Karavan Yalıtımı, Yalıtım Malzemeleri ve Fiyatlar | Karavan Yapımı

Karavan yalıtımı karavan yapımında en temel konulardan biri.  Herkesin doğru yapmak isteyeceği temel bir adım. Ancak karavan yapımında tartışmalı olan her konu gibi karavan yalıtım malzemesi seçimi de oldukça tartışmalıdır. Yalıtımın gerekip gerekmediğinden tutun da hangi malzemenin en iyi olduğuna dair birçok görüş mevcut.

Aracınızı yapıp yola çıktıktan sonra değiştirebileceğiniz pekçok şey olsa da yalıtım malzemesi değiştirebileceğiniz türden birşey değil. Yalıtım sonrasında kuvvetle muhtemel kaplamaya geçeceksiniz ve tavan, parke, duvarlar ve dolapları yapacaksınız. Dolayısıyla dönüp tekrardan değiştirmek oldukça zahmetli olacaktır.

Karavan yalıtım malzemeleri seçerken belli noktalara dikkat edilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Sizler de kendi karavan yalıtımı işlemlerinizi yapaken aşağıdaki ölçütleri göz önünde bulundurabilirsiniz.

  • Sağlık

Hem keyifle karavanınızı yapmaya başladığınız zamanlarda hem de yola çıktığınızda solumak istemeyeceğiniz türden bir malzeme ile çalışmak istemeyeceğinizi düşünüyoruz. Kullandığınız malzemelerin sağlığınıza uygun olup olmadığını göz önünde bulundurmanızda fayda var.

  • Verimlilik

Karavan yalıtımı konusunda temel amacın karavanınızdaki yaşam alanında bulunan havayı kontrol edebilmek olduğunu düşünüyoruz.Dolayısıyla size bu imkanı verecek en uygun malzemeleri seçmeniz gerekiyor. Bununla birlikte karavan izolasyon malzemeleri seçerken kullanım sıklığınızı, hangi mevsimlerde seyahet edeceğinizi, sıcak bölgelerde mi nemli bölgelerde mi yoksa soğuk bölgelerde mi gezeceğinizi de hesaba katmanız gerekiyor. Gereksiz malzemeler seçmediğinizden emin olmanız sizi fazla maliyetten kurtaracaktır.

  • Ses Yalıtımı

Yalıtıma ihtiyaç duymamızın sebebi dönüştürmek istediğiniz kamyonetin sadece bir metalden ibaret olması. Sadece ısı konusunda değil, ses konusunda da yalıtıma ihtiyacımız olacak. Bunu hem dışarıdan içeriye, hem de içeriden dışarıya gidecek sesler için düşünmeniz gerekiyor. Dolayısıyla ses yalıtımını da değerlendirmeniz faydanıza olacaktır.

  • Ağırlık

Karavanda malum mevzuat gereği 3500 kg yüklü ağırlık sınırımız bulunmaktadır. Yalıtım noktasında çok üstünde düşünülecek bir konu olmasa da malzemelerinizi seçerken göz önünde bulundurmak isteyebilirsiniz.

  • Kurulum kolaylığı ve zaman

Seçtiğiniz karavan yalıtım malzemesi çeşitleri ve sayısı dağınık bir iş ortaya çıkartabilir. Doğal olarak sizleri uğraştıracak hem de zamanınıza malolacaktır. Dolayısıyla en doğru malzeme ile karavan yalıtım işinin içinden hızlıca çıkmak işinizi kolaylaştıracaktır.

Karavan Yalıtım Malzemeleri

En doğru ve güncel bilgilerle (yanlış ifade ettiğimiz hususlar var ise yorumda mutlaka belirtin) ve kullananların da aktardıkları kadarı ile karavan yalıtım malzemelerine değineceğiz. Yalıtım malzemeleri diyip geçmeyin bizofolüydu, keçe çeşitleriydi, cam yünü, taş yünü, strafor vs derken bir sürü alternatif var.

Yalıtım için ayıracağınız bütçe diğer malzemelerin yanında biraz küçük kalacak. O yüzden ihtiyacınız doğrultusunda ama ucuza kaçmadan en doğru malzemeleri temin edin 🙂

Bu kısımda doğruları ile yanlışları ile en popüler olan yalıtım malzemelerini ele alacağız.

1- Bizofol

Malzemenin ismi size yabancı gelebilecek olsa da aslında öyle değil. Araç camlarından içeri güneş almamak için kullandığımız malzemenin aynısı. Sanırım tartışmasız herkesin kullandığı tek karavan yalıtım malzemesi olabilir :). Isı izolasyonu konusunda oldukça geniş bir kullanım alanına sahip.

Bizofol malzemenin de kendi içinde çeşitleri mevcut. Tek kat alüminyum ve balondan oluşan malzeme AB, iki kat alüminyum ve tek baloncuktan oluşan malzeme ABA, iki kat alüminyum ve iki kat balon ABBA.

Son olarak iki kat alüminyum iki kat balon ve ortalarında PE köpük katmanı bulunan malzeme ise ABFBA (yasaminritmi PE köpüğünün kanserojen bir madde olduğu tespitinde bulunmuş) olarak isimlendiriliyor. İlgili malzemeler arasından kendinize uygun olan malzemeyi seçebilirsiniz.

 

Karavan Yalıtımı Bizofol

Yansıtıcı özellikte olan bizofol kışın dışarıdan gelen soğuk havayı engelleyeceği gibi yazın da tam tersi sıcak havanın karavanın içerisine girmesini önler. Yalıtımda soğuk havalardan koruma konusunda tek başına yeterli olmasa da en temel malzeme olduğu konusunda şüphe yok.

Hafif olmasının yanında uzun ömürlü de olan bizofolün, haşerelerin yaşamasına da izin vermediğini belirtelim. 🙂 Yine yalıtımı yapmaya başladığınızda da sizi yormayacak bir malzemedir.

İnternet üzerinden yaptığımız araştırmada iki firma gözümüze çarptı. İstanbul içinde Özerden Plastik, Evox ve Gebze’de Erguvan Ambalaj isimli firmalar var.

Evox firmasından aldığımız fiyat tablosunu aşağıya bırakıyorum. PSA grubu araçlar için 25 metrekare yetmeyebilir 50 metrekare ABBA Bizofol için fiyat 767 TL. Daha uygun fiyat olması açısından ABA olanı da tercih edebilirsiniz. Fiyatlar Haziran 2020’de güncellenmiştir.

Karavan yalıtım malzemesi bizofol fiyat

2- İzogreen Keçe

Karavan yalıtımı kısmında kullanabileceğiniz bir diğer malzeme izogreen keçe. Hem ses hem de ısı yalıtımı konusunda başarısıyla oldukça sağlam bir alternatif oluşturuyor. Bu ürün İzmir’de bulunan Punteks firmasının patentli ürünü olup yerli üretim bir üründür.

İlgili İçerik:  Datça Aktur Kamping - Marmaris

Isı ve ses yalıtımında gösterdiği performans sebebiyle enerji tasarrufu sağlarken. En önemli özelliklerinden birisi alev geciktirici olmasıdır. Bununla alakalı bir video bırakıyorum hemen alta.

İzogreen keçe üç boyutlu yapısından dolayı ses dalgalarını ciddi oranda absorbe ediyor. Yine Bizofol gibi bakteri, mantar, küf ve haşere düşmanı 🙂

Uzun ömürlü olan bu malzemeyi kullanırken cam yünündeki gibi astronot kıyafetlerinin içine girmeniz gerekmiyor. Geri dönüştürülmüş tekstil atıklarından elde edilen bu malzeme kanserojen madde içermiyor ve tamamen insan dostu, doğa dostu. Sağlık konusunda pek soru işareti bırakmıyor gibi.

@yasaminritmi izogreen keçeyi ilk kullananlardan. bizofol+izogreen keçe+nem bariyeri kullandılar ve -20 derecelerde dahi yalıtımlarıyla mutluydular 🙂 aklınıza takılan bir husus olduğunda onlara danışabilirsiniz.

3- Cam Yünü / İzocam

Isı ve ses yalıtımı sağlayan bir başka üründür. Her ne kadar öncelerde karavan yalıtımı için sıklıkla kullanılmış olsa da şu sıralar arka plana itilmiş durumda. Özellikle sağlık açısından oldukça eleştiri almakta.

Karavan Yalıtımı - Cam Yünü

Sıcak ve rutubet ile karşılaştığında boyutlarında bir değişme olmadığı, çürüme, küf tutma, ya da böcekler tarafından tahrip edilme gibi durumlara karşı dirençli olduğu söyleniyor. Bununla birlikte alev yürütmediğini de belirtmekte fayda var.

Kısa zaman önce @melkeontheroad karavan yalıtımı ile ilgili bir video ve blog yazısı yayınlamıştı. Onlar T5 karavan dönüşümünde bu malzemeyi tercih ettiler. Kendilerine sorup güncel fikirlerini öğrenebilirsiniz. Ancak Gezenbilir forumda da melkelerin youtube videolarının altındaki yorumlarda da cam yününün adını duydukça kaçacak yer arayan bir sürü insan gördük.

Ortak görüşlere baktığımızda genel şikayetler cam yününün rutubeti dışarı atmakta başarız olup içerisinde tuttuğu, hareket halinde bir araçta kullanılacağı için tozlanma sebebiyle yaşam alanında solunabilecek oluşu, tedbirsiz davranıldığı taktirde yalıtım yapılırken ciltte ciddi sıkıntılara sebebiyet verebiliyor oluşu gibi konular.

Malzeme ile çalışırken vücudu açık bırakmayan kıyafet giyilmesi uyarıları, maske takılması tavsiyeleri vs zaten ürünün bizim için yeterince sağlıklı olmadığı kanaatini uyandırıyor. @melkeontheroad videosunun altındaki uyarılar sonrasında firmaya ulaşıp sağlık açısından barındırdığı riskleri sorduğunda firmanın verdiği cevapların pek iç açıcı olduğu düşünmüyoruz;

Cam yününün tüm riskinin uygulama aşamasında olduğunu, kapalı olduğu sürece herhangi bir sorun yaratmayacağını, ürünün insan sağlığına zararlı olmadığına dair tüm testlerinin yapıldığını söylediler ve bizimle bazı dokümanlar paylaştılar.

Uygulama aşamasında dahi olsa risk taşıması ya da sadece kapalı olduğu sürece sorun yaratmayacağını bildirmeleri soru işaretleri bırakıyor. Bizim tavsiyemiz alternatif malzemelere yönelmeniz.

Cam yünü ve taş yünü ile ilgili olarak Dr. Eşref Atabey’in 2018 tarihli makalesine buraya tıklayarak göz atabilirsiniz.

4- Nem Bariyeri

Su ve nem yalıtım örtüsü olarak kullanılan nem bariyeri, buhar geçişine yarayan 3 katmanlı hava geçişi imkanı sunmaktadır. Nem bariyeri ısı yalıtımında performans arttıran bir diğer malzemedir ve enerji tasarrufunuz için bir yardımcıdır.

Karavan İzolasyon Malzemeleri - Buhar Bariyeri

Piyasada çeşitli markaların ürünleri bulunmaktadır. Kanyon Yapı, Gebeude Barriere gibi markaların ürünlerini tercih edebilirsiniz. Fiyat için Gebeude Barriere markasını aradık Oğuz Bey karavan için ısrarla 135 gr/m2 olan ürünü öneriyor. 75 metrekare olan ürün bir araç için fazla olsa da bir top maalesef bu kadar.

135 gr/m2 1.5 m X 50 m= 75 m2 Nem Bariyeri fiyatı 1125 TL. Bu arada 100 gr olanını vs kullandığınızda fiyat yarı yarıya farkedebiliyor. Bu noktada tercih sizin.

5- Elastomerik Kauçuk Köpüğü

Karavan imalat firmalarından birçoğu yalıtımda elastomerik kauçuk kullanmakta. Malzemenin oldukça yumuşak ve hafif olması çalışırken bir artı özellik. Elastomerik kauçuğun genelde boruların dışında ısıyı yalıtmak ve yoğuşma kontrolünü sağlamak amacıyla kullanılan bir izolasyon ürünü olduğunu görürsünüz.

Çeşitli kalınlıklarda, levha şeklinde ve yapışkanlı, yapışkansız, alüminyum yüzeyli olarak temin edebiliriniz. Yapışkanlı olan yalıtım malzemeleri çok daha pratik görünse de aracınızdaki boşlukları girintileri çıkıntıları da göz önünde bulundurmanızda fayda var. Yapışkanlı ürünler ile o girintilere ürünü yerleştirmek zor olabilir.

Marka olarak bakacak olursak gözümüze çarpan İzmir’de bulunan Ünalben İzolasyon firmasından Ünal bey ile görüştük.

Ünalben İzolasyon’un bütün çeşitlerini inceleyebileceğiniz ürün sayfasını buraya bırakıyorum. Bilgi deneyimlerimiz doğrultusunda bizim önerimiz uygulama kolaylığı sebebiyle yapışkanlı olması. Bizofol görevini görmesi için de alüminyumlu olan seçilebilir. Firmanın sahibi Ünal Bey ile görüştük ve bizim için bir güncel fiyat listesi hazırladılar. Listenin pdf haline buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Firmanın iletişim bilgileri de pdf in en alt kısmında mevcut.

İlgili İçerik:  Karavan Güneş Paneli Bölüm 2 | Karavan Yapımı

Listeyi ve önerileri göz önünde bulundurursak; 15m3 olan psa grubu bir araca kabaca 32m2’yi kaplayacak ürün almanız gerekli. Ürünler top halinde satılıyor. 32m2 için 3 top yeterli. Kasım 2020 güncellemesi: Kendinden yapışkanlı ve alüminyumlu 19 mm kalınlığında 3 paket elastomerik kauçuk köpüğü fiyatı nakliye ve kdv hariç 2448 TL. Bizofol, keçe ve nem bariyeri üçlüsünü birlikte kullandığınızda çıkan maliyetten biraz fazla olsa da uygulama açısından kauçuk daha kolay ve tek seferde işlemi bitiriyor.

Türkiye’nin güvenilir karavancılarından olan sevgili Nezih abimizde yapımına yeni başladığı karavanında bu ürünü tercih etmiş. Uygulanmış halini görmek isteyenler alttaki videoda 01:30 ile 03:40 arasını izleyebilirler.

Sizinde bildiğiniz kullandığınız herhangi bir marka varsa yorum kısmında belirtebilirsiniz.


6- Taş yünü

Taş yünü de cam yünü gibi yapay elde edilen ve ucuz bir malzemedir. Volkanik bir kayaçtan elde edilen bu yalıtım malzemesi yangın konusunda oldukça dirençli ve su iticiliği özelliğine sahip. Yine diğer yalıtım malzemelerinde olduğu gibi ısı ve ses yalıtımında etkili olsa da artık cam yünü ve taş yünü gibi malzemelerin biraz demode kaldığını düşünüyoruz.

Karavan Yalıtımı - Taş Yünü

Sağlık açısından yukarıda açıklamış olduğumuz diğer maddelerin kullanılması daha uygun olabilir. Yine de cam yünü ya da taş yünü arasında kaldıysanız taş yününü tercih etmeniz en azından daha sağlıklı olacaktır.

8- Strafor ve Poliüretan Köpük

Karavan yalıtımı konusunda kullandığınız yalıtım malzemelerine ve aracınızdaki boşluklara göre çeşitli ek malzemelere ihtiyaç duyabilirsiniz. Boşluk doldurmada strafor ve poliüretan köpük kullanıldığı görülmektedir.

Strafor uygulama açısından da fiyat açısından da boşlukları doldurmada oldukça uygun gelebilir. Ancak şöyle bir durum var kolay tutuşabiliyor ve hafif olsa da sert olduğu için uygulamada zorlanabilirsiniz. Isı ve nem konusunda da pek dayanıklı olduğu söylenemez.

Karavan Yalıtımında Strafor Köpük

 

Poliüretan köpük diyorum ama gözünüz korkmasın muhakkak bu maddeyi görmüşsünüzdür. Sıktıktan sonra hava ile temas ederek genleşip şişen bir madde 🙂 Yarı sert bir yalıtım malzemesi. Uyguladığınız yüzeye oldukça sert bir şekilde yapışıyor. Sonradan çıkartması düzeltmesi çok çok zor olabilir. Yanmaya karşı direnci köpüğün çeşidine göre değişse de pek verimli sayılmaz.

Karavan Yalıtımında Poliüretan Köpük

 

Sonuç olarak strafor da poliüretan köpükler de karavan yalıtımı konusunda ana malzeme değil boşluk doldurmak için tercih edilebilir.

9- Polyester Elyaf Keçe / İzobozz

izoBOZZ bir firmaya ait marka olup asıl malzeme polyester elyafdan elde edilmiş olan keçedir. Hem ısı açısından hem de ses açısından ciddi bir yalıtım sağlamaktadır. Geri dönüştürülen polyester elyafların iğneleme tekniği ile işlenmesinden oluşmaktadır.

Aslında bilindik bir ürün olan polyester elyafa doktorların kullandığı maskelerde, kolonyalı ıslak mendillerde rastlıyorsunuz. Hatta çocuk bezlerinde de kullanılan bu ürün hidrofobik bir yapısı olmasından dolayı su ve nem içermemekte bakteriyi haşereyi de barındırmamakta. Teninizle temas etmesinde hiçbir sakınca bulunmuyor.

Isı değerleri taş yünü ile aynı derecede ve oldukça yeterli. Yanmazlık değerleri ise izogreen keçe ile aynı. Ağırlık konusuna gelecek olursak 15 mm kalınlığında 30 metrekare izobozz kullanılsa yaklaşık 30 kg gibi bir ağırlık oluşmaktadır.

Ürün karavan yalıtım malzemeleri arasından izogreen keçe ile birlikte ana yalıtım için favorilerimizden. Yukarıda saydığımız bütün kriterleri de karşılayabiliyor. Güncel 2020 fiyat listesi aşağıdaki gibi;

polyester elyaf keçe yalıtım fiyat listesi

Karavan Yalıtımı – Sonuç

Yalıtım konusu bile başlı başına gerçekten çok tartışmalı. Hangi karavan yalıtımını yapacağınıza karar verin ve yapın herhangi bir yalıtım hiç yalıtım yapmamaktan daha iyidir. 🙂

Karavan yalıtımı düşünürken daha isabetli karar vermek adına aracınızı hangi mevsimlerde ve hangi bölgelerde kullanacağınıza karar verin.

Aracınızı yalıtmış olmak başlı başına yetmeyecektir ancak sağlam bir temel için önemli olduğunu düşünüyoruz.

Karavan yalıtımını ne ile yaparsanız yapın mutlaka eleştirileceksiniz 🙂 Yaptığınız yalıtım da en iyisi olmayacak dolayısıyla bu aşamada takılıp kalmayın.

Karavan yalıtımı konusunda kullanmış olduğunuz malzemeleri ve deneyimlerinizi bizimle paylaşırsanız yazıdan maksimum fayda elde etmiş oluruz.


Nefes almak ya da biraz daha kafa karıştırmak için karavanda tuvalet seçimi ile ilgili yazımızı okuyabilirsiniz 🙂

X
X