Karavan Ruhsatı İşlemleri ve Maliyetler | Karavan Yapımı

Karavan yapımı konusunda son durağımız karavan ruhsatı. Bu yazıya tıkladığınıza göre karavan ruhsatı nasıl alınır, karavan ruhsat maliyeti ne kadar, çekme karavanlarda ruhsata gerek var mı gibi sorulardan en az birini merak ediyorsunuz demektir. 🙂

Motokaravan Ruhsatı

Konunun daha iyi anlaşılabilmesi için tanımları anlatarak başlayacağız.

 • Motorlu Karavan Nedir ?

Karayolları Trafik Yönetmeliği‘nin Tanımlar kısımlı 3. Maddesinde yer alan;

En az aşağıdaki ekipmanları kapsayan, yatacak yeri olan özel maksatlı M sınıfı SA kodlu motorlu araçtır.

 1. Koltuklar ve masa,
 2. Koltuklardan dönüştürülebilecek uyku yatağı,
 3. Yemek pişirme imkanları,
 4. Depolama/Saklama imkanları.

Bu ekipmanlar oturma bölümüne sabit olarak monte edilir; ancak masa kolayca çıkarılabilecek şekilde tasarlanabilir.

Yönetmelikten anlaşılıyor olsa da konuya yabancı ya da yeni başlayan arkadaşlar için biraz daha açmak gerektiğini düşünüyorum. Koltukların sabit olması gerekiyor. Yatak koltuklardan dönüştürülebilir şekilde olabilir. Yemek pişirme imkanının zorunlu olmasından dolayı bir de ocağa ihtiyacınız var. Portatif kamp ocakları kabul edilmiyor, sabit monte edilmiş bir ocağa ihtiyacınız var. Son olarak koltuklar sabit olsa da masanın sabit olmasına gerek yok. Yönetmeliğe aykırı hareket etmemek ve TSE’den geri çevrilmemek için karavan yapımı projenizde bunlara dikkat etmelisiniz.

 • M sınıfı ne demek ?

Yine aynı yönetmelikle belirlenmiş olan M sınıfı araç, en az dört tekerlekli ve yolcu taşımasında kullanılan motorlu araçlardır. Karavan genelde M1 sınıfı olarak geçer. Yolcu taşımasında kullanılan ve sürücü dahil en fazla 9 oturma yeri olan motorlu araçlar M1 sınıfı olarak geçmektedir. 9’dan fazla olup 5 tonu geçmeyen araçlar M2, 5 tonu aşan araçlar ise M3 sınıfıdır.

 • Özel Amaçlı Taşıt vs. Kamp Taşıtı !

Ruhsatı elinize aldığınızda M1 Sınıfı Özel Amaçlı (Motor karavan) olarak tescillendiğini göreceksiniz. Mevzuatta ciddi eksiklikler var ve arka planda baya imza kampanyaları vs yürütülmüş olsa da bu konuda gerekli düzenlemeler yapılmamıştır.

Karayolları Trafik Yönetmeliğinde SA kodlu motor karavanlar hem riskli kabul edilebilecek  “Özel Amaçlı Taşıtlar” arasında gösterilmiş hem de “Kamp Taşıtı” tanımında gösterilmiştir. Kamp taşıtı; yük taşımasında kullanılmayan; iç dizaynı tatil yapmaya uygun teçhizatlarla donatılmış, hizmet edebileceği kadar yolcu taşıyabilen SA kodlu motorlu araçtır. Yönetmelikte yer verilen tanım tam olarak bu şekildedir.

İlgili İçerik:  Karavan Camı - Çeşitleri, Fiyatları ve Montajı | Karavan Yapımı

Projelendirmeler ve TSE’nin onayı, özel amaçlı taşıt şeklindedir (yüksek sigortanın sebebi). Kamp taşıtı olarak projelendiremiyorlar. Bunun sebebini araştırırken Gezenbilir forumunda bir arkadaşın projeciyle olan konuşmasını paylaştığını gördük. Buradaki temel problem projelerin Araçların İmal Tadil ve Montajı Hakkında Yönetmelik‘e göre yapılması ve bahsi geçen yönetmelikte “Kamp Taşıtı” ibaresinin olmaması!

Şimdilik bu yüksek sigorta masraflarının ve mevzuat problemlemlerinin kısa vadede çözülmesi pek mümkün değil gibi.

Motorlu Karavan Ruhsatı Nasıl Alınır ?

 1. Motorlu karavanda yukarıda saydığımız zorunlu malzemeleri içeren bir karavan proje çizimi (bir mühendis tarafından) ve sonrasında da bu projeye uygun olarak içini yapmanız gerekiyor. İçini dizayn ettikten sonra da proje çizdirebilirsiniz. Bu konuda herhangi bir problem olmuyor. Çalışacağınız firmanın önceden bu konuda tecrübeli olduğundan emin olmanızda fayda var.
 2. TSE aracın projeye uygun yapılıp yapılmadığını denetliyor ve herhangi bir eksiklik yoksa uygunluk belgesini size veriyor.
 3. Alınan belge ile birlikte TÜV’e muayeneye gidiliyor.
 4. İlgili evrakların hepsi alındıktan sonra notere başvurarak yeni ruhsatınıza kavuşuyorsunuz.

Karavan Yapımı - TSE

TSE ve TÜV’de önemli olan projeye uymuş olmanız, mevzuatta yazan zorunlulukları yerine getirmiş olmanız ve yüklü olarak 3500 kg ağırlığını aşmamış olmanız. Ağırlık demişken N1 kampyonetten M1 sınıfı motokaravana geçtikten sonra kantarlara girme zorunluluğunuz yok bunu da belirtmiş olalım 🙂

Düş Yola kanalında Oğuzhan’ın Bilgen Mühendisliğin sahibi Bilgen Hanım ile yaptığı röportajı buraya bırakıyorum.

Karavan Ruhsat Maliyeti

 • Karavan Proje Çizimi ve TSE Onayı

TSE işlemlerini ve karavan proje çizim işlemini mühendislik şirketi ile yürüteceğinizden ötürü seçerken mutlaka titiz davranın. Tecrübeli bir firma ile çalışın. Mühendislik firması ile TSE’ye giderken karavanı yaptırdığınız şirketten fatura almanız gerekmektedir. Eğer kendi karavanımı yapıyorum diyorsanız en azından işinizi yaptırdığınız ya da malzeme aldığınız herhangi bir ustadan fatura almanız gerekiyor.

Mühendislik firmaları farklı tutarlarda ücretler alsa da TSE masrafları da dahil olmak üzere aşağı yukarı 1000 TL civarında rakamlar almaktadır. Mutlaka birden fazla firma ile irtibata geçip fiyat alın TSE dahil 800 TL ücrete yapan da var 1500 TL isteyen de var.

İlgili İçerik:  Karavan Vergisi, Karavan Sigortası ve Diğer Maliyetler | Karavan Yapımı

Projeniz onaylandıktan sonra muayene adımına geçiyorsunuz.

 • Muayene:

TÜVTÜRK 2020 yılı kamyonet, özel amaçlı taşıt, römork muayene ücretleri 342,20 TL. Egzoz Gazı Emisyon ölçümü ise 1 Ocak 2020 tarihi itibariyle kdv dahil 80 TL’dir. Araçta tadilat olmuş ise süresi dolmamış olsa bile emisyon ölçümü yapılır.

Muayeneye giderken dikkat edilmesi gereken hususlar var, MTV’nizin ödenmiş olması gerekiyor ve aracın herhangi bir ödenmemiş cezası, borcu vs olmaması gerekiyor.

Aracınız kamyonet de olsa motokaravan da olsa her sene muayeneye girmeniz gerektiği bilgisini de vermiş olalım.

 • Ruhsat Belge Bedeli

Ruhsatlar eskiden Emniyet birimlerinden alınabiliyorken artık sistem değişti ve noterlerden alınıyor.  2020 yılı için yaklaşık 250 TL gibi bir rakam.

Ruhsatsız Karavan / Korsan Karavan

Aracınızı ruhsatsız olarak yani N1 kamyonet sınıfında kullanmak istiyorsanız belli parçaları sökülebilir şekilde yapabilirseniz herhangi bir problem yaşamazsınız.  Her muayenede bu işlemleri tekrarlamanız gerekecek. Yılda sadece belli dönemlerde karavan kullanacaksanız bu şekilde kullanarak belli bir maliyetten tasarruf etmiş olursunuz. Ancak devamlı olarak karavan kullanan birisi iseniz motokaravan ruhsatı almanızı tavsiye ederiz. @mücbirseyyah ruhsatsız karavan konusunda hatta diğer deyimiyle korsan karavan 🙂 konusunda tecrübelerini size aktarıyor buraya tıklayarak videoya gidebilirsiniz.

Çekme Karavan Ruhsatı

Çekme karavanlarda 750 kg (eşyalarınız ile birlikte dolu ağırlığı) ağırlığa kadar olanlarda herhang bir vergi, ruhsat ve muayene gerekmiyor. Kendi aracınızın plakasını arkaya takmak yeterli olacaktır.

Karavanınız 750 kg ağırlığını geçiyorsa o zaman işin rengi değişiyor. Çünkü tescil edilmesi gerekiyor ve aracınızdan bağımsız bir plakası oluyor. Bu römorklarda fren sistemi bulunduğu için TÜV muayenesi zorunlu ve her yıl muayeneye girmesi gerekiyor.

Çekme karavan ehliyet ve ruhsatı

Fotoğraf: Aydos Karavan

750 kg üzeri çekme karavanlarınızı B sınıfı ehliyetle çekemediğinizi belirtmekte fayda var. BE sınıfı ehliyet gerekiyor.

21 Comments

 1. Hasan 25/04/2020
 2. Kamp Organizasyonu 02/05/2020
 3. Emre 02/05/2020
 4. Kamp Organizasyonu 03/05/2020
 5. Özgür 11/05/2020
  • Kamp Organizasyonu 18/05/2020
 6. Ömer 25/05/2020
  • Kamp Organizasyonu 06/06/2020
 7. BÜLENT 03/06/2020
 8. zeynel 24/06/2020
  • Kamp Organizasyonu 11/07/2020
 9. Cengiz 28/06/2020
  • Kamp Organizasyonu 11/07/2020
 10. hakan 23/09/2020
  • Kamp Organizasyonu 23/09/2020
 11. Fatih Yildirim 20/12/2020
  • Kamp Organizasyonu 01/01/2021
 12. FIRAT ŞAHİN 20/12/2020
 13. Emre 27/12/2020
  • Kamp Organizasyonu 01/01/2021

Leave a Reply

X
X