Erikli yaylası dipsiz göl

Erikli Yaylası Kamp Alanı

Erikli Yaylası

Erikli Yaylası, 600 metrelik rakımı ile kamp alanları, şelaleleri ve doğasıyla sizi etkileyecek olan yerlerin başında gelmektedir. İstanbula yakın kamp yerlerinden olmasının yanı sıra ulaşımı da oldukça kolaydır. Kampçılar ve piknikçiler için fazlasıyla tercih edilen bir bölgedir. Kamp organizasyonu ile gitmeyi tercih edebileceğiniz gibi kendi ekibinizle de gidebilir ve büyük keyif alabilirsiniz.

Erikli Yaylası Nerede Nasıl Gidilir ?

İstanbul’dan Erikli Yaylası Kamp Alanı‘na ulaşım için İDO veya TURYOL seferleri ile Çınarcık iskelesine ulaştıktan sonra iskelenin oradan kalkan Teşvikiye minibüslerine binerek Erikli Yaylasına ulaşabilirsiniz. Yalova üzerinden gelecek olanlar Yalovaya ulaştıktan sonra minibüsler ile yaklaşık 45-50 dk’lık bir yolculuk sonrası Çınarcık İskelesine ulaşabilir. Teşvikiye’den Erikli Yaylasına giden 6 km’lik yol virajlı olup telefonların bölgede çekmediğini de özellikle belirtelim. Armutlu, Gemlik, Bursa istikametinden gelecek olanlar da Hayriye, Selimiye köyleri ve Delmece Yaylası istikametinden Erikli Yaylası’na ulaşabilirler.

Erikli Yaylası Kamp Alanları

Kırkahvesi Garden Kamp 

Erikli Yaylası‘nda on dönümlük bir alanda bulunan kamp alanında herhangi bir yapılaşma bulunmayıp tamamen doğa ile iç içe vakit geçirebilirsiniz. Çim alanı mevcut olup ister ormanlık alana  yakın olarak, isterseniz nehir kenarına yakın çadır kurabilirsiniz. Kamp alanından kahvaltı ve yemek ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz gibi kendiniz de getirebilirsiniz. İşletmede alkol satışı bulunmamaktadır.

Kırkahvesi Garden Kamp Alanı 250 hektara yayılmakta olup başlangıç seviyesinde yürüyüş parkurları bulunmaktadır. Kamp alanından dipsiz göl ve çifte şelalelere trekking yapabilirsiniz. Alanda tuvalet imkanı mevcuttur. Araç başı çadır kurabilmeniz için alan uygundur. Eğer kamp ekipmanınız yoksa işletme size ücretsiz bir şekilde ekipman temini sağlıyor ancak gitmeden önce mutlaka iletişime geçilmesini tavsiye ediyoruz. Masa, sandalye, mangal, mini mutfak kullanımı ücretsiz olup ateş yakılabilir alanlar da mevcut. Fiyatı 10-20 TL gibi küçük bir ücret olması lazım yine de teyit etmek için işletme sahibini aramanızda fayda var.

İlgili İçerik:  Karaaslan Kamping: Doğa Harikası Bir Tatil Noktası!

Yetkili Kişi : Ahmet İREGÖR

Cep Telefonu: 0552 246 32 74

Erikli Şelale Kamp

Erikli Yaylası Kamp Alanı alternatiflerinizden birisi de Erikli Şelale Kamp alanıdır. Erikli Şelale Kamp alanı çevresinde şelalelerin, göllerin ve harika yürüyüş rotalarının bulunduğu bir kamp alanıdır. Alanın kendine ait otoparkı bulunduğu gibi tuvalet, duş, aydınlatma, çadır platformları, bulaşık yıkama yeri, ortak kullanımlı buzdolabı gibi imkanı da bulunmaktadır. Yiyecek içecek satışı mevcut olup dışarıdan da temin edilip getirtilebilir. Yine Erikli Şelale Kamp ‘ta da alkol satışı yoktur. Dilerseniz kendiniz getirebilirsiniz. Her iki kamp alanında da telefon çekmemektedir. Burada uydunet üzerinden internet hizmetinden faydalanabilirsiniz. Şarj yerleri mevcut telefonlarınızı şarj etme noktasında endişelenmeyin. Bütün bunlar dahil olarak kişi başı gecelik 20 tl karşılığında konaklama yapabilirsiniz. Aşağıdaki iletişim numaralarından yetkili kişilere ulaşıp bilgi alabilirsiniz.

Yetkili Kişi : Ahmet AYDIN & Mehmet KARATAŞ

Cep Telefonu: 05443531229 & 05335060997

Erikli Yaylasında Aktivite

Küçük Dipsiz Göl ve Büyük Dipsiz Göl

Dipsiz Göl Yalova için önemli turizm yerlerinden birisidir. Teşvikiyede Erikli Yaylasında bulunan ve krater gölü olan dipsiz göllerden büyük Dipsiz Göl ‘ün derinliği halen bilinmemektedir. Teşvikiye Kent Ormanına 2.5 km mesafede Büyük Dipsiz Göl, 4 km mesafede ise Küçük Dipsiz Göl bulunmaktadır. Ortalama rakımları ise 550 metredir. Göllerin etrafındaki zengin orman florası misafirlerini büyülemektedir. Ağaçların, suyun, kuşların uyumuyla doğa size harika anlar yaratacaktır.

Teşvikiye Kent Ormanı

Erikli Yaylası kamp alanı‘nın hemen yanı başı Teşvikiye Kent Ormanıdır. 2005 yılında kurularak hizmete başlamıştır. İçerisinde piknik alanları, yürüyüş alanları bulunduğu gibi tuvalet, çeşme gibi ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz alanlar bulunmaktadır. Şelaleler, kent ormanı içerisinde görüleceklerin başını çekmektedir. Yiyecek içecek ihtiyaçlarınız için de kafeler bulunmaktadır. Ateş yakmaya müsade edilmemektedir.

İlgili İçerik:  Kampın Olmazsa Olmazı Kamp Ateşi Nasıl Yakılır?

Teşvikiye Kent Ormanı kayın, karaçam ve meşe ağaçlarıyla kaplıdır. Yine az da olsa kestane, çınar, gürgen, ıhlamur ağacı ile yabani kiraz ve erik ağaçları da bulunmaktadır. Çalımsı ve otsu bitkilerle birlikte yeşile doyacaksınız. Yine Teşvikiye Kent Ormanı’nda ayı, yaban domuzu, tilki, sincap, çakal, porsuk, kaplumbağa, yılan gibi hayvanlarla da karşılaşmanız mümkün.

Çifte Şelale

Kent Ormanı içerisinde bulunan Erikli Yaylası Çifte Şelalelere yaklaşık 1 km’lik bir yürüyüş sonrası varabilirsiniz.  Patika yol iki şelalenin ortasından çıkmakta olup seyir terasından ilk şelaleyi, yine kayaların üzerinden ise ikinci şelaleyi izleyebilirsiniz. Erikli Yaylası Çifte Şelalelerde huzura doyacağınıza eminiz. Sıcak havalarda gidecek olan arkadaşlar yanında bikini, mayo ve şortlarını hazır etmesinde fayda var zira suya girip doyasıya serinleyebilirsiniz. 🙂

Yeme İçme

Kamp yapmak için Erikli Yaylası tercihinde bulunduysanız yaylaya çıkmadan önce Teşvikiye veya Çınarcık’ta ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Teşvikiye Kent Ormanı ‘nda ve çevrede özel işletmeler mevcut olup buralardan yiyecek içecek ihtiyaçlarınızı giderebilirsiniz.

Leave a Reply

X
X