ist maltepe karavan parkı

Maltepe Karavan Parkı

Istanbul Maltepe Karavan Parkı’na bir göz atalım istedik bugün. Ama yanlış anlaşılan bir noktayla ilgili konuşmak gerekli öncelikle. Karavan kamp alanı ile karavan parkı ayrı şeyler.

Öncelikle karavan parkı nedir?

Diyelim ki, tatiliniz bittikten sonra karavanınızı park edecek garajınız yok. Sokak arası dar ya da komşuları huzursuz ediyor. İşte bu durumda karavanın tatili beklemek için duyduğu yer ihtiyacı karşılama konusunda karavan parkları devreye giriyor.

Yani karavan parkı, karavan ile konaklama üzerine kurulmuş bir alan değildir. Karavanımızı güvenli bir yer de bırakabilmek için oluşturulmuş alanlardır. İçinde bizlerin karavanda kamp yapmasına uygun, bir kamp alanının verdiği hizmetler mevcut değil. WC’si bile mesai saatler içinde açık. Çünkü burası normal bir park yeri 😀

Büyüyen karavan sektörü göstermektedir ki, gelecekte Türkiye’nin en büyük ihtiyaçlarından biri olacak. İstanbul’da bu ihtiyacı karşılamak üzere, Maltepe sahilinde Küçükyalı Karavan Parkı yapılmıştır. Genelde adı Maltepe Karavan Parkı olarak geçmektedir. Konumu tam olarak şurası :

İşletmesi İsPark’a ait olan karavan parkı, Maltepe Orhangazi Şehir Parkı’nın içinde yer alıyor. Sahile yakın, içinde bisiklet yolları, BelTur büfeleri, aktivite alanları, bisiklet kiramalama imkanı vs. mevcut. Parkın tamamı tertemiz. Marmaray’a yakın olması ve denize girilebilir olması ile dikkat çekiyor.

Ayrıca burada 2009’dan beri her sene Aralık ayı civarında GezenBilir forumunun karavancılar buluşması düzenleniyor 🙂

İstanbul Maltepe Karavan Parkı 2020 Fiyatı

Günlük 54 TL dir.

Dikkat Edilmesi Gereken Konu

Burasının bir kamp yeri değil park yeri olduğunu unutmayın. Eğer kalmayı düşünüyorsanız, temiz suyunuzu doldurup kasetleri pis sularınızı boşaltıp gelmelisiniz. Tuvaletler gündüz açık, geceleri kapalı olacak. Elektrik ve su hizmeti olmayacak. Dağda bayırda nasıl kalıyorsanız aynen öyle olacak kısacası 😀 Ateş yakmak, semaver kullanmak yasak. Bu şartlarına rağmen iki sene bu parkta yaşayan bir tanıdığımız var ama yani, bizden söylemesi 😀

İlgili İçerik:  Karavanda Tuvalet Seçenekleri | Karavan Yapımı

Şimdiii, derseniz ki İstanbul’un ortasında böyle güzel bir imkan sunulmuşken, neden elektrik su gibi imkanlarda sunulmuyor, bu konu ile ilgili bizlerin yapabileceği bir şey yok mudur? Bizce var. Harekete geçip, derneklerimizle bir olup bu konuda belediyelere taleplerde bulunabiliriz. Haydi ne duruyorsunuz diyen, prosedür bilen herkesle birlikte yürümeye biz varız. Yeter ki birlik olalım 🙂

Sevgiyle Kalın!

Maltepe Karavan Parkı Hakkında Güncelleme

1- İspark karavanlar için yeni bir bölge tesis etti.

2- Günlük fiyat 54 TL’ye yükseltildi. Abonmanlık çok uygun olsa da (320 TL gibi bir rakamdı) kontenjan dolu olduğu için olamıyorsunuz.

3- Yeni bölgede su ihtiyacını karşılayabildiğiniz bir çeşme bulunuyor.

Güncel bir video linki bırakıyorum Maltepe Karavan Parkı‘nı buradan izleyerek bilgi sahibi olabilirsiniz.

Yeni alandan güncel fotoğrafları da aşağıya bırakıyoruz. Boş olduğuna aldanmayın hafta sonu kaçamakları 🙂

Leave a Reply

X
X