karavanda yaşam #vanlife kitap önerisi

En iyi 9 Vanlife Kitap + Bonus

Vanlife Kitap Önerileri

Alıştığımız hayatların sürekliliğine, avantajlarına sözüm yok. Ama uçsuz bucaksız okyanusun kenarında evden uzakta uyanma fikri de hepimizi cezbetmiyor değil hani. Hareket halinde iken ya da tatil yaparken evinin rahatlığı yanında olsun istemez miydin?

Günümüzde iki karavancı tarzı oluştu. Biri günümüzün radikal sayılan kararlarından tam zamanlı karavanda yaşamayı seçenler, diğeri ise tatil için kısa süreli ama ev konforunda karavanı tercih edenler.

İster kaçamak isteyenlerden ol, ister kalıcı değişiklik karavanda yaşam her birimizi tatmin edebilecek özelliklere sahip. Kendini rüzgara teslim edip, yalnızca karavan hayatının sana sunacağı güzelleri görmek istersen işte seni baştan çıkarabilecek, başlaman için motive edecek bir kaç kitap önerisi!

Not: Henüz Türkçe kaynak olmadığından yabancı vanlife kitap kaynaklarına yöneldik. Günü gelince güncelleriz 🙂 Haydi başlayalım!

Vanlife-Diaries-Finding-Freedom-on-the-Open-Road

1- Vanlife Diaries: Finding Freedom on the Open Road

Bir katalog olarak görebileceğiniz kitap, benim gibi hayal kurmakta zorlananlardansanız tam size göre. Sadece karavan değil, yol ve hikayelere dair güzellikler getirecek size. Tam uyumadan önce elinize alıp, rüyalarınızı değiştirebilirsiniz 🙂

The-Great-Outdoors-120-Recipes-for-Adventure-Cooking

2- The Great Outdoors: 120 Recipes for Adventure Cooking

Hani instagramda dolaşan kamp yemekleri var ya, hani yok artık dedirten. Siz bir de bu tarifleri görün! İster çadır ister karavan kampta denenebilecek 120 pratik yemek tarifini bu kitapta bulabilirsiniz.

How-to-Live-In-a-Car-Van-or-RV

3- How to Live In a Car, Van, or RV

Geleneksel ev yaşamını arkada bırakmak tam olarak ne anlama geliyor, içinde hangi kolaylık ve zorulukları barındırıyor? Bir araba, panelvan ya da minibüsü karavana nasıl dönüştürülür? Bu soruların cevabını ve daha fazlasını veren bir rehber istiyorsanız, tam size göre.

Project-VanLife

4- Project VanLife

Dünya “normal” yaşamları yaşayan ve otopilotta koşan insanlarla doludur, ancak dağ bisikleti yarışçısı Trevor DeRuisé’nin üniversiteden sonra aklında başka bir projesi vardı. Ofis işlerine yönelmek yerine, o ve arkadaşları bir minibüse taşındı! Bu minibüsü Kuzey Amerika’da profesyonel bir dağ bisikleti serisini tamamlamak üzere 90 gün boyunca 15.000 mil seyahat ederken operasyon üssü olarak kullandılar. Bu kitabı okuyarak onların destansı yolculuklarını, sevinç ve zorluklarla karşılaştıkları anları, vazgeçmeyişlerinin ve zaferlerinin şahidi olabilirsiniz.

The-Vanlife-Companion

5- The Vanlife Companion

Karavanda yaşamaya karar verdiyseniz bu yola çıkmadan önce size en uygun karavanı bulmak için bazı ipuçlarına ihtiyacınız oluyor. Bu ihtiyaca karşılık olmak için yazılmış bu kitap iki bölümden oluşuyor. Birincisi dönüşümün nasıl gerçekleştiği ile ilgili, ikincisi ise yaşam tarzları arasında yapılan bu geçişin en güvenli hale nasıl getirilebileceğini, zaman ve para tasarrufu, rota planlama rehberi, karavanın nasıl park edilebileceği gibi aklınıza dahi gelmeyecek soruların cevabını içeriyor.

İlgili İçerik:  Karavan Ehliyeti Hangi Sınıf Olmalı ?

Van-Life-Your-Home-on-the-Road

6- Van Life: Your Home on the Road

Manhattan’da kurulu bir düzeni, yoğun bir iş ortamı ve düzenli geliri olan yazarın dört teker üzerinde yaşamak için yola çıkış hikayesinin yanı sıra gezgin röportajlarını da içeren kitap dönüştürülmüş bir çok çılgın otobüsüde bizlere tanıtıyor. Türkiye’de de çok yer de karşılaşabileceğiniz ve kolay edinebileceğiniz bir kitap. Pandora yayın evinde adını aratırsanız direk ulaşabilirsiniz.

The-Culture-of-Vanlife

7- The Culture of Vanlife

Karavanda yaşamanın gerektirdiği minimalist seyahat ve yaşam tarzını daha iyi anlamak isteyenler için derlenmiş bu kitapta ev ve seyahat kavramları yeniden inceleniyor. İnsanların karavanda yaşamaya nasıl karar verdiklerinden ve otoyollardaki yolculuklarının onlara neler kattığından bahsediyor. Keşfedilenlerin arasında kaybolmaya hazır olun 🙂

Hit-the-Road-Vans-Nomads-and-Roadside-Adventures

8- Hit the Road: Vans, Nomads and Roadside Adventures

Kapitalist sistemde kesin olan bir şey var, hiç bir şey hiç bir zaman hiç birimize yetmeyecek! Eğer artık bunaldıysanız, hayat size yetsin istiyorsanız vanlife sizi bekliyor! İpuçları, püf noktaları ve tavsiyelerle dolu bu kitap okunmaya değer.

Travel-The-Planet-Overland

9- Travel The Planet Overland

Bu kitap yalnızca yola çıkma hazırlıklarını değil, yoldayken maceranın tadına nasıl varacağımıza dair ipuçlarını da içinde barındırıyor. Seyahat süreniz ister bir kaç gün ister süresiz olsun, finansal ve duygusal açıdan hazırlanmanız için bu kaynak başlamanız için size destek olacak.

BONUS

Yukarıda bahsettiğimiz kitaplardan daha farklı bir amaca hizmet ettiğinden sona bıraktığım kitap ile bitiriyorum. Karavancılara rehber olması amasıyla yazılmış el kitabı niteliğinde bir Türkçe kaynak olan Karavan kitabına linke tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Vanlife kitapların hepimize motivasyon kaynağı olmaları dileğiyle,

Sevgiyle Kalın! 🙂

Yok kitaplar ingilizce ben anlamam diyorsanız sizler için de motivasyon kaynağı en iyi 10 seyahat filmlerini derledik. Buradan ulaşabilirsiniz 🙂

Leave a Reply

X
X