karavanda tuvalet

Karavanda Tuvalet Seçenekleri | Karavan Yapımı

Karavan yapımı konularının diğerlerine kıyasla basit bir konu gibi görünmesine rağmen içine girildiğinde epey vaktimizi alan bir konuya değiniyoruz bugün: Karavanda Tuvalet Seçenekleri Neler?

Karavanda tuvalet seçimi yaparken karşımıza çıkacak 4 tip tuvalet mevcut:

1- Marin Tuvalet ( Yat tipi tuvalet olarakta anılıyor)

2- Kompost Tuvalet

3- Sabit Kasetli Tuvalet

4- Portatif Kasetli Tuvalet

1- YAT TİPİ TUVALET

Karavanda Tuvalet - Yat Tipi Marin Tuvalet

Adından da anlaşılacağı gibi deniz üstü araçlarda kullanılan tuvalet çeşididir. Eğer bu tip tuvaleti karavanda kullanmak istersek çalışma prensibi şu şekildedir;

Kapalı bir kabine sabit olarak monte edilir, atık mekanik ya da elektrik ile çalışan maceratör vasıtası ile karavan altına dıştan monte edilen pis su deposuna gönderilir. Pis su tankı taşınabilir olmadığından karavanın girebildiği yerlerde ya da hortum ile aktarma yapılabilecek yerlerde boşaltım yapılması gerekir.

Karavan yapımında tavsiye etmiyoruz çünkü;

Deponun kapasitesini göz önünde bulundurduğumuzda bu seviyede büyük bir atığın doğaya boşaltılması doğaya, doğada yaşayan tüm canlılara ve onlar vasıtasıyla da her birimize tehlike olarak geri dönecektir. Hijyen açısından da tatilin keyfini kaçıracağı kesin olan bir işlem olduğunu görüyoruz.

2- KOMPOST TUVALET

karavanda tuvalet - kompost tuvalet

Kompost nedir?

Yaratılan hiç bir organik maddeye çöp gözüyle bakmayan bir anlayışın tezahürü olan kompost; en basit anlatım ile organik atıkların geri dönüşümle tekrardan kullanılması tekniğidir. Yaşamını tamamlayan insan, hayvan, bitki gibi tüm canlıların toprağa karışarak tekrar canlı oluşumuna ve insanların faydalanmasına ortam sağlaması, doğada gözlemlediğimiz mucizevi bir süreçtir. Kompost ise bu mucizevin süreci insan eliyle hızlandırılmasıdır. Organik tüm atıklar belli tekniklerle bitkiler için oldukça faydalı gübre haline getirilirler.

Karavan ya da kırsal bir alanda yaşıyorsanız ya da bir küçük ev hayali kuruyorsanız, tüm seçenekler arasında, hem doğanın hemde bizlerin hijyeni açısından en güvenilir ve en sürdürülebilir tuvalet çeşididir. Kullanan ve okuyucularına bol bol övgü ile bahseden sevgili aybudak’ın yazısını okumanızı tavsiye ederiz : Ney ney? Kuru kompost tuvalet mi?

Doğayla uyum içinde olması açısında bir çoğumuzu cezbeden bu tip tuvaletlerin kullanım şartları, memnuniyet derecesi, zorlukları da incelenmeli diye düşündüğümüzden bir adet başlangıç videosunu şuraya bırakıyoruz 😀

İlgili İçerik:  Karavana Artan İlgi

3- SABİT KASETLİ TUVALET

Thetford markası ile anılan karavanın kapalı tuvalet kabinine monte edilen sabit tuvalet tipidir. Bu türde de atık kısmı alt kasette toplanmaktadır. Bu kasete atıkları parçalaması ve kokuyu engellemesi için “karavan tuvaleti kimyasalı” denen sıvılardan dökülür. Bu sayede kasetin büyüklüğüne göre boşlatma işlemi koku sorunu yaşanmadan haftada bir tekrarlanabilmektedir. Boşaltma işlemi ise karavanın yan dış duvarına eklenen kapak sayesinde sürgülü olarak sökülüp yapılmaktadır. Hijyen açısından karavan yapımında tercih edilebilir bir seçenektir.

sabit kasetli tuvalet

Forumlarda, fuarlarda ve gördüğümüz karavanlarda kullanılan incelenebilir modeller aşağıdadır:

  • Thetford C402 C (Resimdeki model)
  • Thetford C200 CS
  • Thetford C200 CWE
  • Thetford C223 CS

Aşağıdaki videoda kasetin boşaltma işleminin nasıl yapıldığını izleyebilirsiniz 🙂

Kasetli tuvalet konusunda karar kıldıysanız alan ve boşaltma kolaylığı açısından kasetli sabit tuvaletleri, kasetli portatif tuvalet çeşitleri ile karşılaştırmanızı öneririz.

4- PORTATİF (TAŞINABİLİR) KASETLİ TUVALET

Değişik marka ve hacimde olanları vardır. Porta Potti modeli ile yine Thetford instagramda ve fuarlarda sıkça karşımıza çıkmakta. Taşınabilir olduğu için her araçta, her ortamda kullanılabilir olması ve saklanma kolaylığı ile ön plana çıkmakta. Fiyatı ise diğer tip karavan tuvaletlerine göre daha uygun.

portatif kasetli tuvalet-qube365 portatif kasetli tuvalet-porta potti

Çalışma şekli ise oldukça basit. Tasarımı 2 parçadan oluşuyor. Üst kasetinde su bulunuyor, kirli su mandal yardımıyla alt kasete aktarılıyor. Alt kaset dolduğunda birleşim yerlerinde bulunan kilit mekanizmalarından açılarak alt kaset uygun olan herhangi bir yerde kolaylıkla boşaltılabiliyor. Sabit kasetlilerde olduğu gibi tuvalet kimyasalı ile atıkların parçalanması sağlanıyor ve koku yapması engelleniyor. Aşağıdaki videoda ürünlerden birinin tanıtımı mevcut. Sifon mekanizması, tuvalet kimyasalı vs. detaylı olarak anlatılmış.

Eğer bu tipi seçerseniz, karavan tuvaleti nereye dökülür diye endişelenmemize gerek yok. Kaseti sabit tuvaletlere göre daha küçük olduğundan büyük bir poşet ile yanımızda taşıyabilir, herhangi bir umumi tuvalette boşaltım yapabiliriz. Taşıma ve boşaltım açısından daha rahat olduğu gibi eğer dar bir alanımız varsa kabinde fazla yer kaplamaması için portatif tuvalet tercih etmek yine mantıklı görünüyor. Çünkü banyo yapılacağı zaman tuvaleti dışarı çıkarmak bize ekstra alan ve ferahlık sağlayacak.

İlgili İçerik:  Karavan Ehliyeti Hangi Sınıf Olmalı ?

Forumlarda, fuarlarda ve gördüğümüz karavanlarda kullanılan incelenebilir modeller aşağıdadır:

  • Fiamma Portatif Tuvalet Porta Potti BI-POT 39

  • Thetford Unisex Kamp Tuvaleti Porta Potti Excellence

  • Thetford Unisex Kamp Tuvaleti Porta Potti Qube

  • Dometic 976 18,9 Lt. Portatif Tuvalet

Sonuç olarak bizde yukarıda bahsettiğimiz tüm seçenekleri göz önünde bulundurduk ve kiralama yaptığımız karavanda tuvalet için portatif kasetli tuvalet tipini kullanmaya karar verdik. Özellikleri açısından birbirine çok benzer olan yukarıdaki 4 modeli ağırlık, kapasite, fiyat, boyut ve gösterge paneli açısından karşılaştırdık.

Not: Karavanda tuvalet fiyatları 2020 Şubat ayında yazılmıştır.

Fiamma

Bi-Pot 39

Thetford

PortaPotti 365

Thetford

PortaPotti Excellence

Dometic

976

ATIK SU TANKI 20 lt. 21 lt. 21 lt. 18,9 lt.
TEMİZ SU TANKI 15 lt. 15 lt. 15 lt. 8,7 lt.
YÜKSEKLİK 39 cm 41,4 cm 44,8 cm 38,7 cm
AĞIRLIK 4,4 kg 4,0 kg 5,5 kg 5,9 kg
GÖSTERGE PANELİ Yok Var Var Var
FİYAT 757₺ 1.075₺ 1.475₺ 1.564₺

 

Tanklar arasında büyük bir fark yok. 2 kişilik bir aileye 3-4 gün yetebilecek kapasitede her biri. Gösterge paneli uyarıcı olması açısından önemli. Bizim için belirliyici etken yükseklik ve fiyat oldu. Tabloya bakınca Dometic firmasının ürünü her kriterde diğerlerinden daha olumsuz görünüyor. Ancak kullanıpta memnun kalanların sayısı az değil. Bu yüzden aramızda kullananlar varsa yorumlarını bırakmalarını rica ediyoruz. Yükseklikleri arasında çok büyük fark olmadığını görünce biz Thetford PortaPotti 365 modelininde karar kıldık.

Tüm karavancıları karavanda tuvalet önerileri için yorumlara bekliyoruz. Gün geçtikçe çoğalan seçenekler arasından sağlıklı seçimler yapabilmek için deneyimleri konuşturmak gerek.

Karavan yalıtımı konusunda yaptığımız araştırmaları ve sonucunda da seçimlerimizi bir sonraki yazımızda paylaşacağız. Sevgiyle kalın!

Leave a Reply

X
X