gaz aygıtlarınıza ulaşımınız da kolay. İçeri girdiğinizde yüksek teknolojiyle karşılaşıyorsunuz. Beyazın çoğunlukta olduğu siyah detaylandırmalar ve kullanım pratikliği hemen kendini gösteriyor. Bu çekme karavan içinde elektrikli pervaneden, enerji çıkışını gösteren monitörlere pek çok güzel aygıt bulabilirsiniz.

çekme karavan-bruder-exp-6-interior

© Bruder

İç kısımda arka tarafa doğru yol aldığımızda etrafı pencereyle sarılmış çift kişilik bir yatak var. Yatağın yanındaki oturma alanı ise yatağa dönüşebiliyor. Çocuklar ve hayvanlar için birebir.

Bu görkemli çekme karavan, para harcamaya hazır ama çok da harcamak istemeyenler için en uygun aday. Ülkemizdeki eş değeir Crawler markasının BATU535 modeli olarak gösterilebilir. Yalnıza iç tasarımda farklılıklar gösteriyorlar. Kendinizi beş yıldızlı bir oteldeymiş gibi hissedeceksiniz ve en güzel yanı şu ki bu sizin oteliniz. B)

6. Braxton Creek LX-300BHS – $35,000

braxton-creek-çekme karavan

© Braxton Creek

Braxton Creek LX-300BHS bu listedeki en büyük çekme karavanlardan biri. İtiraf etmek gerekirse dıştan bakınca en iyisi olarak gözükmüyor hatta 90’lardan sonra sanki yılbaşlarını kaçırmış gibi görünüyor ama merak etmeyin içine girince bütün bu fikirler kayboluyor. Dışardan bakıldığında görülüyor ki yerden ciddi derecede yüksek , bunun sayesinde kamp yerlerinde ve arazi dışında kolayca hareket edebiliyor. Dış tarafında büyük tentesi ve bisiklet gibi büyük eşyaları koymak için yeri var. Böylece iç kısım daha ferah ve geniş oluyor.

brazton-creek-çekme karavan-interior

© Braxton Creek

Çekme karavanın içine girdiğinizde evlerden hiçte farklı olmayan bir mutfak alanı ile karşılaşıyorsunuz. Koca 6 kişilik bir aile rahatça sığabilir buraya. Bu büyük mutfağın içinde tam boyutlu bir fırın, mikrodalga, buzdolabı ve kocaman aileyi doyuracak yemekler yapmak için koskoca alanı var. Yemek sofrası tıpkı evlerde olan masa gibi standart uzunlukta.

braxton-creek-çekme karavan-bed

© Braxton Creek

İşin asıl büyülü kısmı çekme karavanın arka kısmında , bu oda King boy bir yatağa ayrılmış durumda. Yanından rahatça yürüyebileceğiniz geniş alan ve kıyafetlerinizi koyabileceğiniz bölmelerde mevcut. Ayrıca televizyon koyarak bu odaya keyfinize keyif de katabilirsiniz. Yatak odasının yanında tam boyutlu bir tuvalet var. İçinde duşu, tuvaleti ve lavabosu var. Geniş bir aileniz varsa bu karavan sağladığı geniş alanlarla size en uygun karavan.

7. Carapate Teardrop – $15,000

çekme karavan-carapate

© Carapate

Carapate Adventure damla çekme karavanı Fransa’nın gözbebeği. Çekme karavan tasarımını güzel yapan şey ise estetik olarak benzersiz olmaları. Dıştan bakınca normal bir çekme karavan gibi görünüyor fakat kapılarını açtığınızda bir sanat eserine dönüşüyor. 450 kg olan bu çekme karavan her araç tarafından kolayca kullanılabilir. Görünümü dış detaylandırmada meşe odun kullanılırken mavi panellerin eklenmesi ile benzersiz bir tada ulaşıyor. Alçaklığı ve standart tekerlekleri ile arazi kullanıma uygun değil, daha çok yolda tam performansını verebilir.

çekme karavan-canape-mini-caravane-interieur-1024x683

© Carapate

Büyük kapısını açtığınızda deri detayları ile Frodo Baggin’sin o tatlı evine benzer bir sıcaklık ile karşılaşıyorsunuz. Beyaz ve meşenin bir araya gelişi mükemmel kılıyor odanın içini. Alanının içinde Tetris oyunundaki gibi minderleri düzgün bir sıraya göre koyarsınız yatağınız ortaya çıkıyor. Yatağı topladığınızda ise oturma alanı ortaya çıkıyor.
Depolama alanı her yerde var , duvarlarda olan cepçiklerden tutunda ayakkabılarınızı koyabileceğiniz pamuktan çantalara kadar. Bu yönünden bakıldığında yaz günlerinde rahatlamak için çok ideal bir oda gibi. Mutfak alanı dışarıya doğru açılıyor yani içeride bir şeyler pişirilmiyor. Bu listedeki yaza en uygun sezonluk çekme karavanlardan biri.

8. Happier Camper Traveler – $45,000

çekme karavan-happier-camper-traveler-trailer

© Happier Camper

Happier Camper , klasik Volkswagen otobüsünü sevenler için mükemmel bir seçenek. Bu markanın tasarladığı ikinci çekme karavan. Bir önceki olan HCI’ya daha modern bir dokunuş getiriyorlar. Ayrıca fiyatıyla orijinal Airstream’ı karşılayamayanlarında yüzünü güldürüyorlar. Happier Camper, kapsül şeklindeki pencereleri, siyah detayları ve bükey yapısı ile modern bir görünüşe sahip. Dış kısmında ise küçük bir depolama alanına , açılan pencerelere ve tam teçhizatlı bir tenteye sahip.

çekme karavan-happier-camper-traveler-interior

© Happier Camper

Happier Camper’ı güzel yapan kısmı ise içinin modüler olması. İçerisi karesel bölümlerden oluşuyor. “Kareleri” istediğiniz gibi ayarlayabilir , değiştirebilir ve yerleştirebilirsiniz. Koltuğu yatağa çevirebilir, ekstradan bir tuvalet ekleyebilirsiniz. Ayrıca bu “kareler” dışarıda da kullanılabilir. Göz açıp kapayana kadar dışarıda bir koltuk oluşturabilirsiniz.

çekme karavan-happier-camper-traveler-kitchen

© Happier Camper

Modüler bölüm çekme karavanın sadece bir kısmı. Öbür kısmı ise hareket ettirilmeyen mutfak ve tuvalet alanı. Tasarımı ise gerçekten evinizdeki mutfaktaymış gibi hissetmeniz için yapılmış. Happier Camper listedeki diğer çekme karavanlara göre küçük olmasına rağmen modüler özelliğiyle alanın her bir santimini daha iyi kullanıyor. Yukarı tarafta giysiler ve teçhizatlar için daha da çok depolama alanı var. İçeri gömülen bir buzdolabı var ki tabak gibi mutfak malzemelerine daha çok alan sağlıyor.

çekme karavan-happier-camper-traveler-exterior-2

© Happier Camper

Sonuç olarak yepyeni bir tasarımı olan karavan ile beraberiz. Hafif, modüler, modern ve kurması inanılmaz kolay. En ucuzu değil fakat fiyatının hakkını her haliyle veren bir çekme karavan. Ayrıca en güzel yanı bu çekme karavan, geleceğe yatırım çünkü bu tür çekme karavanlar zor yaşlanırlar. 😉

9. OPUS OP 15 – $40,000

opus-op-15-çekme karavan

Çekme karavanların İsveç Çakısı ile tanışın. Opus OP 15, arazide bir haftadan daha uzun süre yaşayabilmek için tasarlanmış bir şaheser. Avusturalya’da ortaya çıkan OP 15, oldukça pratik özelliklere sahip. Dış yüzeydeki her şey içeri girebilir ve dışarı çıkabilir halde. Buzdolabı ve ızgara seti de dahil. Birkaç hamle ile karavan yerden kolayca yükseltilebilir.Sağlam yapısı ile her yerde rahatça seyahat edilebilir.

opus-çekme karavan-interior

© OPUS

İçerisi biraz sıkışık olsada her şey olması gerektiği gibi işliyor. İçerisinde kral boy bir yatak, ışığın kolayca girmesini sağlayan pek çok pencere, çokça depolama alanı ve güzel bir oturma alanı var. Sadece bir mutfak alanı var o da başta bahsettiğimiz dışa açılan mutfak alanı.
Darth Vader’ın şahsi özel arabası gibi duran bu çekme karavanla dış özellliklerin yağmurlu havalarda kullanılamayacağı göz önünde bulundurularak, uygun hava koşullarında yolculuğa çıkılması daha uygundur.

10. Living Vehicle – $200,000

living-vehicle-çekme karavan-exterior

© Living Vehicle

Bu listeyi neden bir fiyat patlamasıyla bitirmeyelim ki? Living Vehicle milyonerler için yapılmış bir çekme karavan. Hofmann ailesi tarafından yapılan bu çekme karavanın sloganı ‘’Tecrübe en iyi öğretmendir’’.

Bir mimar ve karısının beraber birleşip yaratığı bir eser. Bu tür tasarımları yapan Matthew ve Joanna Hofmann, yeni ve modern bir tasarım yaratmak istediler. Kendi kendine sürdürebilirliğini devam ettirebilen bir tasarım. Yani güneş enerjisi sistemi kullanıyor. Dış kısımda ızgara yapıp keyif sürebileceğiniz katlanabilir bir balkon var. İlk bakışta konserve kutusuna benzesede gümüş çok hoş bir görünüm veriyor. Balkonun yanında bir sörf macerasından sonra temizlenmek isterseniz diye açık havaya uygun bir duş var.

living-vehicle-çekme karavan-interior

© Living Vehicles

İçerisi ise paranızın nereye gittiğini gösteren bir yapıya sahip. 😀 Tasarım dergilerine kapaklık bir görüntü içeren iç kısım, pencerelerin aldığı ışıklarla geniş alanı ailenizin gözleri önüne seriyor. L şeklindeki oturma alanı çift kişilik yatağa dönüşebiliyor. Yan tarafta ise buzdolabı, fırın, lavabo ve depolama alanıyla tam teçhizatlı bir mutfak alanı var.

living-vehicle-çekme karavan

© Living Vehicles

İç odaya geçtiğinizde ise büyük bir yatak odası ile karşılaşıyorsunuz. Yine tabii ki kral boy bir yatak, dolap, tuvalet ve duş size bambaşka bir dünyaya gelmişsiniz gibi hissettiriyor. Yalnızca yatağınızın yanındaki çamaşır makinesini yatağa girdikten sonra çalıştırmak istemeyebilirsiniz.

Bu lüks bir çekme karavanın içinde cenneti barındırdığına inanabilirsiniz. Tasarımı, içerdikleri ve vadettikleri derken bir piyangonun daha size çıktığına sevinebilirsiniz.

Mert TAŞKIN

Kaynak : VanClan

Leave a Reply

X
X